Rok 2013/14 - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Przejdź do treści

Menu główne:

Archiwum
Rok szkolny 2013/2014
 Zabawa też uczy

W  pierwszą sobotę marca sala nr 10, w której ma zajęcia grupa przedszkolna B, zamieniła się w terytorium czterech niezwykłych państw.

    

Niezwykłych, ponieważ każde z nich wyróżniało się kolorem: czerwonym, żółtym, niebieskim  i zielonym. Nie trzeba dodawać, że wszystko w tych państwach było jednego i tego samego koloru, począwszy od wyglądu jego mieszkańców, roślin i zwierząt po niebo, domy, samochody oraz lizaki.
Zarówno dzieci jaki i dorośli (tak, tak dorośli, bo w zajęciach uczestniczyli rodzice) byli bardzo dumni ze swoich
państw.

  

Wyrażali to niezwykle entuzjastycznie podczas parady, w której prezentowali stroje i hasła mające pokazać, że ich kraj jest najlepszy. Solidarność państwową na pewno wzmocniło grupowe opracowywanie całodziennego menu. Warunek? Wszystkie potrawy w jadłospisie musiały być zgodne z obowiązującym w państwie kolorze. 
Z ogromną fantazją wyczarowywano zupy, drugie dania, przystawki, sałatki oraz desery w tonacji zielonej, żółtej, czerwonej i niebieskiej. Oto kilka przykładów smakowitych dań: zielone kluseczki z zielonej miseczki z brokułami, szpinakiem i avocado, puszyste lody jagodowe z błękitną śmietaną, kukurydza ze słonecznymn masłem, makaron 
w sosie łososiowym.
Odrębność odrębnością, ale miło jest też być razem i tworzyć jedną grupę, która nie rywalizuje ze sobą, ale współpracuje i uzupełnia się. Tak też się stało pod koniec zajęć za przyczyną magicznych sztuczek p. Małgosi.  Państwowe różnice czerwonych, niebieskich, żółtych i zielonych zniknęły w przepastnym pudle.

   

Wszyscy znowu byli razem, bo tylko razem można się wspaniale bawić, uczyć i rozwijać.
Po lekcji nauczycielka p. Małgorzata Jagoda powiedziała: Zabawa to nie tylko „wypełniacz czasu", ale przede wszystkim impuls do kreowania atmosfery działania. Moim celem było, aby razem, w atmosferze radości i zadowolenia ze wspólnego odkrywania i przeżywania treści poznać siebie nawzajem, a także budować coraz lepsze relacje pomiędzy rodzicem, uczniem i nauczycielem. Tak wiec podstawowe cele tej lekcji to:

1. Integracja grupy.
2. Ożywienie grupy i stworzenie klimatu współpracy tak, aby dzieci stawały się bardziej otwarte, komunikatywne, twórcze, aktywne.
3. Rozwój percepcji słuchowo-wzrokowo-ruchowęj. 
4. Kształtowanie postaw tolerancji, wyrozumiałości, cierpliwości, akceptacji siebie i innych.

                                                                                                                                            Anna Witowska


Wydarzenia z naszym udziałem

W minionych tygodniach uczniowie i nauczyciele szkoły im. Feliksa Konarskiego brali udział w dwóch wydarzeniach kulturalnych zorganizowanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago. 
Pierwszy z nich to XIX Konkurs Recytatorski, którego finały odbyły się 2 lutego w Polskiej Szkole Parafialnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. 
Naszą Szkołę reprezentowali
- Mateusz Niewiarowski - Grupa I - wiersz Jana Brzechwy „Żuk i biedronka” 
- Michalina Brożek - grupa IV - wiersz Ryszarda Kiersnowskiego „ Jedyna prawda”  
- Alexandra Siek - grupa V - wiersz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”

  

       Michalinka zajęła w swojej grupie III miejsce. Gratulujemy!

Oprócz dyplomów, upominków i nagród nasza trójka uczniów wyniosła z udziału w konkursie wiele interesujących doświadczeń. Nie odstraszyła ich rywalizacja z  koleżankami i kolegami z innych szkół. Wprost przeciwnie, zamierzają wziąć udział w kolejnych edycjach konkursu recytatorskiego.

       ***

W 2011 roku dzień  1 marca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Żolnierzy Wyklętych . Z tej okazji w niedzielę 
2 marca w Ośrodku Jezuickim w Chicago odbył się wzruszający koncert zlożony  z piosenek, recytacji, muzyki, pokazu mulitimedialnego oraz informacji historycznych. Wykonawcami byli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. 

  

Z Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego wystąpiły Anna Siek - komentarz historyczny, Alexandra Siek - recytacja i Joanna Szyszka, która zaśpiewała dwie piosenki: „Jedna chwila” oraz „Modlitwa dziewczyńska”. Nie zabrakło też przedstawicieli Szkoły wśród widowni.

  


PIELĘGNUJEMY ŚWIĄTECZNE TRADYCJE - JASEŁKAMała ta Dziecina wciąż patrzy na wrota.  
Kogo z płaczem tak wygląda? 
Na kogo tak czeka?

Ten motyw płaczącej, nowo narodzonej Dzieciny czekającej na człowieka był motywem przewodnim przedstawienia jasełkowego, które odbyło się 25 stycznia 2014 roku w Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego. 

 

Uczniowie, nauczyciele i rodzice gromadzący się w sali gimnastycznej od razu zauważyli piękną dekorację sceny. Żłóbeczek z siankiem i rozgwieżdżone nad Betlejem niebo dominowały 
w zimowej scenerii. Zasuszone, wysokie trawy, choinki i dziesiątki zapalonych światełek dopełniały całości. Tę piękną dekorację zaprojektowała i wykonała pani Beata Kocwin, mama jednego z pięcioklasistów. 

   


O godzinie 10.45 rozpoczęło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy II, III, V i VI. Kolędy i pastorałki śpiewał chór złożony z uczniów klasy IV, a także soliści: Michalina Brożek, Sandra Gudel i Patryk Kania. Nad całością przygotowań, próbami, oprawą muzyczną 
i efektami specjalnymi czuwały panie: Małgorzata Białas, Joanna Szyszka oraz Bogusława Zielińska.

 

Jako pierwsi hołd małej Dziecinie złożyli pasterze. Obudzeni przez Anioła porzucili swoje ognisko 
i trzody, aby pokłonić się  Jezusowi i dać mu skromne dary: jabłuszka, jajka, śmietanę, ser i ciepły kożuszek. Nastepnie, na tle kolędy Mędrcy świata na scenę dostojnie wkroczyli Trzej Królowie ze złotem, mirą i kadzidłem.

Byli pasterze, byli Trzej Królowie,  
a gdzie się podziali z Konarskiego uczniowie?Tak zastanawiali się Aniołowie, słysząc płaczącego małego Jezusa. Kiedy przebrzmiały słowa pastorałki W grudniową noc, na scenie pojawili się wyczekiwani uczniowie. Oni też przynieśli dary, wśród których  najcenniejszym były kochające serca.

Na zakończenie pięknego przedstawienia Ola Siek złożyła życzenia:

By wszystkim rodzicom kochać było dane, 
a wszystkie dzieciaki czuły się kochane. 
By zażegnać wszystko to, co ludzi różni, 
aby nasze ręce nie spotkały próżni.
By ludzie uśmiechem witali się co dzień.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy pomogli w zrealizowaniu tegorocznych Jasełek.
                                 

                                                                                                                                     Anna Witowska

       
Zabawa karnawałowa

        Karnawał to czas radości i zabawy. W Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines okres ten rozpoczęli najmłodsi uczniowie. W sobotę 18 stycznia 2014 roku od samego rana w progi szkoły wkraczali roztańczonym krokiem bohaterowie znanych baśni, bajek, legend i filmów animowanych.Dziewczynki najchętniej przebierały się w stroje księżniczek, dam dworu i wróżek, zaś chłopcy wybierali stroje Batmana, Spidermana, pirata albo kowboja. Nie zabrakło też zwierzątek takich jak: świnka, smok czy kot. 


  

Zabawa odbyła się w pięknie przystrojonej sali, o wystrój  której zadbali rodzice przedszkolaków. Pośród kolorowych baloników, serpentyn i bibułkowych dekoracji rozpoczął się bal. Przy rytmach znanych i lubianych melodii: „Woogie Boogie",  „Makarena", „Lambada" , „Kaczuszki" i wielu innych, bawiły się dzieci wspólnie z rodzicami  i nauczycielkami klas przedszkolnych.Po krótkiej przerwie na posiłek i odpoczynek  nadszedł czas na kolejne niespodzianki.Przybyli specjalnie zaproszeni goście z krainy baśni i bajki: królewna Śnieżka i Sponge Bob. Dzieci
z zaciekawieniem słuchały bajek, oglądały magiczne sztuczki i z ogromnym zaangażowaniem brały udział w konkursach i quizach.


Na koniec każde dziecko dostało drobny upominek oraz balonik. Ten niezwykły bal na długo pozostanie w pamięci uczestników.
        Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji zabawy oraz pani  Marzenie Zychowskiej za ufundowanie poczęstunku dla dzieci.
                                                                                                                     

                                                                                                                          Małgorzata Jagoda


Koncert bożonarodzeniowyDnia 20 grudnia 2013 roku w kościele pod wezwaniem św. Stefana Męczennika w Des Plaines odbył się bożonarodzeniowy koncert  „One Family. A Multicultural Concert for the Coming of Jesus”.
W koncercie brało udział szesnaście  śpiewająco- grających grup, w tym chór naszej szkoły złożony z nauczycielek i uczniów. Każda z grup przedstawiła dwa, trzy utwory, które przeniosły nas w atmosferę  okresu Bożego Narodzenia.Nasz chór zaśpiewał dwie  koledy: „Wśród nocnej ciszy” oraz „Lulajże Jezuniu”. Akompaniowały nam na fortepianie pani Ilona Bibrowicz oraz uczennica klasy siódmej Michalina Brożek. „Lulajże Jezuniu” śpiewała pani Joanna Szyszka, a chór w tle wspomagał ją pięknymi głosami. Niezwykły nastrój tej kołysanki podkreśliła swą grą na flecie Julia Szynal.
Zespoły występujące tego wieczoru były bardzo zróżnicowane. Śpiewały dzieci, śpiewali seniorzy, obok języka angielskiego rozbrzmiewał język polski, hiszpański, włoski oraz tagalog. Jedno co nas wszystkich łączyło to ogromne zaangażowanie i radość oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus.
Ostatnią kolędą wieczoru była „Cicha noc”. Poszczególne zwrotki  każda z grup wykonała
w swoim narodowym  języku. Ostatnią odśpiewaliśmy wszyscy razem w języku angielskim.Wspaniała atmosfera konceru i niezwykłe przeżycia sprawiły, że nie możemy  doczekać się kolejnego koncertu w przyszłym roku, podczas którego z ogromną przyjemnością ponownie zaprezentujemy piękne polskie kolędy.


      
                                                                                                            Joanna Szyszka


W nowym roku szkolnym naszym uczniom życzymy samych piątek, a rodzicom jak najwięcej powodów do radości i dumy ze swoich pociech.

      Przypominamy o

  • punktualnym zgłaszaniu się na dyżury. Dyżur rodziców trwa od 8.45 do 12.45. Rozpoczęcie zajęć (8-.45- 9.15) i zakończenie zajęć (12.15- 12.45) to czas, kiedy liczy się każda para pomocnych rąk...  Liczymy na tę pomoc!


  • zakazie wjeżdżania i parkowania na przykościelnym parkingu po godzinie 8.45.

    Przestrzegajmy tego zakazu w ramach troski o bezpieczeństwo wszystkich uczniów.


KALENDARZ
ROK SZKOLNY 2013/2014

WRZESIEŃ 2013

      7 września - rozpoczęcie roku szkolnego
    14 września - regularne zajęcia
    21 września - regularne zajęcia
    28 września - regularne zajęcia

PAŹDZIERNIK 2013

      5 października - regularne zajęcia
    12 października - regularne zajęcia
    19 października - regularne zajęcia
    26 października - regularne zajęcia

LISTOPAD 2013

      2 listopada - regularne zajęcia
      9 listopada - regularne zajęcia,
                            ślubowanie pierwszoklasistów,
                            sprzedaż domowych wypieków
    16 listopada - regularne zajęcia
    23 listopada - regularne zajęcia
    30 listopada - wolna sobota (Święto Dziękczynienia)

GRUDZIEŃ 2013

      7 grudnia - regularne zajęcia,
                          odwiedziny Mikołaja
    14 grudnia - regularne zajęcia,
                          parafialny koncert kolęd
    21 grudnia - szkolna Wigilia,
                          odwiedziny kolędników
    28 grudnia - wolna sobota (przerwa świąteczna)

STYCZEŃ 2014

      4 stycznia - wolna sobota (przerwa świąteczna)
    11 stycznia - regularne zajęcia
    18 stycznia - regularne zajęcia,
                          zabawa kostiumowa przedszkolaków,  
                          studniówka
    25 stycznia - program świąteczny,
                          wywiadówka,  
                          sprzedaż domowych wypieków

LUTY 2014

      1 lutego - regularne zajęcia
      8 lutego - regularne zajęcia
    15 lutego - regularne zajęcia
    22 lutego - regularne zajęcia

MARZEC 2014

     1 marca - regularne zajęcia
      8 marca - regularne zajęcia
    15 marca - regularne zajęcia
    22 marca - regularne zajęcia
    29 marca - regularne zajęcia

KWIECIEŃ 2014

      5 kwietnia - regularne zajęcia
    12 kwietnia - regularne zajęcia
    19 kwietnia - wolna sobota (przerwa świąteczna)
    26 kwietnia - regularne zajęcia,
                           matura pisemna

MAJ 2014

      3 maja - parada z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
    10 maja - regularne zajęcia,
                     I Komunia Święta,
                     matura ustna
    17 maja - zakończenie roku szkolnego - program artystyczny,
                     graduacja kl.VIII i III liceum  
    18 maja - msza św. graduacyjna dla absolwentów polskich liceów
    23 maja - Bierzmowanie

Uwaga!
    Tylko dni podkreślone są sobotami wolnymi od zajęć.10 maja 2014 roku


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Rok szkolny 2013/2014 dobiega końca. W sobotę 17 maja o godzinie 10. 45 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz graduacja uczniów klasy VIII i III liceum. Na tę uroczystość zapraszamy także uczniów uczęszczających do naszej szkoły tylko na zajęcia religii oraz rodziców. Po uroczystości uczniowie przejdą do klas, gdzie otrzymają świadectwa. Wszystkie zajęcia w tym dniu, łącznie
z religią zakończymy o godzinie 12.30.

Przypominamy, że w dalszym ciągu trwają zapisy na rok szkolny 2014/2015. Po 17 maja można będzie ich dokonywać drogą korespondencyjną. Prosimy nie odkładać zapisów na sierpień. Wcześniejsze zapisy ułatwią nam organizację nowego roku szkolnego. Wszystkie formy i informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły: www.konarskips.org
Można też z dodatkowymi pytaniami dzwonić na następujące numery:  

847-437-9833,
773-799-1508,
773-936-6008

Sprzedaż podręczników odbędzie się 23 sierpnia 2014 roku.

Gratulujemy naszym uczniom - absolwentom klasy VIII i III Iiceum oraz dzieciom, które w maju przystępują do sakramentu Spowiedzi i I Komunii Świętej oraz przyjmą sakrament Bierzmowania.
Dziękujemy bardzo serdecznie Państwu za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w życie szkoły. To także dzięki dyżurom rodziców, pomocy rodziców w sklepiku szkolnym, w przygotowaniu dekoracji  na szkolne uroczystości oraz tak licznemu włączeniu się w organizację szkolnej Wigilii pierwszy rok działalności naszej szkoły można uznać za bardzo udany.
W ostatnich miesiącach donacje na rzecz szkoły i na paradę trzeciomajową przekazali: pp. Blezień, Król, Wojtaszek i Topór. Pani Anna Niewiarowska natomiast zrobiła przepiękne biało-czerwone kotyliony. Serdecznie dziękujemy.
W imieniu Rady Pedagogicznej, Rady Szkolnej oraz swoim własnym życzę Państwu udanego letniego wypoczynku. Do zobaczenia po wakacjach.

Anna Witowska, dyrektor szkoły


Grafik dyżurów

Data

Imię i Nazwisko

 

21 września 2013

Małgorzata Wojtaszek
Paulina Malec
Janusz Kudlacz

28 września 2013

Anna Nowak
Janusz Kudlacz
Elżbieta Komor

 

5 października 2013

Monika Wajda
Renata Szynal
Iwona Piotrowski

12 października 2013

Monika Krol
Małgorzata Pudło
Lauren Wojtaszek

19 października 2013

Agnieszka Kieltyka
Marzena Drazek
Maria Soltys

26 października 2013

Elżbieta Komor
Marzena Drazek
Maria Soltys

 

2 listopada 2013

Lidia Jarmuz
Iwona Piotrowski
Arek Przyborowski

9 listopada 2013

Magdalena Wilczynski
Małgorzata Pudlo
Lauren Wojtaszek
Marcin Kubik
Aneta Kulesza

16 listopada 2013

Marcin Kubik
Aneta Kulesza
Iwona Piotrowski

23 listopada 2013

Arek Przyborowski
p. Rajczakowska
Renata Buczek

30 listopada 2013

Wolna sobota

 

7 grudnia 2013

Mariola Rajczakowska
Marzena Lukanta
Renata Buczek
Elżbieta Ahne
Monika Skalnicki

14 grudnia 2013

Małgorzata Bielas
Katarzyna Solis
Teresa Perez

21 grudnia 2013

Marta Gawrylo
Marzena Zychowska
Barbara Mikula
Ewelina Woch
Paulina Urban
Magdalena Galinska

28 grudnia 2013

Wolna sobota

 

4 stycznia 2014

Wolna sobota

11 stycznia 2014

Agnieszka Stepinska
Katarzyna Solis
Barbara Mikula

18 stycznia 2014

Jolanta Szal
Agnieszka Stepinska
Marta Gawrylo
Marzena Zychowska

25 stycznia 2014

Karina Kott
Teresa Perez
Elizabeth Jahad
Elżbieta Komor
Magdalena Wilczynska

 

1 lutego 2014

Elżbieta Ahne
Małgorzata Bielas
Monika Skalnicki

8 lutego 2014

Jolanta Szal
Barbara Godowski
Monika Przyborowski
Anna Kamysz

15 lutego 2014

Szymon Godowski
Anna Lysik
Urszula Szczepura

22 lutego 2014

Monika Przyborowski
Anna Kamysz
Monika Solek

 

1 marca 2014

Anna Niewiarowska
Beata Kocwin
Teresa Perez

8 marca 2014

Beata Kocwin
Anna
Niewiarowska
Magdalena Wilczynska

15 marca 2014

Anna Lysik
Edyta Rocis
Ewelina Woch

22 marca 2014

Małgorzata Bielas
Urszula Szczepura
Marta Gawryko

29 marca 2014

Paweł Topor
Gerard Babiuk
Andrzej Wilczek

 

5 kwietnia 2014

Małgorzata Rejowska
Paweł Topor
Iwona Szewczyk

12 kwietnia 2014

Małgorzata Rejowska
Paulina
Urban
Barbara Podgorni

19 kwietnia 2014

Wolna sobota

26 kwietnia 2014

Ewa Kociołek
Ewelina
Woch
Paweł
Topor
Magdalena
Joshi

 

3 maja 2014

Wyjazd na paradę 3-maja

10 maja 2014

Joshi Magdalena
Gadula  Żaneta
Szynal Leszek
Lysik Anna
Galińska Agnieszka

17 maja 2014

 


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Przypominamy:


- o zakazie wjeżdżania i parkowania na parkingu przykościelnym w godzinach od

     
8:45 do 1:45.  Prosimy o   parkowanie  samochodów na przyległych ulicach
     
i odbiór dzieci na parkingu.
- o godzinach szkolnych dyżurów. Dyżur trwa od godziny 8:45 do godziny 12:45.
   
Prosimy o punktualne zgłaszanie się do pełnienia dyżuru.

Dziękujemy za współpracę i zrozumienie.


Z wielką przyjemnością chciałabym pogratulować otwarcia sobotniej polskiej szkoły im. Konarskiego w Des Plaines, którą zauważyłam i miałam okazję oklaskiwać w czasie Parady Trzeciomajowej.
Nazywam się Joanna Sojka, i jestem Aldermanem (radną) Siódmej Wardy Des Plaines. Mam 29 lat, urodziłam się w Chicago i jestem absolwentką Polskiej Szkoły im. Emilii Plater (kiedyś w Schaumburg, teraz w Bartlett) z roku 2002.  Dzięki rodzicom i polskiej szkole biegle czytam, piszę
i mowię po polsku. Otwarcie nowej placówki, i to w mieście, w którym mieszkam i reprezentuję, bardzo mnie ucieszyło.
Wiem z własnego doświadczenia, jaka wielką rolę w krzewieniu kultury polskiej miała dla mnie polska szkoła i dlatego z wielkim uznaniem popieram Waszą działalność. Gdyby była potrzebna jakaś pomoc ze strony miasta, to z przyjemnością będę służyła radą i pomocą.
Całej dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz uczniom i rodzicom Waszej szkoły składam wyrazy najwyższego uznania i życzenia dalszych sukcesów.

Z wyrazami szacunku,
Joanna Sojka, M.S. Ed.
Alderman, Des Plaines 7th Ward

Od najbliższej soboty, tj. 5 października, zapraszamy wszystkich uczniów do sklepiku szkolnego.
W czasie przerwy będziecie mogli tam
kupić
wodę, słodycze, krakersy itp ...

 15 lutego, 2014


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!


  • W naszej szkole działa sklepik, w którym uczniowie mogą kupić coś do picia i słodycze jako uzupełnienie   drugiego śniadania. Do sklepikowej oferty staramy się wprowadzać od czasu  do czasu nowe pozycje, np. pączki, donutsy, jogurt. 22 lutego oraz 29 marca planujemy sprzedaż pizzy. Cena jednego kawałka pizzy (z serem lub z serem i pepperoni) wynosić będzie $1.50. Jeden kawałek pizzy i napój (Gatorade) - $2.50. W sobotę rano, 22 lutego nauczyciele policzą, ilu uczniów zamierza podczas przerwy kupić pizzę, aby zamówić odpowiednią jej ilość. Liczymy na Państwa współpracę: przypomnienie dzieciom o tej sprzedaży i sprawdzenie, czy mają pieniądze.


  • Zima w dalszym ciągu trwa i niektórzy rodzice oczekujący na odbiór dzieci chronią się przed zimnem lub padającym śniegiem w samochodach. Oczekują, że ich pociechy dojdą do samochodu samodzielnie. Drodzy Państwo, uczniowie szukający samochodów na parkingu są narażeni na niebezpieczeństwo potrącenia przez odjeżdżające lub wycofujące się samochody. Apelujemy o zrozumienie i osobiste odbieranie dzieci przy wejściu do szkoły.


  • Prosimy o zarezerwowanie daty 28 marca. W tym dniu o godzinie 7 wieczorem w kościele  św. Stefana Męczennika zostanie pokazane Misterium Męki Pańskiej. Misterium zostało przygotowane przez grupę „Wieczernik " działającą przy bazylice św. Jacka. Jej opiekunem duchowym jest ks. Rafał Ziajka - salwatorianin.


  • Dziękujemy bardzo serdecznie p.Monice Skalnickiej, Hubertowi  Szmajdzie, Marii Ahne, Barbarze Godowskiej za przekazanie opłaty za dyżur na potrzeby szkoły; p. Agnieszce Blezień-Stępińskiej za donacje pączków - donuts  do sklepiku szkolnego, p. Monice Król za donacje globusa i mapy Polski, p.Marzenie Zychowskiej za ufundowanie poczęstunku dla dzieci biorących udział w zabawie przedszkolaków oraz p. Zbigniewowi Pargała za pomoc  w zamontowaniu dekoracji na szkolne jasełka.                                                                                                                                                   Rada Pedagogiczna


                               

                                                                                                                                                                  

22 marca, 2014            

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!


Jak zwykle o tej porze rozpoczynamy przygotowania do kolejnego roku szkolnego 2014/2015, których najważniejszym punktem są zapisy.
Zapisów dokonywać będzie można  w szkole w soboty:  5, 12, 26 kwietnia oraz 10, 17 maja.  
Po zakończeniu obecnego roku szkolnego zapisy będziemy przyjmować drogą korespondencyjną.
Wypełnione Karty rejestracyjne, podpisane Oświadczenie oraz czek wystawiony na Polską Szkołę im. Feliksa Konarskiego należy wysłać na adres:  

Feliks Konarski Polish School
c/o Anna Witowska
1507 W. Willow Ln.
Mount Prospect  IL. 60056


Zmianie uległy Karty rejestracyjne. Zamiast jednej Karty na rodzinę wprowadzamy jedną Kartę dla każdego ucznia, na której będą wszystkie potrzebne nam informacje. Bardzo prosimy o dokładne i czytelne wypełnienie Kart rejestracyjnych oraz Oświadczeń,  a także  o podawanie aktualnych numerów telefonów i adresów
e-mailowych. Karty rejestracyjne i Oświadczenia można znaleźć  na stronie internetowej naszej szkoły:  
www.konarskips.org pod zakładką Formy.

Chcemy też zaproponować naszym uczniom nowe dodatkowe zajęcia: ognisko teatralne i zespół wokalno-muzyczny. Zajęcia prowadzone przez p. Małgorzatę Jagodę i Joannę Szyszkę będą się odbywać w soboty od godziny 8.00 do 8.50 rano. Po lekcjach od godziny 12.45- 1.30 oferujemy tzw.zajęcia świetlicowe dla tych uczniów, którzy czekają na rodzeństwo mające zajęcia religii.

Aby ułatwić rodzicom rozplanowanie wydatków związanych z polską szkoła, można będzie opłatę uregulować w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości połowy opłaty obowiązuje przy dokonywaniu zapisów. Drugą natomiast prosimy uregulować  najpóźniej do 6 września 2014 roku, czyli pierwszego dnia zajęć. Po 30 września 2014 roku rodzice, którzy nie wywiążą się z obowiązku terminowego opłacenia szkoły będą obciążeni kosztami manipulacyjnymi  w wysokości 50.00 dolarów.                                     

Do opłaty za pierwsze dziecko należy doliczyć depozyt  za szkolne dyżury w wysokości  40.00 dolarów.
Po odpracowaniu dwóch dyżurów w wybranych przez siebie terminach rodzice otrzymają  zwrot  depozytu.

Przypominamy, że w naszej Szkole dzieci przyjmowane są na podstawie ukończonego (1 września) roku życia:

-3-latki- ukończone 3 lata
-4-latki- ukończone 4 lata
-5-latki- ukończone 5 lat
-zerówka- ukończone 6 lat

Do klasy I przyjmujemy dzieci, które 1 września danego roku kalendarzowego ukończyły 7 lat. Dotyczy to uczniów zapisywanych do naszej szkoły po raz pierwszy.
Uczniowie uczęszczający do innych szkół,a chcący zapisać się do naszej Szkoły, muszą dołączyć do Karty rejestracyjnej  kopię świadectwa ukończenia danej klasy w poprzedniej szkole.

Dzieci, zgodnie z wymaganiami Archidiecezji chicagowskiej i Parafii św. Jacka, która opiekuje się naszym programem katechetycznym, muszą uczęszczać na lekcje religii przynajmniej dwa lata przed przystąpieniem do sakramentu I Komunii Świętej i Bierzmowania. Uczniowie nie powinni też przerywać zajęć religii po przystąpieniu do I Komunii Świętej. Jako katolicy i rodzice odpowiedzialni za wychowanie dzieci powinni Państwo zapewnić swoim dzieciom nieprzerwaną edukację religijną.

Prosimy o

  • nieodkładanie zapisów do sierpnia; im wcześniej dokonają Państwo zapisów, tym łatwiej będzie nam zorganizować  zajęcia w przyszłym roku szkolnym (zakup podręczników, zatrudnienie nauczycieli)  


  • zarezerwowanie daty 23 sierpnia 2014 roku. W tym dniu można będzie odebrać zamówione podręczniki i uregulować drugą ratę opłaty za szkołę.Anna Witowska, dyrektor Szkoły


5 kwietnia, 2014


Szanowni Państwo – Rodzice i Opiekunowie!

Wprawdzie od parady trzeciomajowej dzieli nas jeszcze prawie miesiąc, jednak musimy w najbliższych dniach  zgłosić udział naszej szkoły i zaplanować  wynajęcie autobusów.
W związku z tym kilka informacji, które zarówno nam jak i Państwu pozwolą przygotować się do udziału w paradzie.

1. Sobota 3 maja jest obowiązkowym dniem zajęć, z tą różnicą, że uczniowie zamiast lekcji w klasach będą uczestniczyć w paradzie. Nieobecność uczniów będzie odnotowywana tak jak podczas regularnych lekcji.

2. W tym dniu, tj. 3 maja nie będzie zajęć religii.

3.   Wyjazd na paradę z parkingu kościelnego planujemy o godzinie 9.30, a powrót około godziny 2 po południu.

4. Uczniowie grup przedszkolnych i klasy I mogą wziąć udział w paradzie pod warunkiem, że będzie im towarzyszył ktoś z rodziców. Uczniowie pozostałych klas uczestniczą w paradzie wraz z wychowawcami.

5. Zachęcamy wszystkich  rodziców naszych uczniów do udziału w paradzie. Jest to wspaniała okazja, aby zaprezentować naszą grupę etniczną w śródmieściu Chicago. Jest to też dla uczniów  lekcja historii i patriotyzmu.

6. Uczniowie biorą udział w paradzie za darmo, natomiast osoby dorosłe prosimy o częściowe pokrycie kosztów wynajęcia autobusów. Opłata od dorosłej osoby lub dziecka nieuczęszczającego do naszej szkoły wynosi 5 dolarów.

7. Wyjazd na paradę jest związany z dodatkowymi kosztami. Drukujemy transparent z napisem Polska Szkoła im. Feliksa Konarskiego, chcemy zakupić bialo-czerwone flagi  i chorągiewki, jesteśmy zobowiązani do wniesienia opłaty za udział w paradzie. Osoby chcące wesprzeć  szkołę mogą to uczynić poprzez ufundowanie /uszycie  flag,  zakup  biało-czerwonych choragiewek i balonów, przekazanie donacji  finansowej na te cele. Z góry serdecznie dziękujemy za zrozumienie. Dodatkowe informacje można uzyskać  u p. Anny Witowskiej (osobiście w szkole,  drogą e-mailową lub telefonicznie).

8. W sobotę uczniowie otrzymają Oświadczenia dotyczące uczestnictwa w paradzie. Prosimy je wypełnić i przekazać wychowawcy.  Pozwoli to nam zorientować sie, ile osób zamierza w paradzie wziąć udział.

                                                                                                                                          Z poważaniem ,
                                                                                                                               Anna Witowska, dyr. SzkołyPolska Szkoła im. Feliksa Konarskiego w tegorocznej paradzie będzie maszerowała z numerem 78. Zbiórka na parkingu przykościelnym
o godzinie 9.00 rano. Wyjazd o 9.30.
Planowany powrót około godziny 2.00 po południu.

Zapraszamy i zachęcamy do wspólnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i kanonizacji papieża Jana Pawła II.

Przypominamy o konieczności podpisania Oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka oraz o odpowiednim ubiorze – odświętnym,
z biało-czerwonymi elementami oraz uwzględniającym warunki pogodowe (w pobliżu jeziora jest zwykle o kilka stopni chłodniej niż w Des Plaines).

Hasło tegorocznej parady: Święty Jan Paweł II syn ziemi polskiej dla świata
Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom Szkoły

Świąt pełnych radości i pokoju, smacznego jajka i szyneczki,
żeby śmiały się pisanki, uśmiechały się baranki,
mokry Śmigus zraszał skronie, dużo szczęścia sypiąc w dłonie.


życzy Rada Pedagogiczna i Rada SzkołyWESOŁEGO ALLELUJA„Obyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która wyraziła się przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu”
                                                       Jan Paweł II


Dnia 29 marca 2014 roku o godz. 12.45 po południu w kościele św. Stefana odbędzie się szkolna droga krzyżowa przygotowana przez uczniów Polskiej Szkoły Językowej
im. Feliksa Konarskiego uczęszczających na religię
i katechetki.

Serdecznie zapraszamy.Zapraszamy na  Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez grupę  “Wieczernik” w piątek 28 marca 2014r.  o godz. 7:00 wieczorem w kościele św. Stefana (kościół przy naszej szkole).


Chcesz wiedzieć więcej, kliknij na zdjęciu lub .

Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową rozstrzygnięty.Został rozstrzygnięty konkurs na najładnieszą ozdobę choinkową, chociaż jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania. Wszystkie ozdoby – łącznie 33 uczniów wzięło udział w szkolnym konkursie– były bowiem bardzo ciekawe, pomysłowe i oryginalne. Dlatego też postanowiono nie przyznawać  I, II i III miejsca. Wyróżniono natomiast  11 najlepszych
i najciekawszych prac.

Wyróżnione ozdoby wykonali:
1. Apolonia Król - kl.I
2. Julia Żołądź -  kl.I
3.Nicole Uciński - kl.II liceum
4. Nicole Stemplewski -  Przedszkole B
5. David Wojtaszek - kl. VIII
6. Klaudia Podurgiel - Przedszkole B
7. Naomi Przyborowski -  kl.I
8. Klaudia Topór  - kl.I
9. Marcel Laskowski  - Przedszkole A
10. Maya Laskowski -  kl.I
11. Gabriel Myszka – kl. I

Wyróżnieni uczniowie otrzymali batonik Prince Polo oraz certyfikat do szkolnego sklepiku wartości $3.00, zaś pozostali uczestnicy konkursu batonik Prince Polo oraz certyfikat do szkolnego sklepiku wartości $1.00. Wszystkie ozdoby zawisły na choince, którą można było podziwiać podczas szkolnej Wigilii. Gratulujemy!  
Wizyta świętego Mikołaja

7 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj w otoczeniu swoich czarujących elfów, przynosząc wór pełen słodyczy i drobnych upominków.Uczniowie z radością przyjęli oczekiwanego już od dłuższego czasu gościa, chętnie odpowiadali, popisując się wiedzą zdobytą w polskiej szkole, na pytania zadawane przez Świętego, recytowali wierszyki i śpiewali piosenki.Na koniec wizyty niebiańskiego gościa każdej klasie zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie.  
                                                                                                                     

                                                                                                                         Anna Siek


      Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za poparcie, za donacje wspaniałych domowych ciast oraz za ich zakup.

Cały dochód przeznaczymy na potrzeby związane z paradą trzeciomajową i zakupem pomocy dydaktycznych oraz na potrzeby uczniów
.

Pomagamy polskim dzieciom na Ukrainie


Nasza szkoła włączyła się do akcji pomocy polskim dzieciom na Ukrainie organizowanej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiliśmy 5 plecaków, przybory szkolne (długopisy, mazaki, kalkulatory, notatniki) i drobne upominki dla piętnastoletnich uczniów z okolic Żytomierza: 2 chłopców i 3 dziewcząt. Do tak wyposażonych plecaków uczniowie dołączyli świąteczne kartki z życzeniami.

 


Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom za poparcie tego projektu.

                                                                                                                      Anna Siek


                       
PIERWSZE ŚLUBOWANIE W SZKOLE KONARSKIEGOJa, uczeń pierwszej klasy Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego
ślubuję uroczyście, że
- będę starał się być dobrym kolegą,
- będę dbał o dobre imię swojej klasy i Szkoły,
- swoją nauką i zachowaniem będę sprawiał radość rodzicom i nauczycielom,
- będę poznawał, kochał i szanował Polskę i polski język,
- będę pielęgnował polskie tradycje, które łączą mnie i moją rodzinę z Polską.

Te słowa wypowiedziało 23 uczniów klasy pierwszej Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego 9 listopada 2013 roku podczas uroczystości ślubowania i pasowania. Ślubowali zaś na polską flagę, w obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i  kolegów z innych klas. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską,  a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Koronice.Ślubowanie i pasowanie zostało poprzedzone programem artystycznym opracowanym przez p. Annę Chuchacz, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Był to naprawdę popis umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. W wierszach przedstawiali siebie i swoje drobne uczniowskie przywary (gadulstwo, wiercipięctwo), plany i marzenia ( Pani Chuchacz będzie cierpliwie czekać na szkołę z podgrzewanym basenem!), a także pierwsze sukcesy w poznawaniu trudnej sztuki pisania i czytania.
W piosence Ślubowanie przewijało się pytanie nurtujące naszych bohaterów – pierwszoklasistów: Cóż to takiego ślubowanie?


Musisz przyrzec, że bez przerwy
Będziesz dbał o pani nerwy,
Będziesz uczył się starannie,  
Zachowywał nienagannie.  
Gdy umowa taka stanie,
To jest właśnie ślubowanie.


Nie zabrakło też akcentów patriotycznych, np. wiersz o polskich barwach
narodowych, postaci Patrona szkoły Feliksa Konarskiego oraz zbiorowa recytacja Katechizmu polskiego dziecka. Nawet jeśli w sercach pierwszoklasistów kołatały się jakieś niepokoje
i obawy związane z poważną nauką, to uczennica klasy ósmej Ola Siek na pewno je rozwiała, przedstawiając plusy chodzenia do szkoły.

Wesoło tu mijają dnie!
I uczeń coraz więcej wie!
Zaczyna pisać trudne słowa,  
już umie czytać i rachować.
I widzą babcie i mamusie,
że jesteś uczniem,
nie dzidziusiem
.


Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków – od tegomomentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego - czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych ołówków
i książek, słoneczka na szczęście od młodszych kolegów z przedszkola B, gratulacje i zdjęcia. A na koniec coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek ( pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie!

                                              
                                                                                                                                
                                                                                                                                        Anna Witowska

Więcej zdjęć z uroczystości ślubowania można zobaczyć w naszej Galerii.
        


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Rodziców, Opiekunów,
Babcie i Dziadziusiów na tradycyjne jase
łka,
które zaprezentuj
ą uczniowie klasy II, III, IV,V i VI
w  sobot
ę 25 stycznia o  godz. 10.30. w sali gimnastycznej.


          Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

Dnia 25 stycznia odbędzie się w naszej szkole ponowna sprzedaż ciasta. Pierwsza, przeprowadzona na początku listopada, zakończyła się sukcesem. W związku z tym, po raz kolejny zwracamy się do Państwa z wielką prośbą o poparcie tej akcji i donacje domowych wypieków  lub ich zakup.
Fundusze pozyskane tą drogą przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych (map, filmów edukacyjnych) oraz na potrzeby uczniów.
Plastikowe pojemniki na wypieki będzie można odebrać 18 stycznia u pani Marty. Natomiast upieczone, domowe ciasta, z naklejoną na pojemnik nazwą ciasta, prosimy przynieść do szkoły
25 stycznia rano, w godzinach od 8.30 – 9.30 do salki nr 17 (przy wejściu do szkoły).
Chęć upieczenia ciasta, pomocy przy sprzedaży prosimy zgłaszać do pani Anny Siek (osobiście
w szkole), drogą mailową: aniasiek@juno.com lub telefonicznie 773 954 - 9814. Ona również odpowie na wszelkie pytania związane z naszą akcją.


Serdecznie prosimy o poparcie – donację lub zakup domowych wypieków
.
                                                                  

Rada Pedagogiczna

                                                                                                                                       18 stycznia, 2014

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!


Po przerwie świątecznej powróciliśmy do szkoły wypoczęci, z zapasem nowych sił do pracy w najbliższych miesiącach. Mamy nadzieję, że ten nowo rozpoczęty rok obdarzy zdrowiem, przyniesie spełnienie zamiarów
i marzeń, będzie pomyślny i  szczęśliwy. Z serca tego Państwu życzymy.

Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie w życie szkoły, obecność wielu z Państwa na szkolnej Wigilii oraz pomoc - począwszy od przygotowania sali, poprzez przyniesienie wigilijnych potraw, aż do posprzątania. Dziękujemy p. Szynal, Krol, Lukanta, Urban, Zychowska, Gadula, Kulesza, Malec, Drazek, Urban, Paniczko, Podgorni za donacje: choinki, telerzy, sztućców, stroików na stoły, ozdób choinkowych, obrusów, napojów itp.

W sobotę 25 stycznia zapraszamy Państwa na tradycyjne jasełka
. Odbędą się one w sali gimnastycznej o  godz. 10.30. Po jasełkach, około godz. 11.45 zapraszamy do poszczególnych klas na wywiadówki. Z katechetami można będzie się spotkać  15 minut przed zakończeniem katechezy. Zachęcamy  do spotkania się z nauczycielami, aby porozmawiać o postępach swojego dziecka,  wymienić informacje i spostrzeżenia dotyczące osiagnięć i trudności w nauce języka polskiego. Kontakt nauczyciela i rodziców jest bardzo ważnym elementem procesu dydaktyczno-wychowawczego także w polskich szkołach.

Również w tym dniu, 25 stycznia odbędzie się sprzedaż ciasta
. Prosimy o hojne donacje domowych ciast
i ciasteczek oraz o ich zakup. Cały dochód przeznaczymy na potrzeby naszych uczniów związane z paradą trzeciomajową i zakupem pomocy dydaktycznych. Za pieniądze uzyskane z listopadowej sprzedaży zakupiliśmy sprzęt nagłaśniający, którego „debiut” odbył się podczas szkolnej Wigilii. Serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                                        

                                                                                                                                         
 Rada Pedagogiczna

Na prośbę organizatorów międzynarodowego konkursu matematycznego „Kangur” umieszczamy poniższy komunikat.

Drodzy dyrektorzy, nauczyciele i rodzice!
Przypominamy, że zostało już tylko kilka tygodni do zapisania dzieci na test matematyczny, zwany „Kangurem". Bardzo nam zależy, aby w konkursie wzięło udział jak najwięcej polskich dzieci, aby odkryć ich talenty i aby to Im przypadło jak najwięcej nagród.
Oferujemy wszystkim uczestnikom pamiątkowe koszulki, dyplomy uczestnictwa i upominki oraz rozwiązania wszystkich konkursowych zadań.
Zapisy tylko do końca grudnia. Więcej informacji na stronie www.mathkangaroo.org    
Pytania można kierować na adres: info@mathkangaroo.org albo dzwonić pod numer: 630-624-6284.
                                                                                                                                                                 

                                                                                                   Kasia Nalaskowska
                                                                                                
  Math Kangaroo in US

7 grudnia, 2013Drodzy Rodzice i Opiekunowie!


Zima i okres świąteczny tuż, tuż... Wszyscy przygotowujemy się, aby jak najpełniej przeżyć ten piękny okres.  W związku z tym kilka informacji.

*
W okresie zimowym, kiedy temperatura spadnie poniżej 32 stopni, uczniowie będą mogli wejść do szkoły już o godzinie 8:50 i na korytarzu oczekiwać na rozpoczęcie zajęć.  Przedszkolaki będą odbierane z sali nr 17 przez p. Sitko lub Rosińską. Tak jak do tej pory po lekcjach i po zajęciach religii uczniowie będą wyprowadzani przez nauczycieli na parking. Prosimy o zadbanie, aby dzieci ubierały się zgodnie z pogodą (ciepłe czapki, rękawiczki).

*
Uczniowie Przedszkola A i Przedszkola B w okresie zimowym ( o ile to możliwe już od najbliższej soboty) powinni mieć w plecaku obuwie  na zmianę. W salach nr 12 i 13 na podłodze jest wykładzina, dzieci bawią się i siadają na niej; zadbajmy, żeby była sucha i w miarę czysta.

*
Organizujemy dla naszych uczniów konkurs na ozdoby choinkowe własnoręcznie wykonane. Prosimy, aby każdy uczeń zrobił w domu dowolną ozdobę i przyniósł ją do szkoły 14 grudnia w plastikowym woreczku z kartką zawierającą imię i nazwisko wykonawcy oraz klasę. Techniki
i materiały dowolne – mogą być bombki, aniołki, szyszki, łańcuchy, grzybki ... Każda ozdoba powinna mieć pętelkę do zawieszenia na choince. Najładniejsze, najbardziej pomysłowe zostaną nagrodzone, a wszystkie będą ozdabiać naszą szkolną choinkę.

*
20 grudnia o godzinie 7 wieczorem w kościele św. Stefana odbędzie się parafialny koncert kolęd. Proboszcz Reyes zaprosił nas do udziału w nim. Wystąpią uczniowie klas II, III i IV. Prosimy rodziców uczniów wymienionych klas o pomoc:  wyrażenie zgody na udział dziecka
w koncercie, przywiezienie na próbę 19 grudnia i na koncert, pomoc w opanowaniu słów kolęd. Na pewno jest to dla nas wszystkich wspaniała okazja do włączenia się w życie parafii oraz duchowego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.

*
21 grudnia organizujemy szkolną Wigilię; uczymy bowiem nie tylko języka polskiego, historii
i geografii, ale także pięknych polskich tradycji i zwyczajów, w które jest tak bogaty okres Bożego Narodzenia. Wizyta św. Mikołaja, Wigilia, łamanie się opłatkiem to te elementy narodowego dziedzictwa, które pielęgnujemy w swoich sercach i chcemy, aby były też bliskie naszym dzieciom i wychowankom. Dziękujemy rodzicom obecnym na zebraniu 23 listopada
i zadeklarowanie pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia. Wkrótce wychowawcy klas zwrócą  się do Państwa z prośbą o przygotowanie wigilijnych potraw.                                                                                   

Liczymy na Państwa, Drodzy Rodzice, życzliwość i współpracę.
                  
                                                                                                         Rada PedagogicznaNaszym Uczniom, ich Rodzicom i Opiekunom,
Sponsorom i Przyjaciołom Szkoły
życzymy
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
serdecznych spotkań przy wigilijnym stole
oraz
wszelkiej pomyślności i Bożego błogosławieństwa
w Nowym 2014 RokuDrodzy Państwo!

Święta i kończący się rok to wspaniała okazja do wyrażenia podziękowań tym wszystkim, którzy zaufali gronu ludzi tworzącemu nową polską szkołę w Des Plaines. Dzięki wspólnym wysiłkom, zapałowi i wzajemnemu zaufaniu Polska Szkoła  Językowa  im. Feliksa Konarskiego działa i rozwija się.

Pragniemy wyrazić szczególne podziękowania ks. Noelowi Reyesowi, proboszczowi parafii św. Stefana Męczennika oraz dyrektorce szkoły Our Lady of Destiny pani Lindzie Chorazy za pomoc i gościnność.

Dziękujemy rodzicom pełniącym dyżury w każdą sobotę oraz tym, którzy depozyt za dyżury przekazali na potrzeby szkoły. Do nich należą: p. Małgorzata Wojtaszek, p. Lauren Wojtaszek,
p. Hubert Szmajda, p. Monika Skalnicki, p. Leszek Szynal.                                                       

Dziękujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom za donacje i zakup ciasta w dniu 9 listopada. Uzyskana ze sprzedaży kwota ponad 650 dolarów to niewątpliwy sukces pierwszej naszej tego typu akcji.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za hojne i życzliwe włączenie się w przygotowanie ślubowania klasy pierwszej, odwiedzin mikołaja, szkolnej wigilii, a uczniom klasy II, III, IV, V i VII oraz ich rodzicom za udział w koncercie bożonarodzeniowym w kościele św.Stefana.
                                                                                                                                     
Dziękujemy serdecznie przyjaciołom szkoły: Stefanowi Białasowi, Lechowi Blando, Krzysztofowi Jagodzie, Marcie Kobylińskiej, Renacie i Markowi Kusiak, Ryszardowi Siek, Robertowi Sienko, Katarzynie Szczepanek, Pawłowi Zielińskiemu, za wspomaganie działalności Szkoły.

                                                         
                                                                                                         Rada Pedagogiczna
                                                                                                          Rada Szkoły
Spotkanie z Barbarą Kożuchowską aktorką teatru Ref-Rena

Feliks Konarski to postać nadal mało znana, chociaż tak bardzo związana ze środowiskiem chicagowskim. Jako szkoła nosząca Jego imię postanowiliśmy zaprosić panią Barbarę Kożuchowską, aktorkę teatru Ref-Rena na spotkanie z naszą młodzieżą.
Odbyło się ono 26 października 2013 roku.Uczniowie mieli możliwość poznać różne fakty z życia Konarskiego. Obejrzeli utrwalone na taśmie filmowej fragmenty kilku przedstawień okolicznościowych, w których Feliks Konarski brał udział jako aktor. Zapoznali się także z kolekcją afiszy, plakatów, zdjęć oraz wydawnictw związanych
z twórczością
naszego Patrona, a będących prywatną własnością pani Kożuchowskiej.

 


Feliks Konarski zamieszkał w „wietrznym mieście” w 1965 roku i był świetnym obserwatorem Polaków i środowiska polskiego w Chicago. Obdarzony dużym poczuciem humoru pisał teksty satyryczne o zabarwieniu politycznym. Jego satyra polityczna często dotyczyła znanych osób chicagowskiej Polonii.
W Chicago Feliks Konarski napisał wiele wierszy, piosenek i scenariuszy przedstawień, w tym także scenariuszy dorocznych dożynek polonijnych. Ich treść nawiązywała zwykle do aktualnych wydarzeń. Oto niektóre tytuły: Dożynki Wernyhory,U Soplicy nad Odrą, Cud nad Wisłą, Dożynki pana Zagłoby, Dla Wałęsy, Dożynki lwowskie, Dożynki 70-lecia, Dożynki Okrągłego Stołu, Wolne dożynki.

Ref-Ren był autorem tekstów i przedstawień prezentowanych zaledwie raz lub tylko kilka razy na scenie. Niestety, nie przywiązywano wówczas wagi do utrwalania tych spektakli na filmie lub zdjęciach. Zachowały się jedynie amatorskie nagrania i prywatne zdjęcia Konarskiego oraz aktorów występujących w jego teatrze.

Podczas spotkania pani Kożuchowska podzieliła się różnymi ciekawostkami z życia Feliksa Konarskiego. Opowiadała na przykład, że Konarski nie lubił latać samolotami, gdyż bał się porwań lub katastrofy. Podróże do Europy, do Anglii, gdzie występował ze swoim teatrem, odbywał drogą morską, na statku Batory lub Queen Elisabeth.

Nieodłączną towarzyszką życia Ref-Rena była Nina Oleńska - żona, aktorka teatru wojskowego. Jego aktorzy, tak jak wszyscy inni żołnierze, otrzymywali przydziałowe mundury, z reguły
w jednym tylko rozmiarze. Ponieważ Nina Oleńska była filigranową kobietą, przydzielony jej mundur był o kilka numerów za duży. Nie wyglądała w nim zbyt atrakcyjne. Konarski napisał na ten temat piosenkę, a przydziałowy mundur okazał się świetnym kostiumem scenicznym. Po śmierci żony Konarski zadedykował Ninie Oleńskiej specjalny program artystyczny pt. One man show.                                                                                                                                      

Feliks Konarski to nie tylko artysta; to także żołnierz, który służył w armii gen. Andersa.Wraz
z innymi artystami prowadził teatr rewiowy, który był częścią „Polskiej Parady”. Oprócz teatru rewiowego w skład „Polskiej Parady” wchodził teatr dramatyczny i orkiestra. Konarski dla potrzeb swojego teatru tworzył różne teksty rewiowe, a więc piosenki, wiersze okolicznościowe, skecze
i scenki rodzajowe. Z natury był człowiekiem pogodnym i wesołym, Taki też charakter miały pisane przez niego programy. Za humor, pogodne wiersze, piosenki i przedstawienia byli mu bardzo wdzięczni żołnierze II Korpusu. Śmiech pozwalał im zapomnieć o grozie wojny, śmierci i ran,
o trudach obozowego życia.

