KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – LISTOPAD 2015

7 listopada 2015 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania. Była ona poprzedzona kilkutygodniowymi przygotowaniami: nauką słów piosenek i wierszy, robieniem zdjęć do „Aktów ślubowania” oraz do „Kroniki” szkolnej, a także żmudnymi próbami.

W dniu ślubowania odświętnie ubrana grupa 22 uczniów I klasy zajęła miejsce na scenie. Pierwszoklasistów powitała wychowawczyni, Jakub Podgorni z klasy czwartej i Dobra Wróżka – Natalia Nowakowska z klasy VI. Wszyscy troje dodawali otuchy przejętym pierwszoklasistom, a Wróżka złożyła wierszowane życzenia:

                              „ …… żeby przez cały rok                                            …I cenzurek

                              Pierwszaki zbierały                                                     Bez żadnych trójek! 

                              Same pochwały!                                                       Bez żadnych dwójek!”

W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny opracowany i przygotowany przez 

p. Magdalenę Nowakowską, wychowawczynię klasy oraz p. Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. 

Wszyscy uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze mówiące  o szkole i o szkolnych kolegach – różnego rodzaju „ananasach”, wiercipiętach, gadułach i spóźnialskich. W recytacjach nie zabraklo humoru, dumy z bycia Polakiem, radości z pierwszych osiągnięć w trudnej sztuce pisania i czytania, a także nutki żalu za ulubionymi przedszkolnymi zabawkami. Recytacjom towarzyszyly wesołe, brawurowo śpiewanie piosenki, miedzy innymi: „Pierwszaczek”, „Ćwierkają wróbelki”, „Dostał Jacek elementarz”. Występ był  prawdziwym popisem umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. Widzowie gromkimi brawami potwierdzili gotowość pierwszaków do stania się pełnoprawnymi uczniami.

Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości, czyli ślubowanie i pasowanie.

W obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście…. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na „Akcie ślubowania” i w szkolnej „Kronice”.

W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Wzruszeni, na stojąco przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.  

Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków – od tego momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego – czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i „Akty ślubowania”, upominki w postaci kolorowych książeczek autorstwa p. Małgorzaty Boruch, ołówków, ogromnej laurki od młodszych kolegów z zerówki, a także gratulacje i zdjęcia. Na koniec zaś coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek (pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców. Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej było najważniejszym wydarzeniem w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kolejnym sukcesem zakończyła się akcja sprzedaży ciasta przeprowadzona 7 listopada. Jako donacje przyniesiono wspaniałe domowe ciasta i ciasteczka, pączki, faworki, chleb własnego wypieku. Było w czym wybierać! Uzyskany ze sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na nagrody dla wykonawcow najpiękniejszych ozdób choinkowych.

14 listopada uczniowie klas IV-VIII brali udział w teatralnej, żywej lekcji historii pod tytułem „A to historia…” Przedstawienie pokazywało kilka ważnych wydarzeń z dziejów Polski: chrzest, powstanie godła, bitwę pod Grunwaldem, przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy  oraz odzyskanie niepodległości. Barwne kostiumy i muzyka z poszczególnych epok, wartka akcja rozgrywająca się na dwóch planach: historycznym i współczesnym wśród uczniów polonijnej szkoły sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem w spektaklu uczestniczyli.