KARTKA  ZE SZKOLNEGO KLALENDARZA – STYCZEŃ 2016

W pierwszym miesiącu nowego roku kalendarzowego najważniejszymi wydarzeniami w naszej szkole były: zabawa karnawałowa grup przedszkolnych, jasełka wystawiane w kościele św. Zacharego, konkurs kolęd i wywiadówka.

16 stycznia w pięknie udekorowanej serpentynami, bombkami i łańcuchami sali odbył się bal, na który z niecierpliwością czekali uczniowie przedszkola oraz zerówki. Kolorowe dekoracje i kostiumy zachęcały do wesołej zabawy. Trzeba przyznać, że kreacje dzieci były bardzo urozmaicone i ciekawe. Wśród dziewczynek nadal popularnością cieszyła się niebieska sukienka księżniczki Elsy. Ale na balu pojawiły się także pszczółki, wróżki, piratki, a także … strach na wróble. Chłopcy preferowali bohaterów (Spiderman, Captain America, Olaf, Mario) i policjantów.

Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się bal prowadzony przez księcia i księżniczkę Bellę w pięknej żółtej sukni. Książęca para bawiła się z naszymi najmłodszymi uczniami w rytmach polskich i amerykańskich utworów: „Cha, Cha”, „Slide”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Limbo Jack”, „Lambada”… Dzieci z zachwytem przyjęły pokaz magii, spadochron z piłeczkami oraz krótkie przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony kapturek”. Podczas przerw na odpoczynek księżniczka Bella malowała twarze dzieci, a książę delikatne, zmywalne tatuaże na rękach. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani zwierzątkami, mieczami i kwiatami wykreowanymi przez książęcą parę z baloników. Wspólne zdjęcia i poczęstunek przygotowany przez rodziców były ostatnimi akcentami balu. Zmęczone, ale uśmiechnięte i pełne wrażeń dzieci powróciły do swoich klas.    

Dnia 23 stycznia 2016 roku odbył się pierwszy w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek. Nad jego organizacją czuwały panie Małgorzata Jagoda i Joanna Szyszka. W dekoracji sali i w  przygotowaniu odpowiedniej scenografii pomagali: p. Anna Siek, p. Danuta Blando, p. Renata Kusiak, p. Agata Smetaniuk i Krzysztof Jagoda. 

Celem  konkursu była popularyzacja polskich kolęd i pastorałek oraz stworzenie okazji do rozwoju umiejętności wokalno-muzycznych uczniów. Swój udział w konkursie zgłosiło 12 solistów i 2 duety. Występowali oni w dwóch kategoriach: uczniowie od przedszkola do klasy trzeciej oraz  uczniowie od klasy  czwartej do ósmej. Uczestnicy konkursu samodzielnie przygotowali repertuar i akompaniament. Jury w składzie Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz oraz Marta Pytel brało pod uwagę: znajomość słów, walory wokalne, interperetację śpiewanego utworu, pomysłowość i ogólny wyraz artystyczny

.  

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a najlepsi wykonawcy statuetki i cenne nagrody w postaci kart upominkowych do księgarni „Quo vadis”. Na zakończenie konkursu wspólnie zaśpiewano kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. „Dobrze, że takie wydarzenia mają miejsce w polskiej szkole” – podsumował jeden z rodziców tę nową inicjatywę Rady Pedagogicznej.

 Laureaci – kategoria I

I   miejsce – Stefania Żurek – klasa III – „Dzisiaj w Beltejem”                                                                  

II miejsce – Natalia Gabryel – klasa I „Aniołek maleńki jak wróbelek”

III miejsce – Julia  Sitko – klasa I – „Świeć gwiazdeczko, świeć”

Laureaci – kategoria II

I miejsce – Natalia Nowakowski – klasa VI „Lulajże Jezuniu”

II miejsce – Julia Szynal – klasa VII „Nie było miejsca”

III miejsce – Pola Zabczyk – klasa V „Jezusa narodzonego”

Już po raz drugi nasi uczniowie wystąpili ze szkolnymi jasełkami w parafii  św. Zachariasza w Des Plaines. Zostały one wystawione 24 stycznia po polskiej mszy świętej. Mimo kilkunasto-stopniowego mrozu dopisała publiczność i występ był bardzo udany. Wszyscy pamiętali swoje role, a sprzęt nagłośniający dzięki p. Hubertowi Szmajdzie i Robertowi Sienko działał tym razem bez zarzutu. Narrator jasełek i uczniowie występujący w roli św. Józefa, Maryi, pasterzy, Aniołów, Trzech Króli zebrali gromkie brawa. Bardzo podobały się też kolędy i pastorałki wykonywane przez chór składający się głównie z uczennic klasy III. Jak zwykle serca publiczności podbiły śpiewające i skaczące reniferki, czyli nasze przedszkolaki. Ogromne brawa i podziękowania należą się pp. Małgorzacie Białas, Joannie Szyszce, Barbarze Rosińskiej i Elizie Palarz za starania, aby niedzielny występ przebiegał bez zarzutu.