Kartka ze szkolnego kalendarza – grudzień

Wizyta św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził naszych uczniów św. Mikołaj z workiem pełnym upominków. Każde grzeczne dziecko otrzymało paczkę, w której poza słodyczami, kolorowymi długopisami i naklejkami znalazł się szkolny kalendarz, zawierający zdjęcia poszczególnych klas, a także fotograficzne migawki ze szkolnych uroczystości i imprez. Każda klasa miała możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii ze św. Mikołajem, jak również zaprezentowania swoich recytatorskich czy wokalnych umiejętności. Dziękujemy wszystkim rodzicom za wszelkie donacje i pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.

Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową

Już po raz drugi w naszej szkole został zorganizowany konkurs na wykonaną ręcznie ozdobę choinkową. Podobnie, jak i w ubiegłym roku, cieszył się on dużą popularnością. Piękne, różnorodne ozdoby choinkowe zachwycały każdego. Były wśród nich prześliczne aniołki z makaronu, kolorowe łańcuchy, grzybki,jeżyki, bombki, etc. Komisja sędziowska miała niezwykle trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, dlatego postanowiła nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie.

Szkolne jasełka i Wigilia

20 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka połączone ze szkolną Wigilią.  Przedstawienie jasełkowe

przygotowali uczniowie klasy czwartej i piątej, a kolędy i pastorałki śpiewali uczniowie klas drugich oraz nasi szkolni soliści: Michalina Brożek, Victoria Berezowski, Nastazja Timkovic, Julia Szmajda, Jan Szmajda, Emilia Kulesza, Maja Kieltyka i Patryk Galinski.  

„Gdy pierwsza gwiazda niebo rozjaśni, powrócę wtedy w mej wyobraźni do tej jedynej nocy na świecie, gdy przyszło do nas niebiańskie dziecię”.

Tymi słowami Ola Siek przeniosła przybyłych uczniów i rodziców w czasy sprzed 2000 lat, do betlejemskiej stajenki, gdzie narodził się Jezus. W kolędowy nastrój wprowadzili zebraną publiczność uczniowie klasy „0”, przepięknie śpiewając pastorałkę o małym aniołku, który obwieścił światu cud narodzenia oraz Michalinka, wykonując pełną liryzmu kołysankę Kolędowy czas.

Do ubogiej szopy, położonej na skraju Betlejem pierwsi pośpieszyli prości pasterze, którym radosną nowinę o narodzeniu Zbawcy przynieśli Aniołowie. To oni, trochę zalęknieni, bo działy się tej nocy „cuda nad cudami” pokłonili się maleńkiej Dziecinie, obdarowując ją tym, co mieli – prostym pożywieniem i zwyczajnymi rzeczami: mlekiem, chlebem, jabłkami, śmietaną, wełną, płótnem na pieluszki, ale ofiarowanymi ze szczerego serca.

Następnie do betlejemskiej szopy przybyli Trzej Mędrcy – Królowie ze Wschodu. Kacper, Melchior i Baltazar. Prowadzeni przez gwiazdę przynieśli nowo narodzonemu Dzieciąteczku królewskie dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Wśród witających małego Jezusa nie zabrakło i dzieci, które w darze ofiarowały swoje serduszka. Natomiast najmłodsi uczniowie z grupy przedszkolnej, przebrani za choineczki, z ogromnym wdziękiem zaśpiewali piosenkę o zielonych choinkach.

Jasełkowe przedstawienie zakończyło się ponadczasowym, głębokim w swej treści przesłaniem: to czas Wigilii i Bożego Narodzenia sprawia, iż w każdym człowieku potrafimy dostrzec brata, że znikają nienawiść i gniew, a rodzi się nadzieja i miłość, że pamiętamy o samotnych, że:

„Pod dachem pięknej kolędy Bóg rodzi się w człowieku”

Po wzruszającej pastorałce Szczęśliwych dni wyśpiewanej przez Michasię rozpoczęła się szkolna Wigilia. Uczniowie klasy maturalnej odczytali tekst z Ewangelii o narodzeniu Pańskim. Następnie koordynator d/s religii,  Małgorzata Jagoda poprowadziła wspólną modlitwę, a świąteczne życzenia przekazali zebranym uczniom i rodzicom: dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Rodziców Hubert Szmajda. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wszyscy delektowali się wigilijnymi potrawami, które na przystrojonych stołach wyglądały bardzo smakowicie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali jasełkowy program i wprowadzili nas w nastrój Bożego Narodzenia oraz dołożyli wszelkich starań, aby szkolna Wigilia była wspaniałym przeżyciem. Szczególne podziękowania składamy pani Joasi Szyszce za oprawę muzyczną jasełek, wychowaczyniom klas, które brały w nich udział: Barbarze Rosińskiej, Danucie Sitko, Małgorzacie Jagodzie, Ilonie Bibrowicz, Annie Kulasik i Annie Siek oraz rodzicom, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji sceny i sali gimnastycznej.