KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2015

Październik upłynął w naszej szkole pod znakiem spokojnej pracy i realizacji programu nauczania. Uczniowie zdążyli się już poznać lub odnowić przyjaźnie po wakacyjnej przerwie. Klasa I intensywnie przygotowywała się do zaplanowanego na pierwszą sobotę listopada uroczystego ślubowania i pasowania.

24 października uczniowie klasy II i klasy III mieli możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez Teatr Scena Polonia pod tytulem „Pipi Pończoszanka”. Historia dziewięcioletnej dziewczynki z mnóstwem piegów, marchewkowymi włosami i ogromną fantazją, przeżywającej (w swojej wyobraźni) niezwykłe przygody bardzo się widzom podobała. Serca uczniów podbiła żywiołowa gra aktorów, humor i muzyka. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z teatrem.

Równie ciekawe były sobotnie poranki w przedszkolu i w zerówce. Do tych grup uczęszcza w bieżącym roku szkolnym 47 dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie znają już imiona swoich kolegów, wiedzą jak bezpiecznie poruszać się na terenie szkoły, a podczas zajęć muzycznych odbywających się  w każdą sobotę poznali wiele piosenek, np.: „Idę do przedszkola”, „Kolczasty jeżyk”, „Głowa mówi tak, tak, tak”, „Przyszła jesień”. Dominującym tematem październikowych zajęć w przedszkolu była jesień. Dzieci obserwowały  zmiany zachodzące w przyrodzie, zbierały i opisywały jesienne liście, poznawały też dary jesieni: owoce, warzywa  i grzyby. Zajęciom tym towarzyszyły prace plastyczne związane z jesienią: lepienie owoców z plasteliny, robienie jesiennych koszyków, kompozycje z kolorowych liści.

17 października uczniowie zapisani na religię brali udział w nabożeństwie różańcowym w kościele św. Stefana Męczennika. Dzieci przyniosły różańce, a każda grupa opracowała rozważania jednej tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali modlitwę wstępną i końcową. 

Nabożeństwu różańcowemu towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka i Jasiu Szmajda akompaniowali na gitarach. Wspólna modlitwa różańcowa to jedna  z form wychowania religijnego w naszej szkole.