Kartka ze szkolnego kalendarza – grudzień 2019

W grudniu zajęcia w naszej szkole skupiają się głównie wokół zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Najważniejszymi wydarzeniami tego okresu są: wizyta św. Mikołaja oraz szkolne jasełka i Wigilia.

Wizyta Świętego Mikołaja

7 grudnia wizytą św. Mikołaja rozpoczęliśmy w naszej szkole okres świąteczny. Każda klasa miała możliwość spotkania i rozmowy z tym wyjątkowym gościem w specjalnie przygotowanym miejscu. Młodsi uczniowie, zanim otrzymali prezenty, śpiewali kolędy i pastorałki, recytowali wiersze o tematyce świątecznej. Natomiast starsi odpowiadali na pytania gościa związane ze zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi. W nagrodę wszyscy otrzymali bardzo ładne torby ze szkolnym logo, kalendarze oraz symbolicznie słodycze. Dziękujemy tym rodzicom i uczniom, którzy pomogli spakować prezenty oraz udekorować kącik, gdzie nasz gość mógł spotkać się z uczniami.

Dziękujemy Świętemu Mikołajowi i jego pomocnikom za przybycie do naszej placówki oraz za niezapomniane wspomienia.

Szkolne jasełka

14 grudnia odbyły się szkolne jasełka, które przygotowała klasa IV z wychowawczynią panią Ewą Zabczyk przy współudziale wybranych uczniów z klas V-VII. W tegorocznym programie jasełkowym

do betlejemskiej stajenki, gdzie narodził się Pan Jezus zawitały postacie z ulubionych dziecięcych bajek. Przyszły one, by pokłonić się maleńkiej Dziecinie i ofiarować Jej, to co każda miała najcenniejszego. Jako pierwsza pojawiła się Dziewczynka z zapałkami, która przyniosła narodzonemu Zbawicielowi pudełeczko niesprzedanych zapałek. Następnie przyszli Jaś i Małgosia, ofiarując pierniki, korale i cenne świecidełka. Kolejną bajkową postacią, która przywędrowała do szopki był przemieniony Pinokio. Złożył on w darze długi nos i ośle uszy. Następnie na scenie pojawili się Kopciuszek i Rybak. Korowód bajkowych bohaterów zamyka Czerwony Kapturek, który przyniósł Bożej Dziecinie koszyk wypełniony domowymi ciastami i smakołykami. Każda z postaci przychodzących do szopki wypowiada także ważne życiowe prawdy, że należy w drugim człowieku widzieć swego brata, siostrę i odnosić się do nich z miłością i życzliwością oraz pomagać sobie wzajemnie.

Szkolna Wigilia

Po programie jasełkowym rozpoczęliśmy szkolną Wigilię. Zgromadzonych przy pięknie udekorowanych stołach uczniów, wychowawców i rodziców powitali dyrektor Szkoły Anna Siek oraz prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Następnie uczniowie klasy maturalnej odczytali fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a o. Marek Janowski pobłogosławił opłatki i złożył  obecnym życzenia. Po podzieleniu się opłatkami i złożeniu życzeń wszyscy zaczęli spożywać wigilijne potrawy. Na zakończenie wigilijnego spotkania każda klasa zaśpiewała wybraną kolędę. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie szkolnej Wigilii, szczególnie paniom: Annie Niewiarowskiej, Katarzynie Oleksy i Karolinie Przewrockiej.