KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2016

Październik był w naszej szkole bardzo pracowitym i bogatym w wydarzenia miesiącem. Pierwszoklasiści intensywnie przygotowywali się do uroczystości ślubowania, która będzie miała miejsce w listopadzie. Uczniowie klas starszych spędzali sobotnie poranki zdobywając nowe wiadomości, doskonaląc umiejętność czytania, pisania oraz mówienia po polsku. Nauczyciele rozpoczęli planowanie lekcji i konkursów poświęconych postaci Feliksa Konarskiego w związku z dwiema ważnymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku szkolnym: 25. rocznicą śmierci i 110. rocznicą urodzin naszego Patrona.

Regularne szkolne zajęcia urozmiciło też kilka ciekawych wydarzeń. 8 października gościliśmy w szkole p. Magdalenę Solarz oraz czworo tancerzy z zespołu Wici w bajecznie kolorowych strojach. Nasi goście opowiadali o działalności zespołu, rozdawali ulotki, zachęcali do zapisów i przeżycia niezapomnianej przygody z tańcem. Była też okazja do wspólnych zdjęć.

Tydzień później uczniowie liceum i klas VI-VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu multimedialnego „Polita” przygotowanego przez teatr Buffo z Warszawy. Historia Apolonii Kupiec, polskiej artystki, która jako Pola Negri podbiła Hollywood i została okrzyknięta gwiazdą kina niemego, bardzo się młodym widzom podobała. Stroje z epoki, efekty specjalne, technologia 3D, muzyka, śpiew i taniec sprawiły,                że wszyscy z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki spektaklu.

Udział starszych uczniów w widowiskowym spektaklu „Polita” był jednym z głównych wydarzeń obchodzonego w naszej szkole Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Pozostałe klasy również celebrowały ten dzień. Uczniowie zapoznali się z wierszami patrona szkoły Feliksa Konarskiego „Bajka o wróbelkach” oraz „Rozmowa”. Utwory te (czytane, inscenizowane oraz ilustrowane) posłużyły jako wstęp do rozmów na temat korzyści, jakie daje dwujęzyczność. Uczniowie klasy IV wykonali w domu projekt „Miasto moich rodziców”. Każdy projekt i towarzysząca mu ustna prezentacja zawierały informacje dotyczące położenia, atrakcji turystycznych oraz sławnych ludzi związanych z przedstawianym miejscem. Na koniec zwartoklasiści odszukiwali na mapie fizycznej Polski omawiane miasta i przyklejali obok nazw swoje zdjęcia. 

Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku katecheci i uczniowie zapisani na religię przygotowali nabożeństwo różańcowe, które odbyło się 22 października w kościele św. Stefana Męczennika. Każda grupa opracowała rozważania jednej Tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Modlitwie towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka wraz z Jasiem Szmajdą akompaniowali na gitarach.

Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, w ostatnią sobotę października klasy starsze szkoły pod- stawowej i klasy licealne odwiedziły dwa polskie cmentarze w Niles: Maryhill i cmentarz św. Wojciecha.  Podczas wycieczki złożono  kwiaty i zapalono znicze na grobach: patrona naszej szkoły – Feliksa Konarskiego oraz jego żony Niny Oleńskiej, wieloletniej nauczycielki Ireny Żarczyńskiej i prezesa PNA – Alojzego Mazewskiego. Na chwilę zadumy i modlitwę uczniowie zatrzymali się także przy Pomniku Katyńskim oraz przy obelisku upamiętniającym żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia  i żołnierzy armii Hallera poległych w bitwach I wojny światowej.