Kartka ze szkolnego kalendarza – kwiecień 2015

Kwiecień to przedostatni miesiąc pracy w naszej szkole. Kolejne jego soboty upływały więc na przygotowaniach do zakończenia roku szkolnego, do matur i graduacji, na zapisach na nowy rok szkolny, ale nie tylko…

Pierwsza sobota kwietnia była dniem wolnym od zajęć z racji świąt wielkanocnych. Rano przed kościołem św. Stefana Męczennika odbyła się uroczystość poświęcenia pokarmów. Jej polskim akcentem był recytacja wierszy poświęconych zmartwychwstaniu Pana Jezusa i polskim tradycjom wielkanocnym. Na tle pięknie udekorowanych koszyczków wystąpili uczniowie: Jasiu i Julia Szmajda, Patryk Asztabski, Yvette Zalewski oraz Maya Laskowska.

W kwietniu podsumowaliśmy także udział naszych uczniów w różnego rodzaju międzyszkolnych konkursach. W X jubileuszowym konkursie plastycznym organizowanym przez szkołę im. Jana Matejki swoje prace zaprezentowały: Kaya Laskowska (przedszkole B), Apolonia Król (klasa IIa) oraz Maya Wolanin i Victoria Berezowska (klasa III). Wiśniowski Mateusz (klasa I) i Maya Wolanin (klasa III) wystąpili w konkursie „Z piosenką przez cztery pory roku”. Maya utworem „Świat pachnie już wakacjami” wyśpiewała II miejsce 

w swojej grupie.

Również II miejsce w grupie uczniow klas VIII – XI zdobyła Michalina Brożek w Konkursie Komeptencji Językowych organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago. W konkursie organizowanym z okazji 100. rocznicy powstania biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce wyróżnienie przyznano Agatce Trąbce za jej projekt zakładki do książki. Oprócz niej prace na ten konkurs wysłali Julian Jarmuz (klasa IV), Ela Ahne (klasa VI) i Gabrysia Lipińska (klasaVII). Siek Alexandra, Eliza Palarz i Michał Podsiadły reprezentowali naszą szkołę w konkursie „Powstanie warszawskie – 1944” z okazji jego 70. rocznicy. Wszyscy uczestnicy i laureaci tych konkursow otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorow.

Nasza szkoła również nagradza uczniow, którzy decydują się na dodatkowy wysiłek związany z uczestnictwem w konkursach. W dniu zakończenia roku szkolnego tym uczniom zostaną wręczone nagrody rzeczowe i dyplomy. Gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego.

26 kwietnia odbyła się matura pisemna, do której przystąpiło przystąpiło ośmioro uczniów: Patrycja Orłów, Eliza Palarz, Michael Podsiadły, Eryk Sołtys, Barbara Szynal, Nicole Uciński, Olivia Uciński i Anna Wysocka. Witając odświętnie ubranych abiturientów, 

dyr. Szkoły Anna Witowska podkreśliła, że matura w polonijnych szkołach to nawiązanie do polskich tradycji oraz okazja do podsumowania wiedzy i umiejętności zdobytych w polskiej szkole.

Przy okazji warto nadmienić, że w tym roku matury w metropolii chcagowskiej odbędą się już trzydziesty raz. Po raz pierwszy przeprowadzono je w szkole im. Marii Konopnickiej w roku 1985, a jego inicjatorką była p. Ryszarda Pużyczka, nauczycielka klas licealnych.

Jak zwykle polska matura to przeżycia i ogromne emocje zarównio uczniów jak i ich rodziców. Rodzice towarzyszyli swoim pociechom, podtrzymywali je na duchu, pomagali w udekorowaniu sali, zadbali, aby nikt nie był głodny ani spragniony. Dziękujemy!