Kartka z kalendarza – wrzesień 2015

Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie. W tym roku najważniejszymi wydarzeniami tego miesiąca były: Msza św. oraz organizowany po raz pierwszy szkolny piknik.

Msza święta

W sobotę 12 września 2015 roku uroczystą Mszą św. zainaugurowaliśmy trzeci rok działalności Szkoły. Naszą szkolną Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewnił Mariusz Zych. Piękne śpiewy, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy, podczas której miało miejsce doniosłe wydarzenie. Odprawiający Liturgię o. Paweł poświęcił portret patrona Szkoły Feliksa  Konarskiego, który namalował pan Przemysław Król, tata dwójki uczniów uczęszczających do naszej Szkoły: Maxa i Apolonii. Po zakończeniu Mszy św. głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców  poszczególnych klas. Następnie nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne, a po nich rozpoczęły się pierwsze lekcje w nowym roku szkolnym.

Piknik

W niedzielę, 13 września odbył się po raz pierwszy piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego.  To powakacyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy św., którą odprawił kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, jezuita o. Jerzy Karpiński. Muzyczną oprawę Eucharystii zapewnili: Joanna Szyszka, nauczyciel muzyki i Jasio Szmajda, uczeń klasy trzeciej. Inni uczniowie: Jakub Podgórni, Gabriel Myszka, Ola Siek i Gabrysia Czochara również aktywnie brali udział w Liturgii poprzez czytania, śpiewy, modlitwy i procesję darów. Po zakończonej Mszy św. zgromadzonych powitali: dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.

Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Polski bokser, mistrz świata w wadze półciężkiej Andrzej Fonfara opowiadał o swojej sportowej karierze, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. 

Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem. 

Dla najmłodszych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali balonowe zwierzaki. Natomiast w dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie.  Podczas pikniku starsi chłopcy rozegrali mecz pilki nożnej, panowie podziwiali stare samochody, w tym legendarnego „malucha”, a panie mogły pooglądać i powąchać olejki eteryczne prezentowane przez p.  Kubalę.

Ogromną atrakcją pikniku była też loteria fantowa. Wszyscy potraktowali ją jako wspaniałą zabawę. Bo najważniejszy był przecież dobry humor, a jeśli przy tym udało się coś wygrać, to mamy pełnię szczęścia.

Dla szkolnego pikniku trzynastka okazała się bardzo szczęśliwą liczbą: dopisała pogoda 

i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. 

Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom: LAS Hardwood,  Sams’s Club, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i firmie TaxPol.