Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2018

Parada trzeciomajowa

Już po raz piąty uczestniczyliśmy w paradzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mimo odległego, 101 numeru, udział w tegorocznej manifestacji polskości nad jeziorem Michigan był udanym przedsięwzięciem. Nasza grupa marszowa wyróżniała się pięknymi czerwonymi makami i biało-czerwonymi parasolami. Dopisała nie tylko pogoda, ale i humory uczestników.

Matura ustna

12 maja siedmioro uczniów klasy III liceum przystąpiło do drugiego etapu egzaminu maturalnego – matury ustnej. Maturzyści losowali zestawy z dwoma pytaniami przygotowanymi przez wychowaczynię

p. Beatę Gillespie, a następnie prezentowali komisji maturalnej w składzie: Beata Gillespie, Marta Pytel

i Anna Siek wybrany temat prezentacji  w programie PowerPoint oraz odpowiadali na pytania

z wylosowanego zestawu. Matura ustna jest dla naszych absolwentów uroczystym podsumowaniem dwunastu lat nauki w polskiej szkole.

Wyjazd na polonijne cmentarze do Niles

12 maja uczniowie klas V-VIII oraz I i II liceum wraz z opiekunami pojechali na cmentarze do Niles. Tam p. Iwona Gawłowski oprowadzała ich po polskich miejscach pamięci. Na cmentarzu św. Wojciecha uczniowie zapoznali się z historią powstania pomników upamiętniających żołnierzy Armii Hallera, rozstrzelanych w Katyniu oraz Tablicy Smoleńskiej.

Natomiast na cmentarzu Maryhills odwiedzili kwaterę kombatancką, gdzie spoczywają uczestnicy II wojny światowej, głównie żołnierze

i cywile związani z armią gen. Andersa, w tym nasz patron, Feliks Konarski i jego żona Nina Oleńska. Następnie posłuchali historii powstania obeliska Jana Pawła II, Matki Boskiej Częstochowskiej

i Matki Bożej z Guadelupe.

Uroczystość I Komunii Świętej

12 maja to dla naszych drugoklasistów niezmiernie ważny dzień. Po okresie dwóch lat przygotowań pod okiem katechetki Ewy Kowalczuk, poznawania modlitw i podstaw naszej wiary katolickiej przystąpili do sakramentu I Komunii Świętej w przepięknej bazylice św. Jacka. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w uroczystej Liturgii, czytając Słowo Boże i wezwania modlitw, a także śpiewając psalmy i niosąc dary.

Graduacja klasy ósmej i maturalnej

19 maja odbyła się uroczysta graduacja uczniów klasy ósmej

i maturalnej. Ośmioklasiści ubrani w togi w kolorze bordo razem z wychowawczynią, p. Anetą Dąbrowski i maturzyści w białych wraz w wychowawczynią p. Beatą Gillespie, kroczyli dostojnie w rytm marsza Pomp&Circumstance na scenę. Tam otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe statuetki oraz nagrody książkowe.

Uroczystość Zakończenie roku to również okazja, by podziękować rodzicom, którzy podczas całego roku szkolnego angażowali się w różne szkolne przedsięwzięcia oraz wyróżnić uczniów biorących udział w szkolnych i międzyszkolnych konkursach.

Spotkanie z Parą Prezydencką RP

19 maja, po uroczystości graduacyjnej przedstawiciele naszej szkoły udali się do Parku Milenijnego w Chicago, by wziąć udział w spotkaniu

z Parą Prezydencką RP, prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Korhauser-Dudą. Podczas spotkania nasza Szkoła i maturzyści otrzymali  pamiątkowe dyplomy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które z rąk Pary Prezydenckiej odebrała szkolna delegacja: maturzyści Magda Sołtys i Piotr Zielinski oraz dyrektor Szkoły Anna Siek.

Msza Graduacyjna

20 maja w bazylice św. Jacka odbyła się ostatnia uroczystość naszych maturzystów – msza dziękczynna za dar nauki

w polskich szkołach. Wzięło w niej udział ponad pięciuset maturzystów z 35 polonijnych szkół, ich rodzice, wychowawcy i dyrektorzy. Po zakończonej uroczystości delegacje szkolne odebrały pamiątkowe dyplomy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Konsulatu RP w Chicago.