W maju 1944 roku Konarski wraz z innymi aktorami znajdował się pod Monte Cassino we Włoszech. Obserwował kolejne próby zdobycia klasztoru i krwawą bitwę z Niemcami. Pod wpływem tych wydarzeń, emocji i troski o swoich towarzyszy w nocy, z 17 na 18 maja napisał wiersz. Pisząc nie wiedział, jak bitwa się zakończy. Jeszcze tej samej nocy Alfred Schutz skomponował muzykę. Powstała pieśn-legenda Czerwone maki na Monte Cassino. Ta pieśń, za sprawą żołnierzy-andersowców, rozsławiła Konarskiego na kilku kontynentach. Niestety, po wojnie w Polsce Ludowej Czerwone maki były zakazane; nie wolno było ich śpiewać i rozpowszechniać drukiem. W późniejszych latach, jeśli zamieszczano słowa tej pieśni w śpiewnikach, nie podawano nazwiska autora, jedynie dopisek: autor nieznany.
W Chicago, w środowiskach byłych żołnierzy armii gen. Władysława Andersa pieśń ta jest wykonywana wielkim wzruszeniem, zawsze na stojąco. Kombatanci traktują ją jak drugi hymn Polski.

Po wojnie Konarski nigdy nie odwiedził Polski. Zamierzał to zrobić, po raz pierwszy od ponad pięćdziesieciu lat, w roku 1991. Środowisko artystyczne w Polsce przygotowywało się do wizyty Konarskiego bardzo starannie. Wojciech Młynarski napisał na tę okoliczność specjalny program. Niestety, śmierć Ref-Rena pokrzyżowała wszystkie plany.

Chociaż spotkanie z p. Kożuchowską przeciągnęło się w czasie, uczniowie w skupieniui z zainteresowaniem słuchali barwnych opowieści, przekazywanych z wielką pasją. Jeden
z uczniów liceum zasugerował pani Basi, że powinna napisać książkę o Feliksie Konarskim. Popieramy bez zastrzeżeń ten pomysł.


Dziękujemy pani Barbarze Kożuchowskiej za wspaniałe spotkanie i za to, że mogliśmy poznać Konarskiego nie tylko jako artystę, ale przede wszystkim jako człowieka.
           

                                                                                                  Danuta Blando
                                                                                                  Anna WitowskaWięcej zdjęć ze spotkania  z p. Barbarą Kożuchowską zamieszczono w Galerii

Gratulacje z konsulatu RP


Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za poparcie, za donacje wspaniałych domowych ciast oraz za ich zakup.

Za uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostanie zakupiony sprzęt nagłaśniający, z którego będziemy korzystać podczas szkolnych uroczystości.


Wszystkim naszym Uczniom, Rodzicom,
ca
łej Radzie Pedagogicznej,
wszystkim wsp
ółpracownikom
i przyjacio
łom Szkoły
życzymy szczęśliwego
Święta Dziękczynienia / Happy Thanksgiving
Szanowni Państwo!
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji pomocy polskim dzieciom na Ukrainie zainicjowanej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich. Ponad  dziesięć szkół
z aglomeracji chicagowskiej  przygotowuje paczki świąteczne  (plecak, pomoce szkolne, słodycze). Pomóżmy rodakom, których II wojna światowa pozostawiła poza Ojczyzną. Pomóżmy  w tym szczególnym, świątecznym czasie, kiedy dzielimy się z bardziej potrzebującymi od nas.
Prosimy, aby wszyscy uczniowie przynieśli w najbliższą sobotę  po $3.00. Za zebrane pieniądze przygotujemy 5 paczek dla pięciorga nastolatków z polskich szkół na Ukrainie.
Serdecznie dziękujemy w imieniu własnym i w imieniu obdarowanych.


                                         
Rada Pedagogiczna Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines


Artykuł z polonijnej prasy

Pierwszy dzień w nowej szkolePoczątek września kojarzy się wszystkim - nauczycielom, rodzicom, uczniom – z końcem lata i wakacji oraz z powrotem do szkolnych obowiązków.  We wrześniu rozpoczynają działalność również polskie szkoły sobotnie. W tym roku grono polonijnej dziatwy i młodzieży powiększyli uczniowie nowo powstałej Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego. Szkoła mieści się w Des Plaines i powstała dzięki zaangażowaniu grona nauczycieli, poparciu rodziców oraz życzliwości proboszcza parafii św. Stefana Męczennika,  księdza Noela Reyesa. Będą do niej uczęszczać  dzieci  głównie z Des Plaines oraz z Elk Grove Village.
Pierwszy dzień zajęć rozpoczął się od uroczystej mszy świętej, którą celebrował ksiądz Marek Janowski.

[image:image-5]  [image:image-1]  
Zarówno piękna oprawa muzyczna mszy, jak i słowa modlitwy wiernych, treść homilii czy komentarze do niesionych przed ołtarz darów podkreślały wyjątkowość  tej pierwszej w historii szkoły liturgii.  
[image:image-2]   [image:image-3]

Warto dodać, że była na niej również obecna p. Marta Stępniak, koordynator  do spraw katechezy w szkołach polonijnych.

[image:image-4]

Po mszy świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli do sal lekcyjnych. Odbyły się tutaj krótkie zebrania rodziców z nauczycielami poszczególnych klas. Rodzice mogli zobaczyć sale, w których będą się odbywać zajęcia, poznać wychowawców swoich dzieci, porozmawiać na temat programu nauczania, zadać pytania.
Drugą część sobotniego poranka wypełniły regularne zjęcia – wspomnienia wakacyjne, plany na rozpoczynający się rok szkolny, przeglądanie kolorowych podręczników, poznawanie nowych koleżanek  
i kolegów. Już mniej onieśmieleni, bardziej pewni siebie i uśmiechnięci  uczniowie pierwszego historycznego rocznika uczniów szkoły im. Feliksa Konarskiego o godzinie 12.30 opuścili szkolne klasy.

[image:image-7]

                 
 Anna Witowska,  dyrektor szkołyDrodzy Rodzice i Opiekunowie!


Witamy bardzo serdecznie u progu nowego roku szkolnego, pierwszego w historii Szkoły Językowej  im. Feliksa Konarskiego.  Dziękujemy wszystkim za zaufanie, za liczne zapisy oraz  pomoc  w urzeczywistnieniu pomysłu utworzenia polskiej szkoły w Des Plaines.

Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpoczniemy 7 września mszą świętą w kościele św Stefana Męczennika. Serdecznie zapraszamy uczniów wraz z rodzicami.

Informacje związane z pierwszym  dniem zajęć:

- 9.00 - msza święta.  Prosimy o przybycie do kościoła na godzinę 8.45, aby wszyscy - szczególnie uczniowie odpowiedzialni za niesienie darów i modlitwę wiernych - mogli spokojnie zająć miejsca. Zadbajmy wspólnie, aby msza święta rozpoczęła się punktualnie!

- po zakończeniu mszy świętej około godziny 10.00 uczniowie wraz z rodzicami przejdą do klas, gdzie odbędą się krótkie zebrania wychowawców z rodzicami.  Zapraszamy wszystkich rodziców do skorzystania z możliwości zapoznania się z salami lekcyjnymi, z wychowawcami dzieci, otrzymania informacji dotyczących organizacji pracy w szkole i w klasie, zadania pytań.

- 7 września odbędą się również pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z religii.

- wszyscy uczniowie, również przedszkolaki, powinni w pierwszym dniu zajęć przynieść ze sobą drugie śniadanie i coś do picia (woda,sok ).  

- uczniowie otrzymają 7 września zamówione podręczniki; powinni natomiast mieć ze sobą podstawowe przybory szkolne: zeszyty, ołówki, długopisy, kredki...

- przyjmujemy jeszcze zapisy do większości klas. W najbliższą sobotę,  tj. 7 września będą przyjmowane  po mszy świętej w sali nr 17.

- w sali nr 17 można będzie również wybrać datę i zapisać się na szkolny dyżur. Przypominamy, że każdy rodzic zobowiązany jest do 2 dyżurów w ciągu roku szkolnego. Dyżur trwa od godziny 8.45 do 12.45.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego