Pierwsze ślubowanie w Szkole Konarskiego

 

Ja, uczeń pierwszej klasy Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego
ślubuję uroczyście, że
– będę starał się być dobrym kolegą,
– będę dbał o dobre imię swojej klasy i Szkoły,
– swoją nauką i zachowaniem będę sprawiał radość rodzicom i nauczycielom,
– będę poznawał, kochał i szanował Polskę i polski język,
– będę pielęgnował polskie tradycje, które łączą mnie i moją rodzinę z Polską.

Te słowa wypowiedziało 23 uczniów klasy pierwszej Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego 9 listopada 2013 roku podczas uroczystości ślubowania i pasowania. Ślubowali zaś na polską flagę, w obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i  kolegów z innych klas. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską,  a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Koronice.


Ślubowanie i pasowanie zostało poprzedzone programem artystycznym opracowanym przez p. Annę Chuchacz, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Był to naprawdę popis umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. W wierszach przedstawiali siebie i swoje drobne uczniowskie przywary (gadulstwo, wiercipięctwo), plany i marzenia ( Pani Chuchacz będzie cierpliwie czekać na szkołę z podgrzewanym basenem!), a także pierwsze sukcesy w poznawaniu trudnej sztuki pisania i czytania. W piosence Ślubowanie przewijało się pytanie nurtujące naszych bohaterów – pierwszoklasistów: Cóż to takiego ślubowanie?


Musisz przyrzec, że bez przerwy
Będziesz dbał o pani nerwy,
Będziesz uczył się starannie,  
Zachowywał nienagannie.  
Gdy umowa taka stanie,
To jest właśnie ślubowanie.


Nie zabrakło też akcentów patriotycznych, np. wiersz o polskich barwach narodowych, postaci Patrona szkoły Feliksa Konarskiego oraz zbiorowa recytacja Katechizmu polskiego dziecka. Nawet jeśli w sercach pierwszoklasistów kołatały się jakieś niepokoje
i obawy związane z poważną nauką, to uczennica klasy ósmej Ola Siek na pewno je rozwiała, przedstawiając plusy chodzenia do szkoły.

Wesoło tu mijają dnie!
I uczeń coraz więcej wie!
Zaczyna pisać trudne słowa,  
już umie czytać i rachować.
I widzą babcie i mamusie,
że jesteś uczniem,
nie dzidziusiem
.


Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków – od tego


momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego – czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych ołówków
i książek, słoneczka na szczęście od młodszych kolegów z przedszkola B, gratulacje i zdjęcia. A na koniec coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek ( pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.

   

Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie!

                                              
                                                                                                                                
                                                                                                                                        Anna Witowska