Rok 2014/15 - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Przejdź do treści

Menu główne:

Archiwum
Rok szkolny 2014/2015
 

9 maja 2015 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Rok szkolny 2014/2015 dobiega końca. W sobotę 16 maja o godzinie 10. 30 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz graduacja uczniów klasy VIII i III liceum. Na tę uroczystość zapraszamy także uczniów uczęszczających do naszej szkoły tylko na zajęcia religii oraz wszystkich rodziców. Po uroczystości uczniowie przejdą do klas, gdzie otrzymają świadectwa. Wszystkie zajęcia w tym dniu, łącznie z religią zakończymy 
o godzinie 12.30.

Uwaga: Zajęcia rozpoczynamy tak jak zwykle, czyli o godzinie 9.00 rano.

Przypominamy, że w dalszym ciągu trwają zapisy na rok szkolny 2015/2016. Po 16 maja można będzie ich dokonywać drogą korespondencyjną. Prosimy nie odkładać zapisów na sierpień. Wcześniejsze zapisy ułatwią nam organizację nowego roku szkolnego. Wszystkie formy i informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły: www.konarskips.org 
Można też z dodatkowymi pytaniami dzwonić  pod następujące numery:  847-437-9833, 773-799-1508, 773-954-9814
 
Sprzedaż podręczników odbędzie się 22 sierpnia 2015 roku.
 
Gratulujemy naszym uczniom - absolwentom klasy VIII i III Iiceum. Gratulujemy także uczniom klasy VIII, którzy na początku kwietnia przyjęli sakrament Bierzmowania oraz dzieciom, które 9 maja przystępują do sakramentu Spowiedzi i I Komunii Świętej.

Dziękujemy bardzo serdecznie Państwu za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w życie szkoły. Dzięki dyżurom rodziców, pomocy rodziców w sklepiku szkolnym, w przygotowaniu dekoracji na szkolne uroczystości oraz tak licznemu włączeniu się 
w organizację szkolnej Wigilii i akcję sprzedaży ciasta kolejny rok działalności naszej szkoły można uznać za bardzo udany.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspomagały Szkołę, przekazując donacje materialne i pieniężne.

W imieniu Rady Pedagogicznej, Rady Szkoły oraz swoim własnym życzę Państwu udanego letniego wypoczynku. Do zobaczenia po wakacjach.
             
                                                                                                                                                      Anna Witowska, dyrektor szkoły
Kartka z kalendarza – maj 2015
Maj, miesiąc kończący naukę w polskiej szkole, był bogaty w uroczystości i wydarzenia. Braliśmy udział w paradzie trzeciomajowej oraz w uroczystości poświęcenia ołtarza w kościele św. Stefana Męczennika. W bazylice św. Jacka uczniowie klasy II po raz pierwszy przystąpili do sakramentów Spowiedzi i Komunii Świętej. W szkole odbyły się egzaminy maturalne i uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z graduacją uczniów klasy ósmej oraz trzeciej liceum.  

Parada trzeciomajowa

2 maja ponad 120 uczniów, rodziców i nauczycieli wzięło udział w paradzie z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak zwykle miała ona  miejsce w śródmieściu Chicago, ale tym razem grupy marszowe paradowały ulicą Deaborn. Nasza grupa prezentowała się bardzo okazale i patriotycznie.


Biało-czerwone chorągiewki, piękne kwiaty i balony, szkolny transparent, a także stroje uczestników podkreślały niezwykle uroczysty i radosny charakter tego święta polskości w samym sercu Chicago.

 


Poświęcenie ołtarza

3 maja podczas mszy o godzine 10.30 odbyło się w kościele św. Stefana Męczennika poświęcenie odnowionego ołtarza. Uroczystej Eucharystii przewodniczył arcybiskup Chicago Blase Cupich. Około 12.00 dalsze świętowanie przeniosło się do budynku szkolnego, gdzie serwowano potrawy z różnych kuchni etnicznych: włoskiej, niemieckiej, amerykańskiej, meksykańskiej i filipińskiej. Nasza szkoła przygotowała stół z polskimi potrawami. Następnie w sali gimnastycznej miały miejsce występy różnych grup i organizacji działających przy parafii. Polską Szkołę im. Feliksa Konarskiego reprezentował uczeń klasy pierwszej Mateusz Wiśniowski, który piosenką „Niech żyją wakacje” zdobył ogromny aplauz zebranych. Arcybiskup Cupich natomiast osobiście pogratulował Mateuszowi wspaniałego występu.

Zakończenie roku szkolnego

16 maja był ostatnim przed wakacjami dniem zajęć w polskiej szkole. Uczniowie odbierali świadectwa i uczestniczyli w programie przygotowanym  z okazji zakończenia roku szkolnego. Ważnym i niezwykle podniosłym punktem sobotniej uroczystości była graduacja uczniów klasy ósmej i trzeciej liceum. Absolwenci wraz z wychowawczyniami, na tle dostojnego marsza „Pomp and Circumstance”, weszli na scenę. Tam otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody. Podziękowaniom i pożegnaniom towarzyszyły kwiaty oraz łzy wzruszenia przeplatane radością z osiągniętego sukcesu. Rodzice Michaliny Brożek z klasy ósmej i Basi Szynal z klasy maturalnej odebrali listy gratulacyjne. Uczennice te wyróżniły się wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem, zaangażowaniem i aktywnością w życiu szkoły. 

  
Po graduacji uczniowie z poszczególnych klas przedstawili program artystyczny, na który złożyły się piosenki i wiersze związane z wakacjami oraz z Dniem Matki i Dniem Ojca. 
 Największymi brawami nagrodzono występy najmłodszych uczniów: przedszkola i zerówki.
brane w kolorowe stroje i pomysłowe kostiumy tańczyły i śpiewały z ogromnym wdziękiem.
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego nie zapomniano o uczniach reprezentujących naszą szkołę w różnorodnych, międzyszkolnych konkursach. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Po pełnym wrażeń dniu wszyscy – uczniowie, rodzice i nauczyciele - rozpoczęli zasłużone wakacje.
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA - KWIECIEŃ 2015

Kwiecień to przedostatni miesiąc pracy w naszej szkole. Kolejne jego soboty upływały więc na przygotowaniach do zakończenia roku szkolnego, do matur i graduacji, na zapisach na nowy rok szkolny, ale nie tylko...

Pierwsza sobota kwietnia była dniem wolnym od zajęć z racji świąt wielkanocnych. Rano przed kościołem św. Stefana Męczennika odbyła się uroczystość poświęcenia pokarmów. Jej polskim akcentem był recytacja wierszy poświęconych zmartwychwstaniu Pana Jezusa i polskim tradycjom wielkanocnym. Na tle pięknie udekorowanych koszyczków wystąpili uczniowie: Jasiu i Julia Szmajda, Patryk Asztabski, Yvette Zalewski oraz Maya Laskowska.

W kwietniu podsumowaliśmy także udział naszych uczniów w różnego rodzaju międzyszkolnych konkursach. W X jubileuszowym konkursie plastycznym organizowanym przez szkołę im. Jana Matejki swoje prace zaprezentowały: Kaya Laskowska (przedszkole B), Apolonia Król (klasa IIa) oraz Maya Wolanin i Victoria Berezowska (klasa III). Wiśniowski Mateusz (klasa I) i Maya Wolanin (klasa III) wystąpili w konkursie „Z piosenką przez cztery pory roku”. Maya utworem „Świat pachnie już wakacjami” wyśpiewała II miejsce 
w swojej grupie.

Również II miejsce w grupie uczniow klas VIII – XI zdobyła Michalina Brożek w Konkursie Komeptencji Językowych organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago. W konkursie organizowanym z okazji 100. rocznicy powstania biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce wyróżnienie przyznano Agatce Trąbce za jej projekt zakładki do książki. Oprócz niej prace na ten konkurs wysłali Julian Jarmuz (klasa IV), Ela Ahne (klasa VI) i Gabrysia Lipińska (klasaVII). Siek Alexandra, Eliza Palarz i Michał Podsiadły reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Powstanie warszawskie – 1944” z okazji jego 70. rocznicy. Wszyscy uczestnicy i laureaci tych konkursow otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorow.

 

Nasza szkoła również nagradza uczniow, którzy decydują się na dodatkowy wysiłek związany z uczestnictwem w konkursach. W dniu zakończenia roku szkolnego tym uczniom zostaną wręczone nagrody rzeczowe i dyplomy. Gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego.

26 kwietnia odbyła się matura pisemna, do której przystąpiło przystąpiło ośmioro uczniów: Patrycja Orłów, Eliza Palarz, Michael Podsiadły, Eryk Sołtys, Barbara Szynal, Nicole Uciński, Olivia Uciński i Anna Wysocka. Witając odświętnie ubranych abiturientów, 
dyr. Szkoły Anna Witowska podkreśliła, że matura w polonijnych szkołach to nawiązanie do polskich tradycji oraz okazja do podsumowania wiedzy i umiejętności zdobytych w polskiej szkole.
Przy okazji warto nadmienić, że w tym roku matury w metropolii chcagowskiej odbędą się już trzydziesty raz. Po raz pierwszy przeprowadzono je w szkole im. Marii Konopnickiej w roku 1985, a jego inicjatorką była p. Ryszarda Pużyczka, nauczycielka klas licealnych.

Jak zwykle polska matura to przeżycia i ogromne emocje zarównio uczniów jak i ich rodziców. Rodzice towarzyszyli swoim pociechom, podtrzymywali je na duchu, pomagali w udekorowaniu sali, zadbali, aby nikt nie był głodny ani spragniony. Dziękujemy!

   

 
 

11 kwietnia, 2015 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Przed nami ostatnie tygodnie nauki w bieżącym roku szkolnym, które jak zwykle są bogate w różnego rodzaju przygotowania 
i wydarzenia.

 1. W dwie najbliższe soboty: 11 i 18 kwietnia lekcje religii będą wydłużone o 20 minut i zakończą się o godzinie 1.50. Uczniowie klasy II przygotowujący się do I Komunii Świętej również w tych dniach zakończą swoje zajęcia o godzinie 1.50 po południu.
 2. 25 kwietnia zajęcia religii będą odwołane z powodu konferencji nauczycieli. Prosimy o punktualny odbiór wszystkich uczniów   o godzinie 12.30.
 3. Ostatnia w tym roku sprzedaż pizzy odbędzie się 18 kwietnia. Uczniowie mają do wyboru pizzę z serem lub z serem i pepperoni w cenie $ 2.00 za jeden kawałek. Kawałek pizzy z napojem kosztuje $3.00. Prosimy o przekazanie w sobotę 11 kwietnia informacji wychowawcom, którzy uczniowie będą kupować pizzę, gdyż musimy ją wcześniej zamówić.
 4. W sobotę 11 kwietnia rozpoczynamy zapisy na następny rok szkolny. Dokładne informacje na ten temat oraz potrzebne formularze otrzymali Państwo przed Świętami w kopertach. Informacje o zapisach są umieszczone także na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org . Prosimy o nieodkładnie zapisów do sierpnia; im wcześniej dzieci zostaną zapisane, tym łatwiej będzie nam przygotować się do nowego roku szkolnego.
 5. Tegoroczna parada trzeciomajowa odbędzie się 2 maja, w nowym miejscu, wzdłuż ulicy Dearborn. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów i rodziców do udziału w paradzie. Sobota 2 maja jest obowiązkowym dniem zajęć dla uczniów klas II - XI, z tą różnicą, że uczniowie zamiast lekcji w klasach będą uczestniczyć w paradzie. Nieobecność uczniów będzie odnotowywana tak jak podczas regularnych lekcji. Uczniowie grup przedszkolnych i klasy I mogą wziąć udział w paradzie pod warunkiem, że będzie im towarzyszył ktoś z rodziców. Uczniowie pozostałych klas uczestniczą w paradzie wraz z wychowawcami. Uczniowie biorą udział w paradzie za darmo, natomiast osoby dorosłe prosimy o częściowe pokrycie kosztów wynajęcia autobusów (sugerowana donacja $5.00). Wszyscy uczniowie otrzymają Oświadczenia dotyczące uczestnictwa w paradzie. Prosimy je
       wypełnić i przekazać wychowawcy. Pozwoli to nam zorientować się, ile osób zamierza w paradzie wziąć udział.
 1. Dziękujemy serdecznie następującym rodzicom za przekazanie donacji na rzecz szkoły: pp.Wojtaszek, Prokop,  Podgorni, Gadula, Knyszewski, Samborski, Koszykowski, Wodzień, Dec (opłata za dyżury lub różnica w opłacie za szkołę). Serdecznie dziekujemy również p. L. Szynalowi za metalową szafę oraz p. P. Król za namalowanie portretu naszego patrona - Feliksa Konarskiego.
                                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                          Rada Szkoły
14 marca, 2015

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Jak zwykle o tej porze rozpoczynamy przygotowania do kolejnego roku szkolnego, 2015/2016, których najważniejszym punktem są zapisy.
Zapisy będziemy przyjmować w szkole w soboty: 11, 18, 25 kwietnia oraz 9 i 16 maja. 21 oraz 28 marca marca prosimy o odebranie w szkole kopert z drukami potrzebnymi przy zapisach. Prosimy również o dokładne i czytelne wypełnianie Kart rejestracyjnych (jedna na każde dziecko), Oświadczeń oraz Zamówień na podręczniki (jedno na rodzinę), a także o podawanie aktualnych numerów telefonów i adresów e-mailowych. Wszystkie druki potrzebne do zapisania dziecka do naszej Szkoły można znaleźć na stronie internetowej: www.konarskips.org pod zakładką Formy.

Po zakończeniu obecnego roku szkolnego zapisów można będzie dokonać drogą korespondencyjną. Wypełnione Karty rejestracyjne, podpisane Oświadczenie, Zamówienie na podręczniki oraz czek wystawiony na Polską Szkołę im. Feliksa Konarskiego należy wysłać na adres:
Feliks Konarski Polish School
c/o Anna Witowska
1507 W. Willow Ln.
Mount Prospect IL. 60056

W przyszlym roku szkolnym oferujemy tzw. zajęcia świetlicowe dla tych uczniów, którzy czekają na rodzeństwo mające zajęcia religii.
W najbliższym czasie Archidiecezja chicagowska zamierza wprowadzić zmiany dotyczące nauczania religii w polskich szkołach. Każda szkoła oferująca lekcje katechezy musi uzyskać misję kanoniczną. Wiąże się to ze spełnieniem określonych wymagań oraz przekazaniem do Archidiecezji, między innymi opłaty w wysokości 3 dolarów od każdego ucznia zapisanego na religię. W związku z tym zmuszeni jesteśmy do podniesienia opłat za religię o 10 dolarów.

Aby ułatwić rodzicom rozplanowanie wydatków związanych z polską szkoła, można będzie opłatę uregulować w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości połowy opłaty obowiązuje przy dokonywaniu zapisów. Drugą natomiast prosimy uregulować najpóźniej do 12 września 2015 roku, czyli pierwszego dnia zajęć. Po 30 września 2015 roku rodzice, którzy nie wywiążą się z obowiązku terminowego opłacenia szkoły będą obciążeni kosztami manipulacyjnymi w wysokości 50.00 dolarów.
Do opłaty za pierwsze dziecko należy doliczyć depozyt za szkolne dyżury w wysokości 40.00 dolarów. Po odpracowaniu dwóch dyżurów w wybranych przez siebie terminach rodzice otrzymają zwrot depozytu.
Przypominamy, że w naszej Szkole dzieci przyjmowane są na podstawie ukończonego (1 września) roku życia:
-3-latki- ukończone 3 lata
-4-latki- ukończone 4 lata
-5-latki- ukończone 5 lat
-zerówka- ukończone 6 lat

Do klasy I przyjmujemy dzieci, które 1 września danego roku kalendarzowego ukończyły 7 lat. Dotyczy to uczniów zapisywanych do naszej szkoły po raz pierwszy. Uczniowie uczęszczający do innych szkół, a chcący zapisać się do naszej Szkoły, muszą dołączyć do Karty rejestracyjnej kopię świadectwa ukończenia danej klasy w poprzedniej szkole.

