Kartka ze szkolnego kalendarza – listopad 2015

8 listopada 2014 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, której bohaterami było 22 uczniów I klasy. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny opracowany i przygotowany przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. 

Był to prawdziwy popis umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. W recytowanych wierszach pojawiła się duma z pierwszych osiągnięć w poznawaniu trudnej sztuki pisania i czytania. Były także poetyckie wskazania dotyczące dobrych manier, słów dziekuję, proszę, przepraszam, które w szkolnym życiu są bardzo ważne. Pierwszoklasiści zgodnie twierdzili, że skarżenie, plotkowanie, obrażanie się „nie popłaca”. Gromkie brawa widzów były potwierdzeniem gotowości pierwszaków do stania się pelnoprawnymi uczniami i sygnałem drugiej części uroczystości, czyli ślubowania i pasowania.

  W obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z innych klas, z należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście…. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Koronice.

W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Wzruszeni, na stojąco przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.

 Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków – od tego momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego – czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci plyty z nagraniami najpięknieszych polskich wierszy dla dzieci i ogromne kolorowe kwiaty na szczęście od młodszych kolegów z zerówki, gratulacje i zdjęcia. A na koniec coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek (pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców. Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie.