Z WIZYTĄ W MUZEUM POLSKIM

W sobotę 22 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII brali udział w wycieczce do Muzeum Polskiego w Chicago. Było to dla nich nowe doświadczenie, ponieważ większość nie miała do tej pory okazji, aby odwiedzić jakiekolwiek muzeum, a prawie nikt nie był w Muzeum Polskim. Uczniom towarzyszyli opiekunowie – rodzice: Barbara Gabryel, Joanna Dębski i Łukasz Szczepański oraz wychowawczyni Anna Witowska.

W Sali Głównej powitała uczestników wycieczki dyrektor zarządzająca tej placówki pani Małgorzata Kot oraz przewodnicy: Małgorzata Kożuchowska, Beata Czerkawska i  Sergio Romero. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i podzieleniu trzydziestosobowej gromadki na dwie grupy rozpoczęło się zwiedzanie Muzeum. Na co, z ogromnej liczby eksponatów tutaj zgromadzonych, zwrócili uczniowie uwagę i co zapamiętali? Oto kilka wypowiedzi:

„Najciekawszym miejscem była Sala Paderewskiego. Pokazano tu płyty, odlew ręki piansty, archiwalne zdjęcia z jego koncertów, złote pióro, którym podpisał traktat pokojowy w Wersalu oraz fortepian artysty”. Filip

„Moim zdaniem najciekawszym eksponatem był odlew z brązu ręki Paderewskiego. Przyłożyłam swoją dłoń i zdziwiłam się, że jego ręka była taka duża”. (Emilka)

„Zwróciłam uwagę na meble z hotelu w Nowym Jorku, gdzie przed śmiercią mieszkał Paderewski. Podziwiałam również małe modele polskich statków transatlantyckich Batory i Piłsudski”. (Kornelia)

„Wycieczka do Muzeum Polskiego była czymś nowym i fajnym. Udalo się nam zobaczyć różne przedmioty z przeszłości i osobiste rzeczy ważnych postaci z historii Polski”. Marcel

Wiele interesujących eksponatów uczniowie obejrzeli w Sali Głównej. Wszystkim bez wyjątku podobał się ogromny, kolorowy witraż Mieczysława Jurgielewicza „Polska Niepodłegła”, a także dawne drewniane zabawki, żołnierskie mundury, stroje ludowe i broń.

Wycieczkę większość uczestników oceniła słowami: interesująca, pouczająca, ciekawa, godna polecenia, natomiast Alan stwierdził: „dobrze było zobaczyć, jak wiele rzeczy zmieniło się w czasie”.

                                                                                                                                                                                                                                                                                    Anna Witowska