KARTKA Z KALENDARZA – MARZEC 2016

W marcu pracowaliśmy w naszej szkole tylko przez trzy soboty. Oto najważniejsze wydarzenia tego krótszego, z racji świąt wielkanocnych, miesiąca.

Konkursy

Zakończyliśmy udział w tegorocznych konkursach międzyszkolnych. Łącznie piętnastu uczniów reprezentowało naszą szkołę w pięciu konkursach. Była to dla nich okazja do zdobycia dodatkowej wiedzy i nowych doświadczeń, a także poznania smaku rywalizacji 

z rówieśnikami z innych szkół.

Nie zdobyli wprawdzie najwyższych lokat, ale jesteśmy dumni z ich dobrych wyników. Gratulujemy!

Konkurs językowy „Stawiam na polski”

Brożek Michalina (I liceum), Siek Alexandra (II liceum), Zieliński Piotr (I liceum)

Konkurs piosenki „Miłość kwitnie wokół nas”

Berezowska Victoria (klasa IV), Szmajda Julia (przedszkole)

Konkurs talentów

Żurek Stefania (klasa III)

Konkurs historyczny

Nowakowska Natalia (klasa VI), Szal Dominika (klasa VIII), Zyra Kacper (klasa VIII)

Konkurs plastyczny

Król Apolonia (klasa III), Topczylko Magdalena (klasa III), Mazur Julia (klasa I),

Lech Marcel (przedszkole), Nowakowska Natalia (klasa VI)

Nagradzamy uczniów, którzy decydują się na dodatkowy wysiłek związany z uczestnictwem  w konkursach. W dniu zakończenia roku szkolnego otrzymają oni nagrody rzeczowe i dyplomy.

Droga krzyżowa 

“Rozpięty na ramionach, 

Jak sokół na niebie 

Chrystusie, Synu Boga, 

Spójrz proszę na ziemię”.

Tą pieśnią 12 marca 2016 roku w kościele świętego Stefana Męczennika rozpoczęło się szkolne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wzięli w nim udział uczniowie zapisani do programu katechetycznego, nauczyciele i rodzice. Młodzież klasy VII i VIII wraz z katechetką 

p. Anetą Dabrowski poprowadziła nas drogą, którą ponad tysiąc lat temu szedł Jezus. Przystając przy kolejnych stacjach, rozważaliśmy wydarzenia związane z jego męką i śmiercią. Przeżycie tych chwil pogłębiła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez p. Joannę Szyszkę oraz uczniów klasy III i IV. Specjalna prezentacja multimedialna na ekranie pozwoliła również młodszym uczestnikom zaangażować się w nabożeństwo. Komentarze, wspólny śpiew i wyświetlane obrazy sprawiły, że tegoroczna szkolna Droga Krzyżowa była pięknym modlitewnym spotkaniem. Zakończyliśmy je obietnicą:

 „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany

Za żadne skarby świata,

Bo na nim Jezus ukochany

  Grzeszników z niebem brata”. 

Gość z PSFUK 

12 marca gościliśmy w szkole panią Annę Mścisz z oddziału PSFUK w Mount Prospect. Tematem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz liceum, było oszczędzanie oraz możliwości uzyskania pomocy stypendialnej w Unii. Pani Mścisz wyjaśniła, czym PSFUK różni się od innych banków i w jaki sposób z wypracowanych zysków korzystają polskie szkoły. Podkreśliła, iż ważnym elementem działalności Unii są konta oszczędnościowe oferowane osobom poniżej osiemnastego roku życia. Posiadanie konta w Unii jest równoznaczne z członkostwem i łączy się z dodatkowymi korzyściami. Unia oferuje, na przykład stypendia dla absolwentów szkół średnich wybierających się na studia wyższe. Nasi licealiści byli bardzo zainteresowani tym tematem i pytali, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie. Na zakończenie p. Hubert Szmajda podziękował pani Mścisz za ciekawe informacje, a uczennice klasy VIII: Nicole Łysik, Magda Zyra i Gabriela Lipiński wręczyły jej kwiaty.

Święta wielkanocne                                                                                                                                                                       W kolejną sobotę, 19 marca dominowała w naszej szkole tematyka świąteczna. Uczniowie rozmawiali na temat Niedzieli Palmowej 

i Wielkanocy oraz polskich i amerykańskich tradycji z nimi związanych. W wielu klasach pojawiły się palmy, pisanki i koszyczki wielkanocne. Klasy III, V i VII wykonywały kartki i pisały życzenia z okazji świąt wielkanocnych.