W maju, mimo że spotykamy się tylko trzy soboty, to każda z nich wypełniona jest wydarzeniami i uroczystościami. Bierzemy udział w paradzie trzeciomajowej, uczniowie klasy II przystępują do sakramentu I Komunii Świętej, a III liceum zdają maturę ustną. Trzecia sobota to uroczyste zakończenie roku połączone z graduacją uczniów klasy ósmej i maturzystów. W tym roku cała społeczność szkolna była świadkiem niecodziennego wydarzenia – uhonorowania medalami Komisji Edukacji Narodowej pracy pedagogicznej i społecznej na rzecz polonijnego szkolnictwa pięciu naszych pań.
Parada trzeciomajowa
Już po raz szósty braliśmy udział w paradzie upamiętniającej 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to już 128. parada trzeciomajowa w Chicago. Manifestując polskość w śródmieściu Chicago, dumnie maszerowaliśmy 4 maja ulicą Columbus ubrani w biało-czerwone barwy, trzymając polskie chorągiewski i piękne, czerwone maki. Radośni, uśmiechnięci, dumni ze swego pochodzenia pięknie prezentowaliśmy się na tle innych grup marszowych.
Matura ustna
Tradycyjnie w drugą sobotę maja najstarsi uczniowie naszej Szkoły: Sabina Fijor, Gabriela Lipiński, Nicole Lysik, Dominia Szal, Kacper Zyra i Magdalena Zyra przystąpili do ustnego egzaminu maturalnego. W tym roku wypowiedziom maturzystów przysłuchiwała się komisja maturalna w składzie: Ryszard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, Danuta Blando – wychowaczyni klasy maturalnej, Anna Siek – dyrektor Szkoły i Hubert Szmajda – prezes Szkoły. Odpowiedzi uczniów potwiedzały, że są znakomicie przygotowani, posiadają wiedzę na dany temat i co najważniejsze posługują się piękną, poprawną polszczyzną. Podczas egzaminu uczniowie przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje na wybrany temat. Wśród referowanych zagadnień były omawiające postać i dokonania króla Kazimierza Wielkiego, polskich noblistów, polonijne miejsca w Chicago, powstanie warszawskie i udział w nim harcerzy oraz postać i działalność Ireny Sendlerowej. Następnie uczniowie odpowiadali na dwa wylosowane pytania z zakresu polskiej literatury, historii, kultury i tradycji.


Uroczystość I Komunii Świętej

1 maja w bazylica św. Jacka dziewiętnaścioro uczniów klasy drugiej programu katechetycznego przystąpiło do sakramentu I Komunii Świętej. Ta pięna i wzruszająca uroczystość poprzedzona była okresem dwuletniego przygotowania, w trakcie którego uczniowie poznawali podstawowe prawdy wiary, modlitwy, brali udział
w comiesięcznych mszach świętych, wyjazdowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej do Saint John w Indianie.
W klasie II nad bezpośrednim przygotowaniem dzieci czuwała katechetka, Małgorzata Jagoda, która jest koordynatorem do spraw religii w naszej Szkole.



Uroczystość zakończenia roku szkolnego
W tym roku ostatnia sobota roku szkolnego miała niezwykle uroczysty charakter. Swoją obecnością zaszczycili nas: Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Janicki, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na Stan Illinois Mirosław Niedziński, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Tadeusz Młynek, druhna Beata Pawlikowska, dyrektor Polskiej Szkoły im. gen. Tadeusza Kościuszki Urszula Gawlik oraz Barbara Kożuchowska aktorka Teatru Ref-Rena. Naszą szkolną uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztów flagowych i Sztandaru Szkoły, a następnie uczennice Julia Mazur i Alexandra Kuzak odśpiewały hymny polski
i amerykański. 18 maja żegnaliśmy nie tylko absolwentów klasy VIII i III liceum, ale także panią Danutę Blando, wieloletnią nauczycielkę i katechetkę, która po 30 latach pobytu w USA wraz z mężem wraca do Polski.
Tegoroczne zakończenie roku szkolnego miało wyjątkowy i niecodzienny charakter. Jego powodem było uhonorowanie medalami Komisji Edukacji Narodowej pięciu pań, które związane są z naszą Szkołą od momentu powstania, a ze szkolnictwem polonijnym od dziesięcioleci. Medale, które dzięki staraniom poprzedniej dyrektor Szkoły Anny Witowskiej wręczał konsul Piotr Janicki, otrzymały: Małgorzata Białas, Danuta Blando, Aneta Dabrowski, Marta Pytel i Katarzyna Szczepanek. Dla naszych „medalistek” piosenkę „Takie tango” zaśpiewała Joanna Szyszka.


18 maja minęła 75. rocznica bitwy o Monte Cassino i powstania pieśni „Czerwone maki”, której autorem jest patron naszej Szkoły Feliks Konarski. Pamiętając o tamtych wydarzeniach, uczciliśmy minutą ciszy pamięć
o tych, którzy zginęli, a Joanna Szyszka zaśpiewała pieśń, która opowiadała o tamtych walkach i towarzyszącej im atmosferze.

W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego pamiętamy o uczniach, którzy reprezentowali w minionym roku naszą Szkołę w międzyszkolnych konkursach. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Warto podkreślić, że wielu z nich było laureatami tychże konkursów: Apolonia Król – I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Polski Klub Jachtowy w Chicago, Julia Mazur – II miejsce na Festiwalu Piosenki Polskiej w Chicago, Kacper Zyra – I miejsce w konkursie historycznym organizowanym przez Związek Klubów Polskich oraz III miejsce w konkursie literacim organizowanym przez Radę Polonijnych Nauczycieli.
Wzruszającym momentem zakończenia roku szkolnego jest zawsze graduacja uczniów klasy ósmej i trzeciej liceum. Ośmioklasiści ubrani w togi w kolorze maroon, a maturzyści w białe na tle marsza Pomp&Circumstance w asyście wychowawczyń pań Anety Dabrowski i Danuty Blando wchodzą na scenę. Otrzymują świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub liceum pamiątkowe statuetki albumy. Są słowa podziękowań dla wychowawców, rodziców, radość, uśmiech i łzy, że kończy się pewien etap. Maturzyści opuszczają mury naszej Szkoły, ale mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas sobotnich spotkań oraz przekazywane wartości pomogą im osiągnąć sukces w dorosłym życiu.


Ostatnim punktem uroczystości zakończenia roku szkolnego był program artystyczny przygotowany przez poszczególne klasy. Klasa IV zadedykowała piosenkę „Mamma mia” maturzystom. Potem były wiersze i piosenki o matce, wakacjach. Na koniec wystąpili najmłodsi uczniowie (przedszkolaki i klasa zerowa) w utworze Disco Kids, wprowadzając całą widownię w wakacyjny nastrój.