Rok 2015/16 - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Przejdź do treści

Menu główne:

Archiwum

Tutaj znajdziesz wszystkie komunikaty i informacje zamieszczane na naszej stronie internetowej w bieżącym roku szkolnym.

Rok szkolny 2015/2016
Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2016
Szkolne życie w miesiącu maju koncentruje się tradycyjnie już wokół następujących uroczystości: parady trzeciomajowej, Komunii Świętej klasy II oraz graduacji klasy VIII i zakończenia roku szkolnego.

Parada z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

To już trzeci raz uczestniczyliśmy w paradzie, wydarzeniu upamiętniającym ważną rocznicę z historii Polski i będącym okazją do zamanifestowania polskości w chicagowskim śródmieściu. Hasłem tegorocznej parady, która odbyła się 7 maja, było: 1050 lat chrztu Polski. 
Nasza szkolna grupa prezentowała się bardzo okazale. Byliśmy ubrani w koszulki z logo szkoły zaprojektowane i ufundowane przez Przemysława Króla, rodzica naszych uczniów. Mimo przenikliwego wiatru i zimna z dumą maszerowaliśmy ulicą State, niosąc biało-czerwone chorągiewki, baloniki oraz kwiaty i pozdrawiając zgromadzonych widzów.

 

Uroczystość I Komunii Świętej w bazylice św. Jacka

14 maja dwudziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły, wspólnie z uczniami ze szkół im. Jana Sobieskiego i Marii Skłodowskiej-Curie, przystąpiło po raz pierwszy do sakramentu Komunii Świętej. Tę piękną i wzruszającą uroczystość poprzedziły dwa lata nauki, w czasie której uczniowie poznawali modlitwy i podstawy naszej wiary katolickiej. Ostatnim punktem przygotowań do uroczystości były trzy majowe próby, podczas których dzieci ćwiczyły przydzielone im fragmenty uroczystej Eucharystii: śpiewy, czytania, modlitwy, niesienie darów i podziękowania. Cała ceremonia I Komunii Św. wypadła bardzo okazale. 
Piękne wnętrze kościoła, goście, biel komunijnych sukienek połączona z czernią chłopięcych garniturków i śpiewy sprawiły, że uroczystość była niezwykle wzruszająca dla przyjmujących po raz pierwszy do swoich serc Pana Jezusa chłopców i dziewczynek oraz dla ich rodziców, dziadków i rodzeństwa. Nasi uczniowie i ich rodzice brali aktywny udział w liturgii: śpiewali psalmy, prosili o udzielenie sakramentu, czytali modlitwę wiernych, komentarz do darów, szli w procesji z darami oraz składali podziękowania. Ta piękna uroczystość na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów, ich rodziców i wszystkich obecnych w bazylice św. Jacka.

Graduacja klasy VIII i zakończenie roku szkolnego

Na tle marsza „Pomp and Circumstance” 21 maja uczniowie klasy VIII wraz z wychowaczynią  Danutą Blando dostojnie weszli na scenę. Rozpoczęła się uroczysta graduacja. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, pamiątkowe statuetki i albumy. Rozbrzmiewały podziękowania i  życzenia. Rodzicom, w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie, zostały wręczone czerwone róże i zadedykowana piosenka „Cudownych rodziców mam”.Po graduacji na scenę zostali poproszeni uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w różnych konkursach. Byli to: Brożek Michalina, Siek Alexandra, Zieliński Piotr (konkurs językowy), Berezowska Victoria i Szmajda Julia (konkurs piosenki), Żurek Stefania (konkurs talentów), Nowakowska Natalia, Szal Dominika, Zyra Kacper (konkurs historyczny), Król Apolonia, Worszylo Maya, Meyka Alexandra, Topczylko Magdalena, Puścizna Olivia, Mazur Julia,  Nowakowski Michał, Lech Marcel, Nowakowska Natalia (konkurs plastyczny). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.
 Następnie odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się występy uczniów. Na początek klasa V i VI wystąpiły z krótką inscenizacją nawiązującą do obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski.  W trzech scenkach przedstawili legendę o założeniu Gniezna, postrzyżyny Ziemowita - syna Piasta i chrzest Mieszka. W dalszej części programu mogliśmy usłyszeć wiersze i piosenki o mamie, tacie i nadchodzących wakacjach. Uczniowie klasy II opowiadali jak wszechstronną instytucją jest mama, która zna lekarstwa na wszelkie dolegliwości, potrafi naprawić różne urządzenia, wspaniale gotuje, piecze, szyje i śpiewa. Julia Szmajda przypomniała wszystkim piosenkę „Puszek-Okruszek”, a Victoria Berezowska o Zuzi – niedużej lalce ze szmatek. Oba te utwory nasze uczennice zaprezentowały w międzyszkolnym konkursie piosenki. Jak zwykle największym zainteresowaniem i aplauzem cieszyły się występy naszych najmłodszych uczniów – przedszkolaków. 

Tym razem zaprezentowali oni „Smerfowy rap” i współczesną wersję ludowej piosenki. Tak zakończył się kolejny rok nauki w naszej szkole. 

 
KARTKA Z KALENDARZA – MARZEC 2016
 
W marcu pracowaliśmy w naszej szkole tylko przez trzy soboty. Oto najważniejsze wydarzenia tego krótszego, z racji świąt wielkanocnych, miesiąca.
 
Konkursy
Zakończyliśmy udział w tegorocznych konkursach międzyszkolnych. Łącznie piętnastu uczniów reprezentowało naszą szkołę w pięciu konkursach. Była to dla nich okazja do zdobycia dodatkowej wiedzy i nowych doświadczeń, a także poznania smaku rywalizacji 
z rówieśnikami z innych szkół.
Nie zdobyli wprawdzie najwyższych lokat, ale jesteśmy dumni z ich dobrych wyników. Gratulujemy!

 
Konkurs językowy „Stawiam na polski”
Brożek Michalina (I liceum), Siek Alexandra (II liceum), Zieliński Piotr (I liceum)Konkurs piosenki „Miłość kwitnie wokół nas”
Berezowska Victoria (klasa IV), Szmajda Julia (przedszkole)


Konkurs talentów
Żurek Stefania (klasa III)


 
Konkurs historyczny
Nowakowska Natalia (klasa VI), Szal Dominika (klasa VIII), Zyra Kacper (klasa VIII)


Konkurs plastyczny
Król Apolonia (klasa III), Topczylko Magdalena (klasa III), Mazur Julia (klasa I),
Lech Marcel (przedszkole), Nowakowska Natalia (klasa VI)
 
Nagradzamy uczniów, którzy decydują się na dodatkowy wysiłek związany z uczestnictwem  w konkursach. W dniu zakończenia roku szkolnego otrzymają oni nagrody rzeczowe i dyplomy.

Droga krzyżowa 
“Rozpięty na ramionach, 
Jak sokół na niebie 
Chrystusie, Synu Boga, 
Spójrz proszę na ziemię”.

Tą pieśnią 12 marca 2016 roku w kościele świętego Stefana Męczennika rozpoczęło się szkolne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wzięli w nim udział uczniowie zapisani do programu katechetycznego, nauczyciele i rodzice. Młodzież klasy VII i VIII wraz z katechetką 
p. Anetą Dabrowski poprowadziła nas drogą, którą ponad tysiąc lat temu szedł Jezus. Przystając przy kolejnych stacjach, rozważaliśmy wydarzenia związane z jego męką i śmiercią. Przeżycie tych chwil pogłębiła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez p. Joannę Szyszkę oraz uczniów klasy III i IV. Specjalna prezentacja multimedialna na ekranie pozwoliła również młodszym uczestnikom zaangażować się w nabożeństwo. Komentarze, wspólny śpiew i wyświetlane obrazy sprawiły, że tegoroczna szkolna Droga Krzyżowa była pięknym modlitewnym spotkaniem. Zakończyliśmy je obietnicą:
 
 „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany
Za żadne skarby świata,
Bo na nim Jezus ukochany
  Grzeszników z niebem brata”. 
 

Gość z PSFUK 
 
12 marca gościliśmy w szkole panią Annę Mścisz z oddziału PSFUK w Mount Prospect. Tematem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz liceum, było oszczędzanie oraz możliwości uzyskania pomocy stypendialnej w Unii. Pani Mścisz wyjaśniła, czym PSFUK różni się od innych banków i w jaki sposób z wypracowanych zysków korzystają polskie szkoły. Podkreśliła, iż ważnym elementem działalności Unii są konta oszczędnościowe oferowane osobom poniżej osiemnastego roku życia. Posiadanie konta w Unii jest równoznaczne z członkostwem i łączy się z dodatkowymi korzyściami. Unia oferuje, na przykład stypendia dla absolwentów szkół średnich wybierających się na studia wyższe. Nasi licealiści byli bardzo zainteresowani tym tematem i pytali, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie. Na zakończenie p. Hubert Szmajda podziękował pani Mścisz za ciekawe informacje, a uczennice klasy VIII: Nicole Łysik, Magda Zyra i Gabriela Lipiński wręczyły jej kwiaty.

Święta wielkanocne                                                                                                                                                                       W kolejną sobotę, 19 marca dominowała w naszej szkole tematyka świąteczna. Uczniowie rozmawiali na temat Niedzieli Palmowej 
i Wielkanocy oraz polskich i amerykańskich tradycji z nimi związanych. W wielu klasach pojawiły się palmy, pisanki i koszyczki wielkanocne. Klasy III, V i VII wykonywały kartki i pisały życzenia z okazji świąt wielkanocnych.
  
 
Kartka ze szkolnego kalendarza - luty 2016

   
W ostatnią sobotę karnawału, 6 lutego odbyła się nasza zabawa karnawałowo-serduszkowa. Do eleganckiej sali bankietowej „Avalon” przybyło około stu osób: rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły, aby wspólnie spędzić czas i przede wszystkim poszaleć na parkiecie. Wszystkim tego wieczoru dopisywały humory, a wspaniały DJ Mario nie pozwolił nikomu posiedzieć przy stoliku. Naszą zabawę zaszczycili również goście honorowi: państwo Katarzyna i Dariusz Szczepanek, p. Ireneusz Kubsik, mąż śp. Haliny Kubsik oraz p. Anna Mścisz z PSFUK w Mount Prospect. Na wszystkich czekał smaczny obiad, słodki stół przygotowany przez Radę Pedagogiczną i otwarty bar serwujący wyśmienite drinki. Bardzo emocjonującym punktem zabawy okazała się loteria. Wśród zgromadzonych ponad trzydziestu fantów znalazły się: dwa ekspresy do kawy, biżuteria, piękne kosze z kosmetykami, słodyczami, kawą i herbatą oraz karty podarunkowe do restauracji, sklepów i zakładów usługowych. Tak bogata i różnorodna loteria była możliwa dzięki staraniom członków Rady Pedagogicznej  i Rady Szkoły, a przede wszystkim dzięki ofiarności hojnych donatorów.
 
Zabawa rodziców zakończyła cykl świątecznych wydarzeń w naszej szkole. Mikołaj, konkurs ozdób choinkowych, jasełka, wspólna Wigilia, zabawa kostiumowa przedszkolaków, konkurs kolęd to ważne elementy nauczana i wychowania. Uczniowie praktycznie poznają tradycje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, rozwijają słownictwo, kształcą swoją wrażliwość. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy nauczycieli, dyrekcji, a także nieocenionemu wsparciu rodziców nasi uczniowie wynoszą wspomnienia i umiejętności, które będą im towarzyszyć w dorosłym życiu.
Luty był miesiącem intensywnych przygotowań uczniów klasy II i klasy VIII do przyjęcia sakramentów: Spowiedzi, pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.  

20 lutego, w ramach przygotowań do Bierzmowania, czworo uczniów 
z klasy VIII wzięło udział w dniu skupienia w Indianie. Byli to: Dominika Szal, Natalia Kuprewicz, Kamil Orłów i Adrian Karwowski. Pozostali uczniowie nie mogli wziąć udziału z powodu egzaminów do amerykańskich liceów. Duchowym przewodni-kiem tej pielgrzymki był ks. Stanisław Jankowski. Uczniowie, wraz z młodzieżą z sześciu innych szkół, wyjechali sprzed kościoła św. Jacka o godzinie 9.00 rano. Pierwszym przystankiem była miejscowość St. John w Indianie, gdzie znajduje się, zbudowana w plenerze, Droga Krzyżowa. Każda grupa podążała śladami Jezusa i rozpamiętywała Mękę Chrystusową w szesnastu stacjach, poczynając od Ostatniej Wieczerzy i modlitwy w Ogrodzie Oliwnym, a kończąc na złożeniu Chrystusa do grobu.
Następnie wszyscy pojechali do Sanktuarium Ojców Karmelitów Bosych 
w  Munster. Zjedli tam smaczny obiad, a resztę czasu wolnego spędzili na zwiedzaniu parku klasztornego. Ostatnią częścią pielgrzymki była msza święta odprawiona przez ks. Stanisława Jankowskiego w klasztornej kaplicy. Wszyscy z uwagą wysłuchali ciekawej homilii, w której ks. Stanisław nawiązywał do swoich młodzieńczych lat. Uduchowieni, pełni wrażeń wrócili po południu do Chicago. 

W niedzielę 21 lutego do Sanktuarium Ojców Karmelitów Bosych w Munster udali się, razem 
z rodzicami i katechetką Anną Siek, uczniowie klasy drugiej. Tam razem  z innymi grupami komunijnymi uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów było zobaczenie pięknego orszaku górali, którzy swoją obecnością 
i śpiewami dodali uroku Eucharystii.
Kolejnym etapem niedzielnego wyjazdu był St. Johns, gdzie w Sanktuarium Męki Chrystusa wszyscy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozpoczęli je od wizyty w Wieczerniku, potem towarzyszli Panu Jezusowi podczas Jego modlitwy w ogrodzie Getsemani. Kolejne stacje 
i rozważania były czytane przez dzieci i rodziców. Śpiewając pieśni wielkopostne: „Golgotę”, „Rysuję krzyż” uczestnicy Drogi Krzyżowej szli od stacji do stacji, wpatrując się w naturalnej wielkości rzeźby z brązu przedstawiające kolejne sceny z drogi na Golgotę: upadki Pana Jezusa pod ciężarem krzyża, spotkanie z Matką, z Weroniką, z płaczącymi niewiastami, przybicie do krzyża i ukrzyżowanie. Na koniec mieli też możliwość wejść do groty wykutej w skale symbolizującej grób Zbawiciela. Wewnątrz niej, podobnie jak kobiety z Ewangelii, zobaczyli tylko prześcieradło i chustę. Swoją wędrowkę zakończyli przy figurze ukazującej Jezusa Zmartwychwstałego, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. 
 
KARTKA  ZE SZKOLNEGO KLALENDARZA – STYCZEŃ 2016

W pierwszym miesiącu nowego roku kalendarzowego najważniejszymi wydarzeniami w naszej szkole były: zabawa karnawałowa grup przedszkolnych, jasełka wystawiane w kościele św. Zacharego, konkurs kolęd i wywiadówka.
16 stycznia w pięknie udekorowanej serpentynami, bombkami i łańcuchami sali odbył się bal, na który z niecierpliwością czekali uczniowie przedszkola oraz zerówki. Kolorowe dekoracje i kostiumy zachęcały do wesołej zabawy. Trzeba przyznać, że kreacje dzieci były bardzo urozmaicone i ciekawe. Wśród dziewczynek nadal popularnością cieszyła się niebieska sukienka księżniczki Elsy. Ale na balu pojawiły się także pszczółki, wróżki, piratki, a także ... strach na wróble. Chłopcy preferowali bohaterów (Spiderman, Captain America, Olaf, Mario) i policjantów.
Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się bal prowadzony przez księcia i księżniczkę Bellę w pięknej żółtej sukni. Książęca para bawiła się z naszymi najmłodszymi uczniami w rytmach polskich i amerykańskich utworów: „Cha, Cha”, „Slide”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Limbo Jack”, „Lambada”... Dzieci z zachwytem przyjęły pokaz magii, spadochron z piłeczkami oraz krótkie przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony kapturek”. Podczas przerw na odpoczynek księżniczka Bella malowała twarze dzieci, a książę delikatne, zmywalne tatuaże na rękach. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani zwierzątkami, mieczami i kwiatami wykreowanymi przez książęcą parę z baloników. Wspólne zdjęcia i poczęstunek przygotowany przez rodziców były ostatnimi akcentami balu. Zmęczone, ale uśmiechnięte i pełne wrażeń dzieci powróciły do swoich klas.    

Dnia 23 stycznia 2016 roku odbył się pierwszy w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek. Nad jego organizacją czuwały panie Małgorzata Jagoda i Joanna Szyszka. W dekoracji sali i w  przygotowaniu odpowiedniej scenografii pomagali: p. Anna Siek, p. Danuta Blando, p. Renata Kusiak, p. Agata Smetaniuk i Krzysztof Jagoda. 


Celem  konkursu była popularyzacja polskich kolęd i pastorałek oraz stworzenie okazji do rozwoju umiejętności wokalno-muzycznych uczniów. Swój udział w konkursie zgłosiło 12 solistów i 2 duety. Występowali oni w dwóch kategoriach: uczniowie od przedszkola do klasy trzeciej oraz  uczniowie od klasy  czwartej do ósmej. Uczestnicy konkursu samodzielnie przygotowali repertuar i akompaniament. Jury w składzie Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz oraz Marta Pytel brało pod uwagę: znajomość słów, walory wokalne, interperetację śpiewanego utworu, pomysłowość i ogólny wyraz artystyczny
.  
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a najlepsi wykonawcy statuetki i cenne nagrody w postaci kart upominkowych do księgarni „Quo vadis”. Na zakończenie konkursu wspólnie zaśpiewano kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. „Dobrze, że takie wydarzenia mają miejsce w polskiej szkole” – podsumował jeden z rodziców tę nową inicjatywę Rady Pedagogicznej.

 Laureaci – kategoria I
I   miejsce – Stefania Żurek – klasa III – „Dzisiaj w Beltejem”                                                                  
II miejsce – Natalia Gabryel – klasa I „Aniołek maleńki jak wróbelek”
III miejsce – Julia  Sitko – klasa I – „Świeć gwiazdeczko, świeć”

Laureaci – kategoria II
I miejsce – Natalia Nowakowski – klasa VI „Lulajże Jezuniu”
II miejsce – Julia Szynal – klasa VII „Nie było miejsca”
III miejsce – Pola Zabczyk – klasa V „Jezusa narodzonego”

Już po raz drugi nasi uczniowie wystąpili ze szkolnymi jasełkami w parafii  św. Zachariasza w Des Plaines. Zostały one wystawione 24 stycznia po polskiej mszy świętej. Mimo kilkunasto-stopniowego mrozu dopisała publiczność i występ był bardzo udany. Wszyscy pamiętali swoje role, a sprzęt nagłośniający dzięki p. Hubertowi Szmajdzie i Robertowi Sienko działał tym razem bez zarzutu. Narrator jasełek i uczniowie występujący w roli św. Józefa, Maryi, pasterzy, Aniołów, Trzech Króli zebrali gromkie brawa. Bardzo podobały się też kolędy i pastorałki wykonywane przez chór składający się głównie z uczennic klasy III. Jak zwykle serca publiczności podbiły śpiewające i skaczące reniferki, czyli nasze przedszkolaki. Ogromne brawa i podziękowania należą się pp. Małgorzacie Białas, Joannie Szyszce, Barbarze Rosińskiej i Elizie Palarz za starania, aby niedzielny występ przebiegał bez zarzutu.
 

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – GRUDZIEŃ 2015
 
W Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego w grudniu 2015 roku miało miejsce kilka interesujących imprez.
5 grudnia odwiedził uczniów naszej szkoły św. Mikołaj. Było to ogromne przeżycie, szczególnie dla uczniów młodszych klas. Znakomity gość, w specjalnie przygotowanym i pięknie udekorowanym miejscu na korytarzu, rozmawiał z dziećmi, zadawał im różne pytania, sprawdzał znajomość modlitw i kolęd. W zamian dzieci śpiewały mu piosenki i recytowały wiersze. Święty Mikołaj rozdawał jednak przede wszystkim prezenty. W mikołajowych paczkach znalazły się słodycze ufundowane przez firmę Lowell, szkolne kalendarze oraz długopisy i pomarańcze. Grudniowy gość chętnie pozował do zdjęć z poszczególnymi klasami, a także do zdjęć indywidualnych.

 W tym samym dniu pięcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w „mikołajkach” w polskim konsulacie. Byli to: Adrian Palarz, Alexandra i Christina Solis oraz Max i Apolonia Król. W programie tej imprezy przygotowanej przez pracowników konsulatu znalazły się, m.in.: występ dziecięcego zespołu „Little Stars”, wspólna zabawa z piosenkami, spotkanie z Mikołajem, upominki ufundowane przez PNC Bank,                a także poczęstunek z Krakus Ham i Oak Mill Bakery.

 


W kolejną sobotę, 12 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze ozdoby choinkowe. W konkursie wzięło udział 55 uczniów - najwięcej z klasy trzeciej. Jury w składzie Małgorzata Białas, Katarzyna Szczepanek, Anna Kulasik, Bernadetta Woliński, Hubert  Szmajda i Anna Witowska wybrało 25 najciekawszych ozdób: łańcuchów, bombek, szopek, koszyczków, szyszek, aniołków i gwiazdek. Zostały one nagrodzone kuponem wartości 2 dolarów do szkolnego sklepiku i pluszowymi zwierzątkami - zabawkami. Pozostali uczestnicy również otrzymali zabawki lub przybory szkolne. Nagrody wręczono podczas szkolnej Wigilii.

