Kartka ze szkolnego kalendarza – luty 2015

Luty był okresem intensywnej pracy w naszej szkole. Pilnej nauce sprzyjała zimowa, mroźna pogoda a także początek nowego okresu. Z wydarzeń tego miesiąca warto na pewno zapamiętać Walentynkowy Dzień Piżamkowy, konkursy i spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 10. Pułku Dragonów.

Walentynkowy Dzień Piżamkowy. Dzień ten świętowano w grupach przedszkolnych oraz w zerówce w sobotę 14 lutego. Celem było nie tylko uatrakcyjnienie zajęć, ale także integracja uczniów grup przedszkolnych, zapoznanie dzieci z bohaterami polskich bajek oraz kontakt z żywym, polskim językiem. Przedszkolaki pojawiły się na zajęciach w piżamkach, z przytulankami, mięciutkimi kocykami 

i ukochanymi misiami. Najważniejszym punktem tego nietypowego „święta” był wspólnie obejrzany film Wielka przygoda Bolka i Lolka.

Konkursy. Tym razem uczniowie klas młodszych, głównie IIa, IIb, III oraz przedszkola B włączyli się do konkursowej rywalizacji. Piętnaścioro małych artystów przedstawiło swoje prace w ramach konkursu plastyznego. Największym powodzeniem cieszył się oczywiście temat “W krainie moich marzeń”. Do finału w szkole im. Jana Matejki, organizatora tegorocznego konkursu, zostały zgłoszone prace Kayi Laskowskiej, Mayi Wolanin, Victorii Berezowskiej i Apolonii Król. Przy okazji konkursu klasa III poznała technikę kolażu, czyli komponowania obrazów z różnych materiałów. Uczniowie przynieśli na lekcję skrawki tkanin, tasiemki, kolorowe bibułki, piórka, guziki i z nich tworzyli swoje artystyczne wizje. „Z piosenką przez cztery pory roku” to hasło konkursu organizowanego przez Polską Szkołę im. Emilii Plater. Do tego konkursu przygotowuje się Maya Wolanin, która zaśpiewa Świat już pachnie wakacjami oraz Mateusz Wiśniowski z piosenką Hu hu ha, nasza zima zła.

Spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 10. Pułku Dragonów. Rano, 28 lutego w naszej szkole, 

ku zaskoczeniu mniej poinformowanych, pojawili się żołnierze w mundurach sprzed lat. Byli to panowie Marek Rowicki, Daniel Rowicki, Tomasz Zubrzycki, Rafał Augustyn i Jerzy Szczudło. Zostali zaproszeni do szkoły przez dyrektor p. Annę Witowską. Uczniom starszych klas zaproszeni goście opowiedzieli o losach polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Najważniejszymi punktami pogadanki był wrzesień 1939 roku, Katyń, powstanie II Korpusu Armii Polskiej i bitwa pod Monte Cassino. Opowiadaniom towarzyszyła prezentacja mundurów kawalerzysty, pilota, żołnierza I Armii Wojska Polskiego, żołnierza II Korpusu oraz niemieckiego żołnierza Wermachtu. Uczniowie mogli obejrzeć, dotknąć i potrzymać różne ciekawe eksponaty: hełmy, rogatywki, menażki, manierki, bagnet, granaty, karabiny, szablę kawalerzysty, żołnierskie opatrunki, telefon polowy…

Po przerwie nasi goście spotkali się z grupą uczniów klas I-IV. Tym razem pogadanka dotyczyła żołnierskiego munduru i wyposażenia żołnierza. Młodsi uczniowie bardzo spontanicznie i żywiołowo reagowali na wszystkie informacje. Dowiedzieli się, dlaczego hełmy są matowe, co to jest kamuflaż, czym się różni manierka od menażki, do czego służy żołnierzowi łopatka, czym się zajmują sanitariuszki  

i w jaki sposób żołnierz chroni się przed deszczem. Zadawali też mnóstwo bardzo interesujących pytań. Na zkończenie obu spotkań można było pozowac do zdjęć, koniecznie w hełmie i …z bronią.