Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2016

Szkolne życie w miesiącu maju koncentruje się tradycyjnie już wokół następujących uroczystości: parady trzeciomajowej, Komunii Świętej klasy II oraz graduacji klasy VIII i zakończenia roku szkolnego.

Parada z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

To już trzeci raz uczestniczyliśmy w paradzie, wydarzeniu upamiętniającym ważną rocznicę z historii Polski i będącym okazją do zamanifestowania polskości w chicagowskim śródmieściu. Hasłem tegorocznej parady, która odbyła się 7 maja, było: 1050 lat chrztu Polski.

 

Nasza szkolna grupa prezentowała się bardzo okazale. Byliśmy ubrani w koszulki z logo szkoły zaprojektowane i ufundowane przez Przemysława Króla, rodzica naszych uczniów. Mimo przenikliwego wiatru i zimna z dumą maszerowaliśmy ulicą State, niosąc biało-czerwone chorągiewki, baloniki oraz kwiaty i pozdrawiając zgromadzonych widzów.

Uroczystość I Komunii Świętej w bazylice św. Jacka

14 maja dwudziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły, wspólnie z uczniami ze szkół im. Jana Sobieskiego i Marii Skłodowskiej-Curie, przystąpiło po raz pierwszy do sakramentu Komunii Świętej. Tę piękną i wzruszającą uroczystość poprzedziły dwa lata nauki, w czasie której uczniowie poznawali modlitwy i podstawy naszej wiary katolickiej. Ostatnim punktem przygotowań do uroczystości były trzy majowe próby, podczas których dzieci ćwiczyły przydzielone im fragmenty uroczystej Eucharystii: śpiewy, czytania, modlitwy, niesienie darów i podziękowania. Cała ceremonia I Komunii Św. wypadła bardzo okazale. 

Piękne wnętrze kościoła, goście, biel komunijnych sukienek połączona z czernią chłopięcych garniturków i śpiewy sprawiły, że uroczystość była niezwykle wzruszająca dla przyjmujących po raz pierwszy do swoich serc Pana Jezusa chłopców i dziewczynek oraz dla ich rodziców, dziadków i rodzeństwa. Nasi uczniowie i ich rodzice brali aktywny udział w liturgii: śpiewali psalmy, prosili o udzielenie sakramentu, czytali modlitwę wiernych, komentarz do darów, szli w procesji z darami oraz składali podziękowania. Ta piękna uroczystość na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów, ich rodziców i wszystkich obecnych w bazylice św. Jacka.

Graduacja klasy VIII i zakończenie roku szkolnego

Na tle marsza „Pomp and Circumstance” 21 maja uczniowie klasy VIII wraz z wychowaczynią  Danutą Blando dostojnie weszli na scenę. Rozpoczęła się uroczysta graduacja. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, pamiątkowe statuetki i albumy. Rozbrzmiewały podziękowania i  życzenia. Rodzicom, w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie, zostały wręczone czerwone róże i zadedykowana piosenka „Cudownych rodziców mam”.

Po graduacji na scenę zostali poproszeni uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w różnych konkursach. Byli to: Brożek Michalina, Siek Alexandra, Zieliński Piotr (konkurs językowy), Berezowska Victoria i Szmajda Julia (konkurs piosenki), Żurek Stefania (konkurs talentów), Nowakowska Natalia, Szal Dominika, Zyra Kacper (konkurs historyczny), Król Apolonia, Worszylo Maya, Meyka Alexandra, Topczylko Magdalena, Puścizna Olivia, Mazur Julia,  Nowakowski Michał, Lech Marcel, Nowakowska Natalia (konkurs plastyczny). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.

 

Następnie odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się występy uczniów. Na początek klasa V i VI wystąpiły z krótką inscenizacją nawiązującą do obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski.  W trzech scenkach przedstawili legendę o założeniu Gniezna, postrzyżyny Ziemowita – syna Piasta i chrzest Mieszka

W dalszej części programu mogliśmy usłyszeć wiersze i piosenki o mamie, tacie i nadchodzących wakacjach. Uczniowie klasy II opowiadali jak wszechstronną instytucją jest mama, która zna lekarstwa na wszelkie dolegliwości, potrafi naprawić różne urządzenia, wspaniale gotuje, piecze, szyje i śpiewa. 

Julia Szmajda przypomniała wszystkim piosenkę „Puszek-Okruszek”, a Victoria Berezowska o Zuzi – niedużej lalce ze szmatek. Oba te utwory nasze uczennice zaprezentowały w międzyszkolnym konkursie piosenki. 

Jak zwykle największym zainteresowaniem i aplauzem cieszyły się występy naszych najmłodszych uczniów – przedszkolaków. 

Tym razem zaprezentowali oni „Smerfowy rap” i współczesną wersję ludowej piosenki. Tak zakończył się kolejny rok nauki w naszej szkole.