 
                                             
 Wykonawcy najciekawszych ozdób choinkowych
Myszka Naya, Szmajda Julia, Stuck Natalia, Potaczek Alex, Mazur Julia, Tokarska Natalia, Magnuszewski Jacob, Król Apolonia, Stuck David, Kulasik Nicholas, Woch Nicole, Nowak Gabrysia, Tomaszewski Oliver, Zabczyk Pola, Oleksy Filip, Meyka Alexandra, Nowakowska Natalia, Koszykowski Bartosz, Myszka Gabriel, Szynal Julia, Oleksy Kamil, Oleksy David, Topczylko Magdalena, Koszykowski Jakub, Szal Dominika            
 

19 grudnia odbyły się szkolne jasełka i Wigilia. Przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klasy VII i VI pod bacznym okiem swoich wychowawczyń: p. Małgorzaty Białas i p. Anety Dabrowski. Kolejne sceny pokazywały wydarzenia sprzed 2000 lat: poszukiwanie przez strudzonego Józefa i Maryję noclegu w Betlejem, odpoczynek pasterzy przy ognisku, pojawienie się Anioła z wiadomością o narodzinach Jezusa, składanie darów nowo narodzonej Bożej Dziecinie przez pasterzy, trzech Magów i dzieci z polskiej szkoły. Kolejnym scenom towarzyszyly komentarze narratora oraz piękne kolędy i pastorałki:  „Grudniowe noce”, „Gdy śliczna Panna”, „Pastuszek bosy”, „Kolędnicy wędrownicy”, „Zostań Jezu mym braciszkiem”. Tę piękną oprawę muzyczną przygotowała p. Joanna Szyszka i chór złożony z uczniów klasy III i IV. W przedstawieniu brali także udział najmłodsi uczniowie - przedszkolaki p. Barbary Rosińskiej.

 


Po jasełkach rozpoczęła się szkolna Wigilia. Uczniowie klasy VIII odczytali fragment Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, natomiast tradycyjną modlitwę poprowadziła p. Anna Siek. Przygotowane przez rodziców potrawy wigilijne pobłogosławił proboszcz parafii św . Stefana Męczennika, ks. Noel Reyes. Po życzeniach dyrektor p. Anny Witowskiej i prezesa Rady Szkoły p. Huberta Szmajdy nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem. Jak zwykle były to bardzo wzruszające chwile. Nauczyciele, uczniowie i obecni rodzice, łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia Wesołych Świat i szczęśliwego Nowego Roku, 2016.
 
 
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – LISTOPAD 2015

7 listopada 2015 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania. Była ona poprzedzona kilkutygodniowymi przygotowaniami: nauką słów piosenek i wierszy, robieniem zdjęć do „Aktów ślubowania” oraz do „Kroniki” szkolnej, a także żmudnymi próbami.
W dniu ślubowania odświętnie ubrana grupa 22 uczniów I klasy zajęła miejsce na scenie. Pierwszoklasistów powitała wychowawczyni, Jakub Podgorni z klasy czwartej i Dobra Wróżka - Natalia Nowakowska z klasy VI. Wszyscy troje dodawali otuchy przejętym pierwszoklasistom, a Wróżka złożyła wierszowane życzenia:

                              „ ...... żeby przez cały rok                                            ...I cenzurek
                              Pierwszaki zbierały                                                     Bez żadnych trójek! 
                              Same pochwały!                                                       Bez żadnych dwójek!”
 
W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny opracowany i przygotowany przez 
p. Magdalenę Nowakowską, wychowawczynię klasy oraz p. Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. 

 

Wszyscy uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze mówiące  o szkole i o szkolnych kolegach – różnego rodzaju „ananasach”, wiercipiętach, gadułach i spóźnialskich. W recytacjach nie zabraklo humoru, dumy z bycia Polakiem, radości z pierwszych osiągnięć w trudnej sztuce pisania i czytania, a także nutki żalu za ulubionymi przedszkolnymi zabawkami. Recytacjom towarzyszyly wesołe, brawurowo śpiewanie piosenki, miedzy innymi: „Pierwszaczek”, „Ćwierkają wróbelki”, „Dostał Jacek elementarz”. Występ był  prawdziwym popisem umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. Widzowie gromkimi brawami potwierdzili gotowość pierwszaków do stania się pełnoprawnymi uczniami.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości, czyli ślubowanie i pasowanie.

   

W obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście.... Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na „Akcie ślubowania” i w szkolnejKronice”.
W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Wzruszeni, na stojąco przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.  
 
Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków - od tego momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego - czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i „Akty ślubowania”, upominki w postaci kolorowych książeczek autorstwa p. Małgorzaty Boruch, ołówków, ogromnej laurki od młodszych kolegów z zerówki, a także gratulacje i zdjęcia. Na koniec zaś coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek (pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców. Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie.
 
 

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej było najważniejszym wydarzeniem w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kolejnym sukcesem zakończyła się akcja sprzedaży ciasta przeprowadzona 7 listopada. Jako donacje przyniesiono wspaniałe domowe ciasta i ciasteczka, pączki, faworki, chleb własnego wypieku. Było w czym wybierać! Uzyskany ze sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na nagrody dla wykonawcow najpiękniejszych ozdób choinkowych.

14 listopada uczniowie klas IV-VIII brali udział w teatralnej, żywej lekcji historii pod tytułem „A to historia...” Przedstawienie pokazywało kilka ważnych wydarzeń z dziejów Polski: chrzest, powstanie godła, bitwę pod Grunwaldem, przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy  oraz odzyskanie niepodległości. Barwne kostiumy i muzyka z poszczególnych epok, wartka akcja rozgrywająca się na dwóch planach: historycznym i współczesnym wśród uczniów polonijnej szkoły sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem w spektaklu uczestniczyli.
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2015

Październik upłynął w naszej szkole pod znakiem spokojnej pracy i realizacji programu nauczania. Uczniowie zdążyli się już poznać lub odnowić przyjaźnie po wakacyjnej przerwie. Klasa I intensywnie przygotowywała się do zaplanowanego na pierwszą sobotę listopada uroczystego ślubowania i pasowania.


24 października uczniowie klasy II i klasy III mieli możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez Teatr Scena Polonia pod tytulem „Pipi Pończoszanka”. Historia dziewięcioletnej dziewczynki z mnóstwem piegów, marchewkowymi włosami i ogromną fantazją, przeżywającej (w swojej wyobraźni) niezwykłe przygody bardzo się widzom podobała. Serca uczniów podbiła żywiołowa gra aktorów, humor i muzyka. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z teatrem.Równie ciekawe były sobotnie poranki w przedszkolu i w zerówce. Do tych grup uczęszcza w bieżącym roku szkolnym 47 dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie znają już imiona swoich kolegów, wiedzą jak bezpiecznie poruszać się na terenie szkoły, a podczas zajęć muzycznych odbywających się  w każdą sobotę poznali wiele piosenek, np.: „Idę do przedszkola”, „Kolczasty jeżyk”, „Głowa mówi tak, tak, tak”, „Przyszła jesień”. Dominującym tematem październikowych zajęć w przedszkolu była jesień. Dzieci obserwowały  zmiany zachodzące w przyrodzie, zbierały i opisywały jesienne liście, poznawały też dary jesieni: owoce, warzywa  i grzyby. Zajęciom tym towarzyszyły prace plastyczne związane z jesienią: lepienie owoców z plasteliny, robienie jesiennych koszyków, kompozycje z kolorowych liści.

17 października uczniowie zapisani na religię brali udział w nabożeństwie różańcowym w kościele św. Stefana Męczennika. Dzieci przyniosły różańce, a każda grupa opracowała rozważania jednej tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali modlitwę wstępną i końcową. Nabożeństwu różańcowemu towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka i Jasiu Szmajda akompaniowali na gitarach. Wspólna modlitwa różańcowa to jedna  z form wychowania religijnego w naszej szkole.

Kartka ze szkolnego kalendarza – marzec 2015

Ważnym elementem nauczania w naszej szkole jest wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich i katolickich. Służą temu przede wszystkim lekcje religii, przygotowanie do sakramentów i różnego rodzaju nabożeństwa w trakcie roku szkolnego.
W październiku uczniowie, nauczyciele i zaproszeni rodzice biorą udział we wspólnej modlitwie różańcowej. Grupy katechetyczne przygotowują rozważania tajemnic i prowadzą odmawianie jednej cząstki różańca. W okresie Wielkiego Postu uczniowie zapisani na religię mają okazję przeżyć Mękę Zbawiciela podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku szkolnym odbyło się ono 28 marca, tuż przed Niedzielą Palmową. Komentarze do stacji przygotowały klasy V-VIII pod kierunkiem katechetek: Anety Dabrowski oraz Bogusławy Zielińskiej.

Drogę Krzyżową rozpoczęto pieśnią „Zbawienie przyszło przez krzyż”. W procesji od stacji do stacji także towarzyszyły wszystkim pieśni, np.: „Na drodze Cię Jezu spotykam”, „Golgota”, „Rysuję krzyż”. Na zakończenie nabożeństwa uczennica klasy VIII Michalina Brożek zaśpiewała piękną pieśń pochwalną pt. „Hymn o Krzyżu”. Akompaniowali jej na gitarach pani Joanna Szyszka oraz drugoklasista – Jaś Szmajda. Podczas tej wspólnej Drogi Krzyżowej każdy jej uczestnik, modląc się i śpiewając wielkopostne pieśni, mógł zastanowić się nad swoim życiem i próbować odnaleźć w nim Pana Jezusa – Odkupiciela.

Przygotowanie do sakramentów Spowiedzi i I Komunii Świętej trwa w naszej szkole, zgodnie z wymaganiami Archidiecezji Chicagowskiej, dwa lata. Dzieci przystępują do sakramentów pod koniec klasy drugiej, zwykle w drugą niedzielę maja. W rocznicę przyjęcia sakramentu Eucharystii, także w drugą niedzielę maja uczniowie klas trzecich biorą udział we mszy świętej rocznicowej.

Pierwszy etap przygotowań rozpoczyna się w klasie pierwszej. W czasie sobotnich katechez uczniowie poznają podstawowe modlitwy, uczą się o stworzeniu świata oraz o Kościele jako wspólnocie wszystkich ludzi ochrzczonych – dzieci Bożych. Natomiast 
w klasie drugiej, oprócz regularnych przygotowań podczas lekcji religii, uczestniczą w comiesięcznych mszach świętych, w czasie których poświęcane są różańce, medaliki, świece i książeczki komunijne. W okresie Wielkiego Postu uczniowie biorą też udział 
w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w klasztorze o. Karmelitów w Munster w Indianie oraz w skupieniu wielkopostnym dla dzieci i ich rodziców w Bazylice św. Jacka.
 
Pod koniec kwietnia rozpoczną się bardziej intensywne przygotowania do przyjęcia sakramentów oraz próby w Bazylice św. Jacka.  
9 maja natomiast, podczas uroczystej mszy świętej 22 uczniów przyjmie po raz pierwszy do swego serca Pana Jezusa. Większość 
z nich będzie uczestniczyła w Białym Tygodniu, czyli wieczornych mszach świętych połączonych z nabożeństwem majowym. Na zakończenie całego cyklu przygotowań dzieci wraz z rodzicami pojadą 31 maja do Merryville w stanie Indiana. Tam wezmą udział 
w uroczystej mszy świętej i obejrzą panoramę 1000-lecia Chrztu Polski. Przewidziane są także zabawy i gry na świeżym powietrzu.

 
W marcu zakończyły się w naszej szkole przygotowania szóstki uczniów klasy VIII do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Podczas dwa lata trwających przygotowań uczniowie poznawali w sposób bardziej świadomy podstawy wiary katolickiej i Dekalog. Wraz 
z katechetą odkrywali Dary Ducha Świętego. Przede wszystkim jednak szukali obecności i miłości Jezusa w sobie samych, w swoich sumieniach i sercach. Każdy z uczniów wybrał swojego patrona, jednego ze świętych, przygotował o nim prezentację i przedstawił ją przed klasą. Uczniowie wraz z rodzicami brali udział w uroczystych mszach śwętych, podczas których poświęcano egzemplarze Pisma Świętego, świece i krzyże. W listopadzie uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach archidiecezjalnych. Dużym przeżyciem był dla nich Dzień Skupienia w Munster, w Indianie. Msza święta, spowiedź oraz aktywny udział w Drodze Krzyżowej w St. John pozwoliły im przygotować się duchowo do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej jakim jest Bierzmowanie. Stanie się to 10 kwietnia 
w Bazylice św. Jacka w Chicago.
 


Kartka ze szkolnego kalendarza – luty 2015

Luty był okresem intensywnej pracy w naszej szkole. Pilnej nauce sprzyjała zimowa, mroźna pogoda a także początek nowego okresu. Z wydarzeń tego miesiąca warto na pewno zapamiętać Walentynkowy Dzień Piżamkowy, konkursy i spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 10. Pułku Dragonów.

Walentynkowy Dzień PiżamkowyDzień ten świętowano w grupach przedszkolnych oraz w zerówce w sobotę 14 lutego. Celem było nie tylko uatrakcyjnienie zajęć, ale także integracja uczniów grup przedszkolnych, zapoznanie dzieci z bohaterami polskich bajek oraz kontakt z żywym, polskim językiem. Przedszkolaki pojawiły się na zajęciach w piżamkach, z przytulankami, mięciutkimi kocykami 
i ukochanymi misiami. Najważniejszym punktem tego nietypowego „święta” był wspólnie obejrzany film Wielka przygoda Bolka i Lolka.

   

Konkursy. Tym razem uczniowie klas młodszych, głównie IIa, IIb, III oraz przedszkola B włączyli się do konkursowej rywalizacji. Piętnaścioro małych artystów przedstawiło swoje prace w ramach konkursu plastyznego. Największym powodzeniem cieszył się oczywiście temat "W krainie moich marzeń". Do finału w szkole im. Jana Matejki, organizatora tegorocznego konkursu, zostały zgłoszone prace Kayi Laskowskiej, Mayi Wolanin, Victorii Berezowskiej i Apolonii Król. Przy okazji konkursu klasa III poznała technikę kolażu, czyli komponowania obrazów z różnych materiałów. Uczniowie przynieśli na lekcję skrawki tkanin, tasiemki, kolorowe bibułki, piórka, guziki i z nich tworzyli swoje artystyczne wizje. „Z piosenką przez cztery pory roku” to hasło konkursu organizowanego przez Polską Szkołę im. Emilii Plater. Do tego konkursu przygotowuje się Maya Wolanin, która zaśpiewa Świat już pachnie wakacjami oraz Mateusz Wiśniowski z piosenką Hu hu ha, nasza zima zła.

Spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 10. Pułku Dragonów. Rano, 28 lutego w naszej szkole, 
ku zaskoczeniu mniej poinformowanych, pojawili się żołnierze w mundurach sprzed lat. Byli to panowie Marek Rowicki, Daniel Rowicki, Tomasz Zubrzycki, Rafał Augustyn i Jerzy Szczudło. Zostali zaproszeni do szkoły przez dyrektor p. Annę Witowską. Uczniom starszych klas zaproszeni goście opowiedzieli o losach polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Najważniejszymi punktami pogadanki był wrzesień 1939 roku, Katyń, powstanie II Korpusu Armii Polskiej i bitwa pod Monte Cassino. Opowiadaniom towarzyszyła prezentacja mundurów kawalerzysty, pilota, żołnierza I Armii Wojska Polskiego, żołnierza II Korpusu oraz niemieckiego żołnierza Wermachtu. Uczniowie mogli obejrzeć, dotknąć i potrzymać różne ciekawe eksponaty: hełmy, rogatywki, menażki, manierki, bagnet, granaty, karabiny, szablę kawalerzysty, żołnierskie opatrunki, telefon polowy...

  

Po przerwie nasi goście spotkali się z grupą uczniów klas I-IV. Tym razem pogadanka dotyczyła żołnierskiego munduru i wyposażenia żołnierza. Młodsi uczniowie bardzo spontanicznie i żywiołowo reagowali na wszystkie informacje. Dowiedzieli się, dlaczego hełmy są matowe, co to jest kamuflaż, czym się różni manierka od menażki, do czego służy żołnierzowi łopatka, czym się zajmują sanitariuszki  
i w jaki sposób żołnierz chroni się przed deszczem. Zadawali też mnóstwo bardzo interesujących pytań. Na zkończenie obu spotkań można było pozowac do zdjęć, koniecznie w hełmie i ...z bronią.

   Kartka ze szkolnego kalendarza – styczeń 2015

Po świątecznej przerwie nasi uczniowie 10 stycznia powrócili do szkoły. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku nosiła hasło: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Uczniowie wszystkich klas byli do tej akcji „przygotowani finansowo”. Niektórzy już od rana niecierpliwie dopytywali się, kiedy będą mogli wrzucić swoją donację do specjalnej puszki. Nic dziwnego, że przy takim zaangażowaniu puszka WOŚP wypełniła się całkowicie.

                         

17 stycznia w przepięknie udekorowanej balonami, światełkami i łańcuchami sali odbył się bal przedszkolaka. Tym razem był on prowadzony przez księżniczkę Elsę i królewicza z bajki „Frozen”. Wszystkie dzieci przebrane za bajkowe postacie wirowały w rytm muzyki. Na balu znalazły się między innymi: królewny, wróżki, motylki, pszczółki, spiderman, batman i różne zwierzątka. Poszczególne grupy miały możliwość integracjii podczas wspólnych zabaw oraz zaprezentowania przed rodzicami swoich umiejetności wokalno-tanecznych. Były też konkursy na spostrzegawczość, zagadki oraz zabawy: „Jedzie pociąg”, „Jesteśmy muzykanci”, „Lambada” i ,,Limbo Jack”. Ogromną atrakcją okazało się przedstawienie „Zlotowłosa” z udziałem dzieci oraz czarodziej, który prezentował magiczne sztuczki i wyczarowywał zwierzątka z baloników. Każde dziecko otrzymało takie zwierzątko na własność. Ważnym punktem był także poczęstunek (pizza, słodycze, napoje i owoce) przygotowany przez rodziców. Kolejna zabawa karnawałowa czeka naszych wychowanków dopiero za rok.

  

Tegoroczne jasełka miały w naszej szkole miejsce w ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem. Przedstawienie jasełkowe było tak udane, że wyszliśmy z propozycją zaprezentowania go w kościele św. Zachariasza w Des Plaines. Ojciec Bartłomiej Kolankiewicz wyraził zgodę i 25 stycznia po polskiej mszy świętej nasi uczniowie wystąpili przed licznie zgromadzonymi parafianami. Oczywiście emocji związanych z występem było wiele – wszak to nowe miejsce, a nie znana z prób szkolna scena! Mimo tremy i obaw występ udał się. Wszyscy pamiętali swoje role, jedynie mikrofony w nowym otoczeniu zbyt często płatały figla. Uczniowie występujący w roli pasterzy, Trzech Króli, Józefa i Maryi, chór, soliści wykonujący piękne, chociaż mniej znane kolędy i pastorałki, a także małe choineczki z przedszkola zebrali gorące brawa i wiele miłych słów. Nagrodą za dodatkowy wysiłek było drugie śniadanie w szkole 31 stycznia. Pizza wszystkim smakowała, czekolady wielu zachowało na późniejszy deser, a mała niespodzianka w białej kopercie też sprawiła ogromną radość.

  

 

Styczeń w polskich szkołach kojarzy się ze studniówką. Tegoroczna odbyła się 31 stycznia, po raz kolejny w pięknej sali bankietowej Drury Lane w Oak Brook Terrace. Nasza ósemka licealistów zjawiła sie na parkingu w komplecie, ale jakże odmieniona! Eleganckie wieczorowe sukienki dziewcząt, garnitury i krawaty chłopców zapowiadały „bal” odmienny od dyskotekowej zabawy. Przejazd wygodną limuzyną, uroczyste wejście na salę pod „ racławickimi kosami”, polonez, wspaniała zabawa przy dźwiękach najbardziej porywających do szaleństwa na parkiecie przebojów to tylko niektóre z punktów pragramu Studniówki 2015. Było też oczywiście przejście przez 100 i losowanie stypendiów dla najlepszych uczniów wytypowanych przez poszczególne szkoły. Z naszej szkoły wyróżnienie to przypadło Basi Szynal, ale mimo mocno zaciskanych przez nas kciuków szczęśliwe losy wyciagnęli inni uczniowie.

  WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

Grupa I – uczniowie przedszkola i klas młodszych

  I miejsce – Stefania Żurek, uczennica klasy III –  „Dzisiaj w Beltejem”
 II miejsce – Natalia Gabryel, uczennica klasy I – „Aniołek maleńki jak wróbelek”
III miejsce – Julia  Sitko, uczennica klasy I – „Świeć gwiazdeczko, świeć”

Grupa II – uczniowie klas IV -VIII

                                        I miejsce – Natalia Nowakowska, uczennica klasy VI – „Lulajże Jezuniu”
                                       II miejsce – Julia Szynal, uczennica klasy VII – „Nie było miejsca”
                                      III miejsce – Pola Zabczyk, uczennica klasy V – „Jezusa narodzonego”

6 lutego 2016 roku w sali bankietowej „Avalon” odbyła się nasza zabawa szkolna.
Dziękujemy
- nauczycielom, rodzicom i przyjaciołom Szkoły za obecność, wspaniałe humory i niespożyte siły na parkiecie.
- DJ- owi Mario za muzykę i znakomite prowadzenie zabawy.
- p. Ryszardowi Siek za uwiecznienie zabawy na zdjęciach.
- Radzie Pedagogicznej za przygotowanie „słodkiego stołu".
- nauczycielom i członkom Rady Szkoły za zgromadzenie fantów  na loterię.
- Polsko-Amerykańskiej Federalnej Unii Kredytowej (p. Robert Radkowski, p. Anna Mściszyn) - głównemu sponsorowi zabawy.
- wszystkim donatorom fantów, a szczególnie pp. Rafałowi Laskowskiemu i Marzenie Zychowskiej oraz Annie Mulica (Wally’s Market).

 
Dnia 23 stycznia 2016 roku odbędzie się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorem konkursu jest program katechetyczny. Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów wszystkich klas. Zgłoszenia należy składać u wychowawców do dnia 9 stycznia 2016 roku


            
                

                    REGULAMIN                
SZKOLNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK
 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines
 
 


Termin i miejsce konkursu:
23 stycznia 2015 roku, sala gimanstyczna, w czasie zajęć szkolnych
Cele:
- popularyzowanie śpiewania kolęd
- propagowanie kultury muzycznej w szkole
- kształtowanie umiejętności współzawodnictwa
- rozwijanie talentów estradowych
- kultywowanie tradycji świątecznych
- integracja społeczności uczniowskiej
- prezentacja pod względem religijnym i artystycznym kolęd i pastorałek
 
 
Warunki uczestnictwa:
- uczestnicy śpiewają do mikrofonów wyłącznie z podkładem muzycznym (płyta CD, półplayback) lub z żywym akompaniamentem intrumentów
- uczestnicy wykonują dowolnie wybraną jedną polską kolędę lub pastorałkę
- w konkursie mogą brać udział soliści lub duety
 
Kryteria oceny:
 Jury konkursu będzie brało pod uwagę:
- walory wokalne
- znajomość słów
- umiejętności warsztatowe
- interpretację kolędy lub pastorałki
- dobór repertuaru i możliwości wykonawcy
- pomysłowość
- ogólny wyraz artystyczny
 
Każdy uczestnik otrzyma dyplom, a najlepsi wykonawcy ciekawe nagrody.
 
Decyzje jury są ostateczne.
Na pytania odpowiedzą:
p. Joanna Szyszka   1773/697-1249 lub osobiście w szkole
p. Małgorzata Jagoda 1773/552-5329
               
 
 

16 stycznia, 2016
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
 
W dniu 23 stycznia odbędzie się w naszej szkole wywiadówka - spotkanie rodziców  z wychowawcami w celu zapoznania się z postępami uczniów w nauce. Plan wywiadówki jest następujący:
11.30-12.00  - spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły w sali nr 15
12.00-12.30 – spotkanie rodziców z wychowawcami  w klasach
Od 12.40 można będzie porozmawiać w klasach  z katechetkami w sprawach
dotyczących nauczania religii.

SERDECZNIE ZAPRASZAM!
 
 
  • W najbliższa niedzielę, 17  stycznia po polskiej mszy św. (około 3 po południu) nasi uczniowie wystawiają jasełka w kościele św. Zachariasza w Des Plaines. Skorzystajcie Państwo z okazji, aby obejrzeć to świąteczne przedstawienie i duchowo wesprzeć naszych artystów.
 
  • Zapraszamy na finał Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się w sobotę  23 stycznia o godzinie 9.45 w sali nr 15.
 
  • W sobotę 30 stycznia w naszym sklepiku szkolnym sprzedawana będzie pizza. Zasady podobne jak w minionych miesiącach. Jeden kawałek pizzy (cheese lub pepperoni) $2.00. Pizza z napojem $3.00.
 
  • Chciałabym Państwu serdecznie podziękować za współpracę i pomoc w przedświątecznym okresie. Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie szkolnej Wigilii oraz jasełek. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pp.: Sienko (zdjęcia), Szmajdy (nagłośnienie), Koszykowskiej, Malec, Pytel, Blando, Oleksy, uczniów przygotowującym się do sakramentu Bierzmowania i ich rodziców (pomoc w dekoracji sceny) oraz rodziców uczniów klasy VII, VI, III, zerówki i przedszkola A, którzy dołożyli wszelkich starań, aby jasełka wypadły jak najlepiej.
 
Do karnawałowej zabawy 6 lutego pozostało już niewiele czasu. Bilety są do nabycia u p. Marty Pytel. Dokładne informacje o godzinie, miejscu i zaplanowanych  atrakcjach można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org
 
  
                                                                                                                                                                           Anna Witowska, dyr. Szkoły

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA -  LISTOPAD

8 listopada 2014 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, której bohaterami było 22 uczniów I klasy. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny opracowany i przygotowany przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. 

    

Był to prawdziwy popis umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. W recytowanych wierszach pojawiła się duma z pierwszych osiągnięć w poznawaniu trudnej sztuki pisania i czytania. Były także poetyckie wskazania dotyczące dobrych manier, słów dziekuję, proszę, przepraszam, które w szkolnym życiu są bardzo ważne. Pierwszoklasiści zgodnie twierdzili, że skarżenie, plotkowanie, obrażanie się „nie popłaca”. Gromkie brawa widzów były potwierdzeniem gotowości pierwszaków do stania się pelnoprawnymi uczniami i sygnałem drugiej części uroczystości, czyli ślubowania i pasowania.  W obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z innych klas, z należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście.... Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Koronice.

      

W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Wzruszeni, na stojąco przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.


 Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków - od tego momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego - czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci plyty z nagraniami najpięknieszych polskich wierszy dla dzieci i ogromne kolorowe kwiaty na szczęście od młodszych kolegów z zerówki, gratulacje i zdjęcia. A na koniec coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek (pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców. Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie.

 

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej było najważniejszym wydarzeniem w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Jesteśmy dumni z sukcesu uczennicy klasy VIII Michaliny Brożek, która w miedzyszkolnym konkursie kompetencji językowej zajęła cenne drugie miejsce. Emilia Kulesza (klasaII), Sabina Kurkowska (klasa V), Jeremy Jarmuz (klasa VI) i Kacper Zyra (klasa VII) najlepiej napisali testy w swojej klasie. Brawo!
Kolejnym sukcesem zakończyła się akcja sprzedaży ciasta przeprowadzona 8 listopada. Przyniesiono jako donacje wspaniałe domowe ciasta, pączki, faworki, chleb własnego wypieku. Było w czym wybierać! Uzyskany ze sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na potrzeby naszych uczniów. Po raz kolejny Sam’s okazał się hojnym sponsorem naszej szkoły, oferując promocyjne ceny kupowanej do sklepiku szkolnego pizzy.
 

             
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA - PAŹDZIERNIK

Wycieczki i konkursy
4 października uczniowie klas IV- VIII i licealiści uczestniczyli w spektaklu Warszawskie dzieci zorganizowanym przez PASO z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego. Widzów w atmosferę odległych wydarzeń historycznych przeniosły pieśni i piosenki powstańcze, narracja oraz scenografia  (barykada)
 i rekwizyty (broń, postańcze opaski). Przed spektaklem nasi uczniowie obejrzeli też Barykadę Pamięci oraz wystawę fotogramów i zdjęć  z okresu powstania. Wrażeniami i zdobytą wiedzą dzielili się w klasach podczas lekcji, które były podsumowaniem wyjazdu.


Troje uczniów: Ola Siek, Michał Podsiadły i Eliza Palarz reprezentowało nas w międzyszkolnym konkursie Powstanie warszawskie 1944 zorganizowanym przez szkołę im. ks. prałata Chlewińskiego. Wprawdzie uczniowie nie zostali laureatami konkursu, ale wiele się nauczyli i przywieźli cenne nagrody. 
Gratulujemy.


Uczniowie z klas I –III, zerówki oraz starszej grupy przedszkolnej 25 października obejrzeli inscenizację Alicji w krainie czarowBarwne kostiumy i dekoracje, muzyka, wspaniała gra aktorów szybko wciągnęły młodych widzów do wspólnej zabawy. Dla większości naszych uczniów był to pierwszy kontakt z teatrem, sceną, aktorami, a także doskonała okazja do wzbogacania slownictwa i kształtowania wrażliwości.Lekcje

 

Na polanie w lesie 
chodzi sobie jesień, 
różne dary niesie.
Las się cały mieni,
złoci i czerwieni.
Czary to jesieni.

W wielu klasach w październiku odbyły się ciekawe lekcje z wykorzystaniem aktywizujących metod i technik nauczana. Przedszkole B i zerówka zakończyły cykl lekcji poświęcony jesieni. 18 października w barwnym korowodzie, z kolorowymi liściami i koszem jesiennych darów: jabłek, gruszek i śliwek odwiedzili swoich kolegów z klasy I, II i III. Zawitali nawet do sali,
gdzie odbywało się zebranie rodziców.
Klasa III jesień i jej dary wykorzystała do rozwijania słownictwa: określania kształtów, smaku, zapachu przyniesionych na lekcje owoców i warzyw. Trzecioklasiści rysowali dary jesieni , układali zagadki na ich temat, inscenizowali wiersz Jana Brzechwy Na straganie.

Uczniowie klasy VI natomiast rozmawiali na temat zagrożeń, z którymi obecnie spotykają się dzieci i młodzież. Dyskutowali o narkotykach i skutkach ich używania oraz o doskonaleniu asertywności, czyli umiejętności mówienia: nie. Wiedzę na ten temat zaprezentowali na wykonanych przez siebie plakatach, które można było obejrzeć w szkolnym korytarzu.
 


Nie tylko katecheza

Jak paciorki różańca, przesuwają się chwile:
Nasze smutki, radości i blaski.
A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
Święta Panno, Maryjo pełna łaski!
 
Jedną z form wychowania religijnego w naszej szkole jest wspólny różaniec odmawiany w jedną z sobót w październiku - miesiącu różańcowym. Tym razem 18 października wszyscy uczniowie zapisani na religię zgromadzili się w kościele św. Stefana Męczennika, aby  wziąć udział w tej modlitwie. Różaniec był przygotowany i prowadzony przez uczniów oraz katechetki.
W dniach od 25 października do 1 listopada, dzięki uprzejmości p. Alicji Pożywio oraz staraniom p. Anny Siek, w przedsionku kościola św. Stefana  Męczennika można było obejrzeć wystawę pięknych fotogramów obrazujących życie i dokonania św. Jana Pawła II. Z okazji tej skorzystali nauczyciele, uczniowie i parafianie.
Październik był więc w naszej szkole bardzo pracowity i bogaty w wydarzenia.

Kartka ze szkolnego kalendarza - wrzesień

Upłynął pierwszy miesiąc zajęć w nowym roku szkolnym 2014/2015. Rozpoczęliśmy go mszą świętą celebrowaną przez księdza Pawła Witona. Do wspólnego, radosnego śpiewu mobilizowali p. Mariusz Zych i p. Joanna Szyszka.

      

 Z powodu remontu kościoła św. Stefana msza święta odbyła się w sali gimnastycznej. Mimo innej scenerii, podobnie jak w ubiegłym roku, miała piękną oprawę i bardzo uroczysty charakter. Przyczyniły się do tego katechetki: Barbara Rosińska, Anna Siek, Bogusia Zieliński, Joanna Szyszka, Aneta Dabrowski oraz koordynator programu katechetycznego Małgorzata Jagoda. Brawo!

Wrzesień upływał jeszcze pod znakiem działań związanych z organizacją roku szkolnego: rozprowadzaniem podręczników, dodatkowymi zapisami, sprawdzaniem i uaktualnianiem list klasowych.

 

Cieszymy się niezmiernie, ponieważ wzrosła liczba zapisanych uczniów; utworzyliśmy nawet równoległy oddział klasy II. Więcej uczniów uczęszcza na lekcje religii. W bieżącym roku szkolnym do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przygotowuje się 22 drugoklasistów, a do sakramantu Bierzmowania sześciu uczniów. Ustalone zostały daty tych ważnych w życiu katolickich rodzin wydarzeń. Bierzmowanie odbędzie się 10 kwietnia, natomiast uroczystość Pierwszej Komunii Świętej 9 maja 2015 roku
W klasach panuje już normalny rytm pracy. Uczniowie poznali nowych kolegów i nowe wychowawczynie. Przedszkolaki oswoiły się z otoczeniem i powoli opanowują reguły szkolnego życia.
Nawet jeśli na początku były łzy z powodu rozstania z mamą, to teraz maluchy coraz śmielszym krokiem wchodzą do swoich sal lekcyjnych. Nieomal od pierwszych zajęć 22 pierwszoklasistów rozpoczęło przygotowania do uroczystości ślubowania i pasowania, która została zaplanowana na 8 listopada. Nad próbami czuwa wychowawczyni p. Ewa Zaczyk oraz p. Joanna Szyszka. Ogromnym powodzeniem cieszyła się pierwsza w tym roku szkolnym sprzedaż pizzy. Następna odbędzie się 1 listopada.


Kartka z kalendarza – wrzesień 2015
 
Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie. W tym roku najważniejszymi wydarzeniami tego miesiąca były: Msza św. oraz organizowany po raz pierwszy szkolny piknik.
 
Msza święta
W sobotę 12 września 2015 roku uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy trzeci rok działalności Szkoły. Naszą szkolną Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewnił Mariusz Zych. Piękne śpiewy, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy, podczas której miało miejsce doniosłe wydarzenie. Odprawiający Liturgię o. Paweł poświęcił portret patrona Szkoły Feliksa  Konarskiego, który namalował pan Przemysław Król, tata dwójki uczniów uczęszczających do naszej Szkoły: Maxa i Apolonii. Po zakończeniu Mszy św. głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców  poszczególnych klas. Następnie nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne, a po nich rozpoczęły się pierwsze lekcje w nowym roku szkolnym.
 

Piknik
W niedzielę, 13 września odbył się po raz pierwszy piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego.  To powakacyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy św., którą odprawił kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, jezuita o. Jerzy Karpiński. Muzyczną oprawę Eucharystii zapewnili: Joanna Szyszka, nauczyciel muzyki i Jasio Szmajda, uczeń klasy trzeciej. Inni uczniowie: Jakub Podgórni, Gabriel Myszka, Ola Siek i Gabrysia Czochara również aktywnie brali udział w Liturgii poprzez czytania, śpiewy, modlitwy i procesję darów. Po zakończonej Mszy św. zgromadzonych powitali: dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.
   

Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Polski bokser, mistrz świata w wadze półciężkiej Andrzej Fonfara opowiadał o swojej sportowej karierze, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. 


Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem. 
Dla najmłodszych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali balonowe zwierzaki. Natomiast w dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie.  Podczas pikniku starsi chłopcy rozegrali mecz pilki nożnej, panowie podziwiali stare samochody, w tym legendarnego „malucha”, a panie mogły pooglądać i powąchać olejki eteryczne prezentowane przez p.  Kubalę.
Ogromną atrakcją pikniku była też loteria fantowa. Wszyscy potraktowali ją jako wspaniałą zabawę. Bo najważniejszy był przecież dobry humor, a jeśli przy tym udało się coś wygrać, to mamy pełnię szczęścia.

 
 
Dla szkolnego pikniku trzynastka okazała się bardzo szczęśliwą liczbą: dopisała pogoda 
i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. 
Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom: LAS Hardwood,  Sams’s Club, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i firmie TaxPol.
W niedzielę, 13 września odbył się pierwszy piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego. Trzynastka okazała się bardzo szczęśliwą liczbą: dopisała pogoda 
i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej „kuchni”, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. 
Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom: LAS Hardwood,  Sams’s Club, Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej i Firmie TaxPol.

 


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego