Karta z kalendarza – maj 2015

Kartka z kalendarza – maj 2015

Maj, miesiąc kończący naukę w polskiej szkole, był bogaty w uroczystości i wydarzenia. Braliśmy udział w paradzie trzeciomajowej oraz w uroczystości poświęcenia ołtarza w kościele św. Stefana Męczennika. W bazylice św. Jacka uczniowie klasy II po raz pierwszy przystąpili do sakramentów Spowiedzi i Komunii Świętej. W szkole odbyły się egzaminy maturalne i uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z graduacją uczniów klasy ósmej oraz trzeciej liceum.  

Parada trzeciomajowa

2 maja ponad 120 uczniów, rodziców i nauczycieli wzięło udział w paradzie z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak zwykle miała ona  miejsce w śródmieściu Chicago, ale tym razem grupy marszowe paradowały ulicą Deaborn. Nasza grupa prezentowała się bardzo okazale i patriotycznie.

Biało-czerwone chorągiewki, piękne kwiaty i balony, szkolny transparent, a także stroje uczestników podkreślały niezwykle uroczysty i radosny charakter tego święta polskości w samym sercu Chicago.

Poświęcenie ołtarza

3 maja podczas mszy o godzine 10.30 odbyło się w kościele św. Stefana Męczennika poświęcenie odnowionego ołtarza. Uroczystej Eucharystii przewodniczył arcybiskup Chicago Blase Cupich. Około 12.00 dalsze świętowanie przeniosło się do budynku szkolnego, gdzie serwowano potrawy z różnych kuchni etnicznych: włoskiej, niemieckiej, amerykańskiej, meksykańskiej i filipińskiej. Nasza szkoła przygotowała stół z polskimi potrawami. Następnie w sali gimnastycznej miały miejsce występy różnych grup i organizacji działających przy parafii. Polską Szkołę im. Feliksa Konarskiego reprezentował uczeń klasy pierwszej Mateusz Wiśniowski, który piosenką „Niech żyją wakacje” zdobył ogromny aplauz zebranych. Arcybiskup Cupich natomiast osobiście pogratulował Mateuszowi wspaniałego występu.

Zakończenie roku szkolnego

16 maja był ostatnim przed wakacjami dniem zajęć w polskiej szkole. Uczniowie odbierali świadectwa i uczestniczyli w programie przygotowanym  z okazji zakończenia roku szkolnego. Ważnym i niezwykle podniosłym punktem sobotniej uroczystości była graduacja uczniów klasy ósmej i trzeciej liceum. Absolwenci wraz z wychowawczyniami, na tle dostojnego marsza „Pomp and Circumstance”, weszli na scenę. Tam otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody. Podziękowaniom i pożegnaniom towarzyszyły kwiaty oraz łzy wzruszenia przeplatane radością z osiągniętego sukcesu. Rodzice Michaliny Brożek z klasy ósmej i Basi Szynal z klasy maturalnej odebrali listy gratulacyjne. Uczennice te wyróżniły się wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem, zaangażowaniem i aktywnością w życiu szkoły. 

Po graduacji uczniowie z poszczególnych klas przedstawili program artystyczny, na który złożyły się piosenki i wiersze związane z wakacjami oraz z Dniem Matki i Dniem Ojca. 

Największymi brawami nagrodzono występy najmłodszych uczniów: przedszkola i zerówki.

brane w kolorowe stroje i pomysłowe kostiumy tańczyły i śpiewały z ogromnym wdziękiem.

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego nie zapomniano o uczniach reprezentujących naszą szkołę w różnorodnych, międzyszkolnych konkursach. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Po pełnym wrażeń dniu wszyscy – uczniowie, rodzice i nauczyciele – rozpoczęli zasłużone wakacje.