12 listopada 2016 roku w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, którą w tym roku zaszczycili specjalni goście: konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Konrad Zieliński oraz p. Barbara Kożuchowska, aktorka „Teatru Ref-Rena”, działającego przez wiele lat w Chicago.

Bohaterami tego dnia było niewątpliwie 18 uczniów klasy pierwszej. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny – inscenizacja przygotowana przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Beztroski nastrój rozśpiewanych pierwszoklasistów zakłóciła Zła Wróżka, rzucając na nich czar i sprawiając, że stali się senni i leniwi. Na szczęście Dobra Wróżka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób zrzucić złe zaklęcie. W tym celu musieli odwiedzić cztery krainy: Muzyki, Pracy, Miłości i Mądrości. Na każdym etapie swojej podróży udowadniali, że umieją śpiewać, potrafią pracować zespołowo, kochają rodziców, Polskę i przyrodę, znają odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania.

W inscenizacji wszyscy uczniowie popisali się umiejętnością śpiewu i recytacji oraz zdolnościami aktorskimi, a gromkie brawa widzów potwierdziły ich gotowość do stania się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości – ślubowanie i pasowanie. W obecności gości, rodziców oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: „Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście….”. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Kronice. W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Stojąc, przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.

Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem pierwszaków czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych książeczek i ołówków, ogromna laurka od młodszych kolegów z zerówki, a także gratulacje i zdjęcia. Końcowym akcentem uroczystości był poczęstunek (pizza, napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to najważniejsze wydarzenie w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kontynuowaliśmy, zapoczątkowane w kwietniu, obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Uczniowie klas I-V wzięli udział w konkursie historycznym organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Wykonywali flagi, godła Polski oraz makiety osady słowiańskiej. Najlepsze prace – ocenie podlegały między innymi pomysłowość, estetyka i oryginalość – zostały przekazane organizatorom i wzięły udział w międzyszkolnych finałach. Były to prace Christiana Lasaka, Julii Sitko, Nicole Stemplewski, Matildy Brandys, Michaela Dąbrowskiego, Mateusza Niewiarowskiego, Nicholasa Kulasika i Bartosza Koszykowskiego.


Uczeń klasy III Mateusz Niewiarowski za wykonanie pięknego godła Polski zanalazł się w gronie laureatów i 20 listopada uczestniczył w uroczystości podsumowania Konkursu w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles.