Kartka z kalendarza – wrzesień 2016

Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie.  Dzień ten był poprzedzony wcześniejszą pracą wielu osób: w sierpniu odbyły się dodatkowe zapisy i sprzedaż podręczników, przygotowane zostały klasy na przyjęcie uczniów, a nauczyciele spotkali się na konferencji, aby zaplanować działania dydaktyczno- wychowawcze.

Pierwszy dzień zajęć

W sobotę 10 września 2016 roku uroczystą Mszą świętą zainaugurowaliśmy czwarty rok działalności Szkoły. Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewniła Joanna Szyszka. Piękny śpiew, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy. Po zakończeniu Mszy świętej  głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas.  W tym roku Grono Pedagogiczne będą tworzyć panie: Barbara Rosińska, Danuta Sitko, Ewa Kowalczuk, Ewa Zabczyk, Małgorzata Jagoda, Anna Siek, Monika Dąbrowska, Aneta Dabrowski, Małgorzata Białas, Danuta Blando, Beata Gillespie i Joanna Szyszka.  W charakterze klasowych asystentek pracować będą pp. Eliza Palarz i Gabriela Czochara. Po Mszy świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne i wybory tzw. trójek klasowych.

Drugą część sobotniego poranka wypełniły regularne zajęcia, wakacyjne wspomnienia, plany na rozpoczynający się rok szkolny, przeglądanie kolorowych podręczników, poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Piknik

W niedzielę, 18 września odbył się drugi już piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego. To powaka-cyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, celebrowaną przez o. Michała Kłosińskiego. Czynny udział  w Niej wzięli uczniowie, którzy służyli jako ministranci, czytali, odmawiali modlitwę wiernych i nieśli dary do ołtarza. O muzyczną oprawę zadbali p. Joanna  Szyszka i Jasio Szmajda, uczeń klasy IV. Po Mszy świętej zgromadzonych powitali dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.  Wszystkim smakowały także lody, napoje orzeźwiające i domowe ciasta.

Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Dla najmłod-szych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali  zwierzaki z barwnych baloników. W  dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie. A na przejazd kolorową kolejką nikogo nie trzeba było namawiać. Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Można było spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem.  

Dorośli także miło spędzali czas. Mogli porozmawiać  z przedstawicielkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o oszczędzaniu i oferowanych przez ten bank usługach. Pan Andzrej Stano, członek grupy rekonstrukcji historycznej pokazywał dawne uzbrojenie i  wyposażenie żołnierskie. Wiele osob zatrzymywalo się przy stoisku p. Kubali, aby pooglądać i powąchać olejki eteryczne oraz zapoznać się z ich działaniem. Pokaz judo  i karate oraz loteria fantowa zakończyły  tegoroczny piknik.

Drugi piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego był bardzo udaną imprezą: dopisała pogoda i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom.