Kartka ze szkolnego kalendarza – listopad 2019

W listopadzie najważniejszymi wydarzeniami w życiu naszej szkolnej społeczności były:

zapalenie zniczy i złożenie symbolicznej wiązanki na grobach Patrona Szkoły i Jego małżonki, uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia, udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu oraz międzyszkolnym konkursie plastycznym Pamiętamy rok 1939.

Z okazji Święta Zmarłych delegacja szkolna zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobie Patrona Szkoły, Feliksa Konarskiego i Jego małżonki, Niny Oleńskiej, którzy spoczywają na cmentarzu Mary Hills na działce kombatanckiej.

2 listopada miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Rozpoczęła się ona od uroczystego wprowadzenia na pięknie udekorowaną przez rodziców scenę 20 pierwszoklasistów w asyście wychowawczyni p. Karoliny Pabian i asystentki Elizy Palarz. Następnie w krótkim programie artystycznym uczniowie pokazali zebranym rodzicom oraz kolegom i koleżankom z klasy zerowej i drugiej, że są gotowi, by być przyjętymi do naszej szkolnej społeczności. Gdy na scenę został wprowadzony Sztandar Szkoły, a uczennica kl. V Julia Mazur odśpiewała hymn Polski, uczniowie wypowiedzieli tekst ślubowania. Następnie ślubowanie złożyli rodzice pierwszaków. Zobowiązali się do uważnego słuchania dziecka, doceniania jego wysiłków oraz do cierpliwości, wyrozumiałości i mądrej miłości. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia. Każde dziecko podchodziło do dyrektor Szkoły, która wymawiając jego imię, dotykała ramienia kolorowym ołówkiem i wypowiadała następujące słowa: „pasuję cię na ucznia Polskiej Szkoły Językowej imienia Feliksa Konarskiego”.

Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom, Akt ślubowania, książeczkę A to Polska właśnie oraz szkolny ołówek. Natomiast uczniowie klasy zerowej przygotowali bohaterom uroczystości kolorowe kwiatki ze zdjęciami poszczególnych uczniów, a klasy drugiej zaśpiewali piosenkę Szkoło, szkoło jak się masz.  

2 listopada odbyła się również doroczna sprzedaż domowych wypieków. Celem tej akcji jest pozyskanie dodatkowych funduszy na dofinansowanie wyjazdów uczniów na imprezy kulturalne i paradę trzeciomajową. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy upiekli i zakupili ciasta, chleby i inne słodkości.

9 listopada wzięliśmy po raz drugi udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu.

O godzinie 11.11 uczniowie zgromadzeni na szkolnym korytarzu odśpiewali hymn Polski.

Podczas śpiewu została rozwinięta biało-czerwona flaga.

17 listopada w Muzeum Polskim w Ameryce miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Pamiętamy rok 1939 zorganizowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli Polsich w Ameryce z okazji

80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Naszą Szkołę reprezentowały prace dwóch uczennic.

Julia Mazur z klasy piątej zdobyła w swojej grupie pierwsze miejsce za plakat na temat Nigdy więcej wojny. Natomiast Alexandra Meyka namalowała piękną ilustrację do wiersza Władysława Broniewskiego pt. Żołnierz polski.