Dzieci, zgodnie z wymaganiami Archidiecezji chicagowskiej i parafii św. Jacka, która opiekuje się naszym programem katechetycznym, muszą uczęszczać na lekcje religii przynajmniej dwa lata przed przystąpieniem do sakramentu I Komunii Świętej i Bierzmowania. Uczniowie nie powinni też przerywać zajęć religii po przystąpieniu do I Komunii Świętej. Jako katolicy i rodzice odpowiedzialni za wychowanie dzieci powinni Państwo zapewnić swoim dzieciom nieprzerwaną edukację religijną.

Prosimy o
 • nieodkładanie zapisów do sierpnia; im wcześniej dokonają Państwo zapisów, tym łatwiej będzie nam zorganizować zajęcia w przyszłym roku szkolnym: zatrudnić nauczycieli i zakupić podręczniki
 • zarezerwowanie daty 22 sierpnia 2015 roku. W tym dniu można będzie odebrać zamówione podręczniki i uregulować drugą ratę opłaty za szkołę.


Anna Witowska, dyrektor Szkoły

  
 
 
                                                                                                                                   
17 stycznia, 2015
 
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
 
W dniu 24 stycznia odbędzie się w naszej szkole wywiadówka - spotkanie rodziców  z wychowawcami w celu zapoznania się z postępami uczniów w nauce. Plan wywiadówki jest następujący:
11.30-12.00  - spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły i koordynatorem  katechetycznym
w sali gimnastycznej,
12.00-12.30 – spotkanie rodziców z wychowawcami  w klasach
Od 12.40 można będzie porozmawiać w klasach  z katechetkami w sprawach
dotyczących nauczania religii.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAM!
 
 • W sobotę 24 stycznia w naszym sklepiku szkolnym sprzedawana będzie pizza. Zasady podobne jak w minionych miesiącach. Jeden kawałek pizzy (cheese lub pepperoni) $2.00. Pizza z napojem $3.00.
 
 • W niedzielę, 25 stycznia po polskiej mszy św. (około 3 po południu) nasi uczniowie wystawiają jasełka w kościele św. Zachariasza w Des Plaines. Skorzystajcie Państwo z okazji, aby obejrzeć to świąteczne przedstawienie i duchowo wesprzeć naszych artystów.
 
 • Chciałabym Państwu serdecznie podziękować za współpracę i pomoc w, minionym już, przedświątecznym okresie. Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie szkolnej Wigilii oraz jasełek. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pp. R. Sieka (zdjęcia), Z. Pardały (pomoc w dekoracji sceny), G. Laskowskiego (sponsorowanie szkolnego Kalendarza), E. Komor (opłatki), E. Ruszały (kubki), M.Topor (obrusy), M. Knyszewskiej (sztućce), M. Zychowskiej (talerzyki i serwetki), R. Kusiak (uszycie stroju Maryi), L. Blando (skonstruowanie szopki), S. Kielian (uszycie strojów- choineczek) oraz rodziców uczniów klasy IV, V, IIa, IIb, zerówki i przedszkola B, którzy dołożyli wszelkich starań, aby jasełka wypadły jak najlepiej.
 
 • Kolejne podziękowania składam pp. E.Komor,  M.Król,  B.Przybycień, H.Szmajdzie,  T.Perez,  B.Wolińskiej,  M.Knyszewskiej,  A.Koszykowskiej, K.Głowackiej,  A.Siek za przekazanie opłaty za dyżury na cele szkoły.
 
 • Dziękuję też uczniom i rodzicom za wspaniałą odpowiedź na apel o włączenie się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Większość uczniów była „przygotowana  finansowo” i puszka w całości zapełniła się ofiarowanymi monetami oraz banknotami.

 
 
 
 
                                                                                                         Anna Witowska, dyr. Szkoły
 
 
 
 
13 grudnia,  2014 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Przed nami najpięknieszy okres roku: Boże Narodzenie, Wigilia, życzenia, łamanie się opłatkiem, kolędy przy choince, wspomnienia i niezapomniane wzruszenia.  Te elementy naszego narodowego dziedzictwa pielęgnujemy w polskich szkołach i chcemy, aby były też bliskie uczniom szkoły im. Feliksa Konarskiego.
20 grudnia organizujemy naszą szkolną Wigilię, która będzie miała miejsce w sali gimnastycznej. Przed Wigilią odbędą się jasełka przygotowywane przez klasy IV, V, IIa i IIb. Zdecydowaliśmy się połączyć Wigilię i jasełka, aby ostatni dzień zajęć w grudniu spędzić w całości w świątecznym nastroju.  

Plan tego dnia przedstawia się następująco:

- 10.00 - uczniowie przychodzą do szkoły (zbiórka  w klasach)
- 10.15 – uczniowie zajmują miejsca w sali gimnastycznej
- 10.30 – jasełka
- 11.10 -11.30 –  przerwa
- około 11.30 – szkolna Wigilia
- około 12.30 – zakończenie wszystkich zajęć w tym dniu
 
Na Wigilię i jasełka zapraszamy także uczniów uczęszczających do naszej szkoły tylko na religię.
Zajęć w z religii 20 grudnia nie będzie. Uczniom, których rodzice nie będą mogli odebrać o godzinie 12.30, zabezpieczamy opiekę do godziny 1.30. Prosimy rodziców z trójek klasowych o współpracę i pomoc w zabezpieczeniu wigilijnych potraw oraz napojów (soki w kartonikach) i dekoracji na stoły. Potrawy wigilijne należy przywieźć przed godziną 10.00. Prosimy mieć na uwadze fakt, że w szkole nie mamy dostępu do kuchni, a potrawy powinny być gotowe do podania (ciasto pokrojone).
 
W minioną sobotę odwiedził naszych uczniów mikołaj i rozdał uczniom prezenty. Dziękujemy wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w „mikołajkową akcję”. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem: p. Grzegorza Laskowskiego, p. Elżbiety Komor, Moniki Król, Katarzyny Szczepanek, rodziców, nauczycieli i uczniów pomagających pakować prezenty oraz pań pełniących w tym dniu dyżur.
 
Rozstrzygnięty został konkrs na najpiękniejsze i najciekawsze ozdoby choinkowe. Czterdziestu dziewięciu uczniów  (najwięcej z  zerówki, klasy I, IIa, V i VI) wzięło w naszym konkursie udział, a przyniesione cacka zachwycały pięknem i pomysłowością. Niemożliwe było wybranie kilku najładniejszych ozdób, dlatego też jury postanowilo przyznać nagrody wszystkim uczestnikom. Dziękujemy uczniom i rodzicom, a paniom Bernadecie Wolińskiej i Agnieszce Koszykowskiej za pomoc w ocenianiu ozdób.
 
                                                                                                                                                  Rada Pedagogiczna

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – GRUDZIEŃ


Wizyta św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszych uczniów św. Mikołaj z workiem pełnym upominków. Każde grzeczne dziecko otrzymało paczkę, w której poza słodyczami, kolorowymi długopisami i naklejkami znalazł się szkolny kalendarz, zawierający zdjęcia poszczególnych klas, a także fotograficzne migawki ze szkolnych uroczystości i imprez. Każda klasa miała możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii ze św. Mikołajem, jak również zaprezentowania swoich recytatorskich czy wokalnych umiejętności. Dziękujemy wszystkim rodzicom za wszelkie donacje i pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.

  


Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową

Już po raz drugi w naszej szkole został zorganizowany konkurs na wykonaną ręcznie ozdobę choinkową. Podobnie, jak i w ubiegłym roku, cieszył się on dużą popularnością. Piękne, różnorodne ozdoby choinkowe zachwycały każdego. Były wśród nich prześliczne aniołki z makaronu, kolorowe łańcuchy, grzybki,jeżyki, bombki, etc. Komisja sędziowska miała niezwykle trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, dlatego postanowiła nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie.

   


Szkolne jasełka i Wigilia

20 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka połączone ze szkolną Wigilią.  Przedstawienie jasełkowe
przygotowali uczniowie klasy czwartej i piątej, a kolędy i pastorałki śpiewali uczniowie klas drugich oraz nasi szkolni soliści: Michalina Brożek, Victoria Berezowski, Nastazja Timkovic, Julia Szmajda, Jan Szmajda, Emilia Kulesza, Maja Kieltyka i Patryk Galinski.  
„Gdy pierwsza gwiazda niebo rozjaśni, powrócę wtedy w mej wyobraźni do tej jedynej nocy na świecie, gdy przyszło do nas niebiańskie dziecię”.
Tymi słowami Ola Siek przeniosła przybyłych uczniów i rodziców w czasy sprzed 2000 lat, do betlejemskiej stajenki, gdzie narodził się Jezus. W kolędowy nastrój wprowadzili zebraną publiczność uczniowie klasy „0”, przepięknie śpiewając pastorałkę o małym aniołku, który obwieścił światu cud narodzenia oraz Michalinka, wykonując pełną liryzmu kołysankę Kolędowy czas.

 

Do ubogiej szopy, położonej na skraju Betlejem pierwsi pośpieszyli prości pasterze, którym radosną nowinę o narodzeniu Zbawcy przynieśli Aniołowie. To oni, trochę zalęknieni, bo działy się tej nocy „cuda nad cudami” pokłonili się maleńkiej Dziecinie, obdarowując ją tym, co mieli – prostym pożywieniem i zwyczajnymi rzeczami: mlekiem, chlebem, jabłkami, śmietaną, wełną, płótnem na pieluszki, ale ofiarowanymi ze szczerego serca.
Następnie do betlejemskiej szopy przybyli Trzej Mędrcy - Królowie ze Wschodu. Kacper, Melchior i Baltazar. Prowadzeni przez gwiazdę przynieśli nowo narodzonemu Dzieciąteczku królewskie dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Wśród witających małego Jezusa nie zabrakło i dzieci, które w darze ofiarowały swoje serduszka. Natomiast najmłodsi uczniowie z grupy przedszkolnej, przebrani za choineczki, z ogromnym wdziękiem zaśpiewali piosenkę o zielonych choinkach.

 

Jasełkowe przedstawienie zakończyło się ponadczasowym, głębokim w swej treści przesłaniem: to czas Wigilii i Bożego Narodzenia sprawia, iż w każdym człowieku potrafimy dostrzec brata, że znikają nienawiść i gniew, a rodzi się nadzieja i miłość, że pamiętamy o samotnych, że:
„Pod dachem pięknej kolędy Bóg rodzi się w człowieku”
Po wzruszającej pastorałce Szczęśliwych dni wyśpiewanej przez Michasię rozpoczęła się szkolna Wigilia. Uczniowie klasy maturalnej odczytali tekst z Ewangelii o narodzeniu Pańskim. Następnie koordynator d/s religii,  Małgorzata Jagoda poprowadziła wspólną modlitwę, a świąteczne życzenia przekazali zebranym uczniom i rodzicom: dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Rodziców Hubert Szmajda. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wszyscy delektowali się wigilijnymi potrawami, które na przystrojonych stołach wyglądały bardzo smakowicie.

                        

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali jasełkowy program i wprowadzili nas w nastrój Bożego Narodzenia oraz dołożyli wszelkich starań, aby szkolna Wigilia była wspaniałym przeżyciem. Szczególne podziękowania składamy pani Joasi Szyszce za oprawę muzyczną jasełek, wychowaczyniom klas, które brały w nich udział: Barbarze Rosińskiej, Danucie Sitko, Małgorzacie Jagodzie, Ilonie Bibrowicz, Annie Kulasik i Annie Siek oraz rodzicom, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji sceny i sali gimnastycznej.
 
   
20 listopada, 2014 roku

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Zima i okres świąteczny tuż, tuż i w związku z tym kilka bieżących informacji.

v W okresie zimowym uczniowie grup przedszkolnych i zerówki powinni przynosić ze sobą buty na zmianę. Jest to podyktowane wygodą i względami praktycznymi. Zimą trudno ustrzec się przed wnoszeniem śniegu na butach, a dzieci często bawią się i siadają na podłodze.

Przypominamy również, że w okresie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej 31 stopni F., uczniowie od godziny 8.45 mogą wchodzić do szkoły i na korytarzu oczekiwać na rozpoczęcie zajęć. Po lekcjach nauczyciele i katecheci wyprowadzają uczniów na parking. Bardzo prosimy osobiście odbierać swoje pociechy sprzed szkoły. Nauczyciele nie będą, ze względu na  bezpieczeństwo, pozwalać uczniom dochodzić do oczekujących w samochodach rodziców.

Podobnie jak w ubiegłym roku organizujemy konkurs na najładniejsze, najciekawsze, najbardziej pomysłowe ozdoby choinkowe. Wspólne robienie ozdób jest wspaniałą okazją do rozmów z dziećmi na temat świątecznych tradycji. W Internecie można znaleźć wiele pomysłów, jak wykonać ładne i niezbyt skomplikowane ozdoby. Na wszystkich uczestników konkursu czekają nagrody, a najładniejsze prace ozdobią szkolną choinkę. Wykonane ozdoby należy przynieść do szkoły w sobotę 6 grudnia w plastikowym woreczku z kartką zawierającą imię i nazwisko autora ozdoby oraz jego klasę.

Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za poparcie naszej akcji sprzedaży ciasta. Zarówno osoby, które przekazały donację domowych wypieków, jak i te, które dokonały zakupów przyczyniły się do kolejnego sukcesu, jakim jest uzyskana ze sprzedaży suma 615 dolarów, którą przeznaczymy na potrzeby naszych uczniów.

v Kolejne podziękowania kierujemy pod adresem p. Zbigniewa Pardały (pomoc przy zamontowaniu dekoracji na uroczystość ślubowania), p. Anny Niewiarowskiej (wykonanie prześlicznych kartek z okazji Dnia Nauczyciela), H. Szmajdy (ufundowanie trzech kart upominkowych do Dunkin Donuts), pp. J. Gaduli, Z. Pardały, M. Król, M. Wilczyńskiej (donacje pieniężne na cele szkoły), 
pp. S. Białas, P.Topor, M. Pytel, H. Szmajdy, J. Szyszki, G. Laskowskiego (wykupienie reklam do szkolnego kalendarza), pp. R. Szynal, E. Komor, H. Szmajdy (przekazanie opłaty za dyżury na cele szkoły).

v Serdecznie gratulujemy Michalinie Brożek, uczennicy klasy VIII za zajęcie III miejsca w finale międzyszkolnego konkursu kompetencji językowych, a Oli Siek, Michałowi Podsiadłemu i Elizie Palarz za reprezentowanie naszej szkoły w konkursie Powstanie warszawskie 1944.

Z okazji
Święta Dziękczynienia życzymy Państwu wspaniałego odpoczynku i wielu okazji do wyrażania wdzięczności za otrzymywane dobro.
 
                                                                                                                                                  
  Rada Pedagogiczna
  
        

  22 października, 2014

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Wspólnym celem nas wszystkich jest bezpieczeństwo uczniów, zarówno w szkole jak i w drodze do i ze szkoły. Wychodzimy z założenia, iż bezpieczeństwo powinno być ważniejsze niż wygoda, ale jesteśmy też otwarci na sugestie związane z parkingiem i ruchem samochodów na parkingu.

  Od najbliższej soboty, 25 października wprowadzamy zmiany związane z parkowaniem. Rodzice będą mogli wjeżdzać na parking, zachowując następujące zasady.
1. Wjazd na parking.
2. Zatrzymanie się na zakolu przy wejściu do szkoły (sala nr 17).
3. Dzieci wysiadają z samochodu i przechodzą za linię pomarańczowych „pachołków”.
4. Wyjazd z parkingu.
W dalaszym prosimy o przestrzeganie zasady nieparkowania na parkingu kościelnym po godzinie 8.45. Liczymy, że przy Państwa zrozumieniu i współpracy parking będzie miejscem bezpiecznym dla naszych uczniów, a podwożenie dzieci pod szkołę przynajmniej częściowo rozwiąże kwestię parkowania na ulicach.

 1 listopada planujemy sprzedaż pizzy w szkolnym sklepiku. Uczniowie będą mieć do wyboru dwa rodzaje pizzy (cheese lub pepperoni) oraz napój (woda, Gatorade). Cena: 3 dolary za jeden kawałek pizzy i napój. Ponieważ pizzę wcześniej zamawiamy i przywozimy, uczniowie powinni w najbliższą sobotę, tj. 25 pażdziernika zadeklarować chęć zakupu.

  8 listopada odbędzie się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Serdecznie zapraszamy rodziców, babcie i dziadziusiów. Kiedy? 8 listopada, godz. 10.30 rano. Gdzie? Sala gimnastyczna.

  8 listopada przeprowadzimy akcję sprzedaży domowych ciast i ciasteczek. Dochód ze sprzedaży przeznaczymy na zakup filmów i plansz dydaktycznych, pomocy dydaktycznych do przedszkola oraz na paczki „mikołajkowe”. Plastikowe pojemniki będą do pobrania w szkole 25 pażdziernika i 1 listopada. Serdecznie prosimy o poparcie – donację lub zakup domowych wypieków. Więcej informacji znajdziecie Państwo na dołączonej ulotce.
                                                                                                                                       Rada Pedagogiczna


                            17 września, 2014 roku

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Mamy już za sobą dwie soboty nowego roku szkolnego, podczas których przyjmowaliśmy jeszcze zapisy i rozprowadzaliśmy podręczniki. Dziękujemy za liczny udział w mszy świętej 6 września i życzymy wielu powodów do radości i dumy z osiągnięć Waszych pociech w polskiej szkole.

Przypominamy, że:

 • podstawową formą komunikacj Rady Pedagogicznej z rodzicami jest poczta elektroniczna i Internet. Prosimy o systematyczne odwiedzanie naszej strony internetowej (www.konarskips.org), gdzie są zamieszczane Komunikaty oraz zapoznawanie się z treścią wysyłanych e-amili.


 • dyżur rodziców trwa od 8.45 do 12.45. Rozpoczęcie zajęć (8-.45- 9.15) i zakończenie zajęć (12.15- 12.45) to czas, kiedy liczy się każda para pomocnych rąk. Prosimy o punktualność!


 • ze względu na bezpieczeństwo uczniów obowiązuje nas wszystkich zakaz wjeżdżania i parkowania na przykościelnym parkingu po godzinie 8.45. Przestrzegajmy tego zakazu i dołóżmy wszelkich starań, aby parking był miejscem bezpiecznym.


W bieżącym roku szkolnym zamierzamy kontynuować sprzedaż pizzy w sklepiku szkolnym, średnio raz w miesiącu. Najbliższa sprzedaż odbędzie się 27 września. Uczniowie będą mieć do wyboru dwa rodzaje pizzy (cheese lub pepperoni) oraz napój (woda, Gatorade). Cena: 3 dolary za jeden kawałek pizzy i napój. Ponieważ pizzę wcześniej zamawiamy i przywozimy, uczniowie powinni w najbliższą sobote, tj. 20 września zadeklarować chęć zakupu.

W październiku organizujemy w ramach zajęć szkolnych dwa wyjazdy na spektakle oferowane przez PASO i Teatr Scena Polonia.

 • 4 października uczniowie klas IV - III liceum pojadą na spektakl Warszawskie dzieci zorganizowany z okazji 7o.rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Cena biletu wraz z opłatą za autobus wynosi $16.00.


 • 25 października klasy III, II, I oraz zerówka i Przedszkole B obejrzą Alicję w krainie czarów. Cena biletu wraz z opłatą za autobus wynosi $16.00.


Zajęcia religii, zarówno 4 jak i 25 października, odbędą się zgodnie  z planem.

                       Rada Pedagogiczna


RODZICE PYTAJĄ
 
Kiedy rozpoczną się zapisy do szkoły?
Zapisy na rok szkolny 2015/2016 rozpoczniemy 11 kwietnia.                               
Natomiast 21 i 28 marca można będzie odebrać w szkole Karty rejestracyjne.

***

Czy zamknięcie szkoły katolickiej wpłynie na losy polskiej szkoły?
Zamknięcie szkoły katolickiej nie będzie miało wpływu na lokalizację naszej szkoły. Umowa o wynajem sal lekcyjnych została podpisana nie ze szkołą, lecz z Archidiecezją chicagowską i obowiązuje obie strony do końca roku szkolnego 2015/2016.
 
 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


Drodzy Rodzice, Opiekunowie!
Dnia 8 listopada odbędzie się w naszej szkole sprzedaż ciasta.
W związku z tym zwracamy się do Państwa z wielką prośbą o poparcie tej akcji i donacje domowych wypieków  lub ich zakup.
Fundusze pozyskane tą drogą przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych ( filmów i plansz edukacyjnych) oraz na potrzeby uczniów (paczki mikołajkowe).
Plastikowe pojemniki na wypieki będzie można odebrać 
25 października u pani Marty. Natomiast upieczone, domowe ciasta, z naklejoną na pojemnik nazwą ciasta, prosimy przynieść do szkoły 8 listopada rano, w godzinach od 8.30 – 9.30 do salki nr 17 (przy wejściu do szkoły). Chęć upieczenia ciasta, pomocy przy sprzedaży prosimy zgłaszać do pani Anny Siek (osobiście w szkole, drogą mailową: aniasiek@juno.com lub telefonicznie 773 954 - 9814. Ona również odpowie na wszelkie pytania związane z naszą akcją.
 
Serdecznie prosimy o poparcie – donację lub zakup domowych wypieków.
                                                                  
                                                                                                             Rada Pedagogiczna
                                                                        
 
    

       

2 września,  2014


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!


Witamy bardzo serdecznie u progu nowego roku szkolnego, który rozpoczniemy 6 września 2014 roku. Na pewno wszyscy nasi uczniowie wspaniale wypoczywając podczas wakacji, nabierali sił do zdobywania wiedzy i umiejętności w polskiej szkole.

Informacje związane z pierwszym dniem zajęć:

 • O godzinie 9.00 rano odbędzie się dla uczniów, rodziców i nauczycieli specjalna msza święta. Liczymy, że remont w kościele św. Stefana Męczennika zostanie zakończony zgodnie z planem i będziemy mogli skorzystać z kościoła. W przeciwnym wypadku msza święta odbędzie się w sali gimnastycznej. Prosimy o przybycie na godzinę 8.45, aby wszyscy - szczególnie uczniowie odpowiedzialni za niesienie darów i modlitwę wiernych - mogli spokojnie zająć miejsca. Zadbajmy wspólnie, aby msza święta rozpoczęła się punktualnie!

              

 • Po zakończeniu mszy świętej, około godziny 10.00 uczniowie wraz z rodzicami przejdą do klas, gdzie odbędą się krótkie zebrania wychowawców z rodzicami. Zapraszamy wszystkich rodziców do skorzystania z możliwości zapoznania się z salami lekcyjnymi, z wychowawcami dzieci, otrzymania informacji dotyczących organizacji pracy w szkole i w klasie oraz zadania pytań.


 • 6 września odbędą się również pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z religii. Zajęcia świetlicowe rozpoczną się 13 września. Również 13 września wznowiona zostanie działalność sklepiku szkolnego.


 • Wszyscy uczniowie, łącznie z przedszkolakami, powinni w pierwszym dniu zajęć przynieść  drugie śniadanie i coś do picia (woda, sok). Powinni też mieć ze sobą podstawowe przybory szkolne: zeszyty, ołówki, długopisy, kredki..., a także podreczniki.


 • W najbliższą sobotę,  tj. 6 września będą do odebrania zamówione wcześniej podręczniki. W sali nr 17 można będzie także wybrać datę i zapisać się na szkolny dyżur. Przypominamy, że każdy rodzic zobowiązany jest do 2 dyżurów w ciągu roku szkolnego.  Dyżur trwa od godziny 8.45 do 12.45.


 • Apelujemy o przestrzeganie zakazu parkowania samochodów na parkingu przy kościele. Jest to podyktowane bezpieczeństwem naszych uczniów.


 • Przyjmujemy jeszcze zapisy do większości klas. Serdecznie zapraszamy.


Anna Witowska, dyrektor Szkoły


                                                                                                      


14 sierpnia, 2014 roku


Szanowni Państwo!


Wakacje powoli dobiegają końca. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowe znakomicie wypoczęli i nabrali sił do nauki zarówno w szkołach amerykańskich jak i w polskiej szkole.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 23 sierpnia, w godzinach od 9.00 rano do 12.30 po południu, odbędzie się sprzedaż podręczników oraz dodatkowe zapisy.

Adres:
Our Lady of Destiny School
            1880 Ash Street
            Des Plaines, IL 60016
            Sala nr 17 (wejście od parkingu kościelnego)


W tym dniu można będzie:

 • dokonać zapisu dzieci do szkoły, na zajęcia religii oraz na zajęcia dodatkowe,

 • zamówić podręczniki (będą one do odebrania w pierwszym dniu zajęć),

 • odebrać zamówione podręczniki,

 • uzupełnić opłatę za szkołę,

 • wpisać się na listę dyżurów rodziców,

 • przynieść brakujące dokumenty, np. Oświadczenia lub, w przypadku dzieci po raz pierwszy zapisanych do naszej szkoły, kopie świadectw klasy ukończonej w roku szkolnym 2013/14,

 • zapoznać się z budynkiem szkolnym,

 • uzyskać informacje na temat Szkoły.


Prosimy nie odkładać zapisów do września: ułatwi nam to organizację nowego roku szkolnego.
Pierwsze zajęcia odbędą się 6 września 2014 roku. Szczegółowe informacje na ten temat prześlemy drogą e-mailową pod koniec sierpnia. Będą one zamieszczone również na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org

Poszukujemy nauczycieli i katechetów.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.Anna Witowska, dyr. Szkoły


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego