Aktualności - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Przejdź do treści

Menu główne:

Poświęcenie świec
13 lutego w ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej uczniowie klas trzecich programu katechetycznego wraz z rodzicami uczestniczyli we Mszy św., na której ksiądz proboszcz Piotr Rapcia poświęcił świece. Dziękujęmy pani Małgorzacie Jagodzie,, koordynatorowi programu katechetycznego za przygotowanie uroczystości.
Zbiórka pieniędzy w ramach WOŚP
29 stycznia zbieraliśmy pieniądze w ramach WOŚP. Udało nam się zebrać $ 607.00. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za poparcie tej akcji.
Bal przedszkolaków
22 stycznia nasi najmłodsi uczniowie bawili się na balu karnawałowym. Na sali szkolnej stołówki pojawiły się księżniczki, biedronki, motylki, strażacy, supermeni, czyli cała plejada postaci z bajek i filmów animowanych. Zabawę prowadziła pani Monika Dąbrowska przebrana za Myszkę Minie, która przygotowała ciekawe zabawy, tańce dla naszych milusińskich, więc nikt nie nudził się. Uśmiechnięte buzie opuszczających salę dzieciaków świadczyły o udanej imprezie. Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Stepniowskiemu za ufundowanie pizzy dla bawiących się uczniów.
Szkolne jasełka
16 stycznia w kościele św. Zachariasza uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka. Tekst przedstawienia opracowała wychowawczyni klasy III b p. Ewa Zabczyk. O oprawę muzyczną i przygotowanie szkolnego chóru zadbała p. Joanna Szyszka. Niezwykła historia narodzenia Jezusa, którą ogłosili światu aniołowie przeplatana najpiękniejszymi polskimi kolędami, z wizytą pasterzy i przybyłych z dalekiej krainy władców wzruszyła niejednego widza. Serca zebranych w kościele skradli najmłodsi uczniowie z klas przedszkolnych i zerówki,
a zwłaszcza 3-letnia Natalka Hart, która donośnym i ślicznym głosikiem zapraszała do wspólnego kolędowania.

Jasełka 2022 – obsada

Oprawa muzyczna i przygotowanie chóru – Joanna Szyszka

Solistki: Nell Kowalczuk, Julia Mazur, Julia Szmajda

Chór – Jakub, Adamczyk, Gia Gala, Natalia Gabryel, Alicja Gromski, Izabela Kowalczuk, Vanessa Oko,
Maya Róg, Zuzanna Szarowicz, Maya Szczepanek, Ashley Woch, Maya Zalewski

Opracowanie i przygotowanie tekstu jasełek – Ewa Zabczyk

Aniołowie zlatujący z nieba: Emilia Stach, Victoria Stepniowski, Karla Urbanowicz
Pozostali aniołowie: Julia Adamczyk, Leah Babicki, Olivia Gut, Julia Litera, Olivia Pekala, Natalia Wasilewski, Maya Zielinski

Pasterze: Maximilian Boone, Liam Budzik, Xavi Budzik, Kacper Pietrusiak

Gwiazdeczki: Nicole Gruszka, Nina Kszczotek, Karolina Pietrusiak

Trzej królowie – David Pankiewicz, Daniel Lech, Samuel Kosiński

Maryja – Anna Ptak

Józef – Oliver Kszczotek

oraz nasi najmłodsi uczniowie z klas przedszkolnych i zerówki: Anthony Baczek, Alexandra Baczek, Alexandra Boone, Xavier Budzik, Natalia Hart, Aleksander Kaczor,  Tymon Kielczewski, Damian Knyszewski, Maximilian Kopec, Daniel Krzyzak, Zofia Kuczek, Paul Lasek, Anthony Murzyn, Leon Rachwal i Isabella Stepniowski, które przygotowały wychowawczynie Barbara Rosińska, Danuta Sitko i Ewa Kowalczuk.

Laureaci międzyszkolnych konkursów
Gratulujemy naszym uczniom laureatom konkursów międzyszkolnych, ich rodzicom oraz wychowawczyniom, pp. Małgorzacie Jagodzie i Małgorzacie Mendozie. Nagrodzeni uczniowie to: Natalia Gabryel z kl. VII - wyróżnienie w konkursie plastycznym poświęconym postaci błogosławionego Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Julia Mazur - II miejsce w konkursie Dziennika Związkowego - Rok 2021
w 365 słowach, wyróżnienia w tymże konkursie otrzymali uczniowie z kl. VIII: Emily McBride, Jakub Magnuszewski i Mateusz Niewiarowski. Gratulacje, gratulacje, gratulacje!!!
Szkolna Wigilia
18 grudnia miała miejsce szkolna Wigilia, podczas której modlił się z nami ks.proboszcz Piotr Rapcia, odwiedzili nas kolędnicy, a uczniowie z poszczególnych klas zaśpiewali kolędy. Patrick Kosiński zagrał na skrzypcach kolędę Cicha noc oraz popularną amerykańską świąteczną piosenkę Jingle bell. Dziękujemy paniom: Katarzynie Oleksy, Karolinie Przewrockiej, Marcie Pytel i Monice Sacharko, które pomogły zorganizować uroczyste, świąteczne spotkanie

Wizyta Świętego Mikołaja


Uroczystości Ślubowania i pasowania na ucznia.

13 listopada 26 uczniów klasy pierwszej zostało oficjalnie przyjętych do Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego podczas uroczystości Ślubowania i pasowania na ucznia. Zanim uczniowie wypowiedzieli słowa: ślubujemy, przedstawili krótki program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawczyń, pań Anny Szremski i Wiolety Karasińskiej oraz pani muzyk Joanny Szyszki pt. „Szkoło, szkoło, jak się masz? Jesteśmy już uczniami”. Rodzice pierwszoklasistów również złożyli uroczyste ślubowanie, że będą wspierać swoje pociechy w ich edukacyjnej podróży, cieszyć się ich sukcesami i spędzać razem czas. Bohaterowie uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczki Polak mały oraz Akty ślubowania.


13 listopada nasza szkoła wzięła udział w  w kolejnej edycji akcji MEiN „Szkoła do hymnu” i wspólnie
o godz. 11.11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.

Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines  
rozpoczęła dziewiąty rok działalności edukacyjnej

11 września uroczystą Mszą św. w kościele św. Zachariasza w Des Plaines ponad dwustu uczniów i siedemnastu pedagogów zainaugurowało dziewiąty rok działalności Szkoły. Wspólnej modlitwie przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Rapcia. W wygłoszonej homilii nawiązał do życia i twórczości patrona Szkoły, Feliksa Konarskiego, którego 30. rocznica śmierci przypadła na niedzielę 12 września. O niepowtarzalnym klimacie modlitewnego spotkania zadecydował udział uczniów w Liturgii - nie tylko pięknie czytali, zarówno przypadające na ten dzień Czytanie, modlitwę wiernych i komentarz do darów, ale także nieśli przygotowane specjalnie na tę uroczystość dary. Wśrod nich oprócz kwiatów, dzienników i podręczników, chleba, wina, wody oraz  hostii znalazł się przepiękny wieniec z biało-czerwonych kwiatów, który jeszcze tego samego dnia został złożony na grobie Patrona Szkoły, na cmentarzu Mary Hill w Niles. Szczególne podziękowania składamy
p. Małgorzacie Jagodzie, która przygotowała uczniów do udziału w Eucharystii i czuwała nad całością uroczystej Mszy św. oraz paniom Joannie Szyszce i Agacie Nowakowskiej, które swoim śpiewem uświetniły uroczystość. Po zakończonej Mszy św. głos zabrali: dyrektor Szkoły Anna Siek oraz prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda, którzy przywitali obecnych uczniów i nauczycieli, a następnie złożyli życzenia udanego, bezpiecznego roku szkolnego, wspaniałych przyjaźni i niezapomnianych przeżyć.

Warto podkreślić, że Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego została założona w 2013 roku przez nauczycieli. Placówka oferuje naukę języka polskiego, historii i geografii oraz religii, łącznie z przygotowaniem do sakramentów świętych: I Komunii i Bierzmowania. Szkoła posiada akredytację stanu Illinois i przygotowuje uczniów do zdawania egzaminów certyfikatowych oraz Stamp4S (Pieczęć Dwujęzyczności). Od dwóch lat znajduje się w parafii św. Zachariasza, 567 Algonquin Rd w Des Plaines.

Anna Siek, dyrektor SzkołyWprowadź swoje dziecko do świata finansów - otwórz nowe konto dla dziecka a otrzymasz dodatkowo $50
Promocja trwa od 15 kwietnia do 15 czerwca 2021 r. Do otwarcia konta dla nieletnich obowiązują zasady członkostwa. Wymagany jest początkowy stan konta w wysokości $10.00. Oferta dotyczy osób, które aktualnie nie posiadają konta dla nieletnich i nie posiadały konta dla nieletnich przez okres ostatnich 12 miesięcy. Przysługuje jedna dodatkowa wpłata w kwocie $50.00 na osobę.  Kwota dodatkowej wpłaty będzie dostępna do wypłaty po upływie jednego (1) roku od założenia konta, o ile nie nastąpią wyjątkowe okoliczności. Dodatkowa wpłata podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego (IRS). Inne ograniczenia obowiązują.
Uroczystość I Komunii Świętej

„Uroczysty dzień Komunii jest największą mą radością” – tak śpiewały dzieci, które 8 maja w bazylice
św. Jacka po raz pierwszy przyjęły do swych serc Pana Jezusa. Uczniowie długo czekali na tę chwilę,
bo uroczystość ze względu na pandemię została przesunięta o rok. Radość z tego wydarzenia przepełniała serca rodziców oraz pani katechetki Małgorzaty Jagody, która w przygotowanie trzecioklasistów włożyła ogrom pracy i serce. Nasi uczniowie pięknie czytali, śpiewali i recytowali wierszyki. Niejednej mamie i niejednemu tacie zakręciła się na pewno łezka w oku, gdy patrzyli na swe pociechy. Następnego dnia, w niedzielę, dzieci komunijne rozpoczęły swój „biały tydzień” .

Bal biało-czewonych serc

2 maja, po zdanej maturze, nasi maturzyści bawili się na Balu Maturalnym w salach bankietowych Drury Lane
w Oakbrook. Była to piękna uroczystość pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce zorganizowana przez Polską Szkołę im. Trójcy Świętej w szczególnym dniu – Dniu Polonii i Flagi. Gratulacje dla naszej maturzystki Sabinki Kurkowskiej, która była wytypowana do grupy „Nalepszy z najlepszych”
i wylosowała stypendium w wysokości $1000.00.


Historyczna matura w Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego.

Począwszy od 14 marca uczniowie klasy III liceum uczestniczyli  w zdalnym nauczaniu, licząc, że jest to sytuacja chwilowa i że po Świętach Wielkanocnych wrócą do normalnych zajęć i planów związanych z egzaminami. Niestety, te nadzieje bardzo szybko się rozwiały. Wszyscy więc zadawali pytania, jak
w tej nietypowej sytuacji przeprowadzić egzamin maturalny. Nikt bowiem – ani uczniowie, ani rodzice, a tym bardziej my nauczyciele – nie wyobrażał sobie rezygnacji z matury, która od tylu lat była pięknym uwieńczeniem nauki w polskiej szkole.

Na szczęście przygotowania do matury w naszej szkole były już bardzo zaawansowane. Trwały powtórki, uczniowie przygotowywali zagadnienia przewidziane na maturze ustnej i oddali swoje prezentacje do korekty wychowawczyni p. Annie Witowskiej. Dlatego też w kwietniu mogliśmy opracować  plan matury wirtualnej. Zgodnie z nim odbyły się dwa spotkania na platformie skype.
W pierwszym 25 kwietnia uczestniczyli uczniowie klasy maturalnej, ich wychowawczyni oraz dyrektor pani Anna Siek. W trakcie  ponad dwugodzinnego spotkania uczniowie nie tylko otrzymali dokładne informacje, na czym ta matura będzie polegać, ale również wszyscy przećwiczyli  sprawy techniczne: działanie kamer i mikrofonów, wysyłanie i ściąganie dokumentów,  zgłasznie problemów, udostępnienie ekranu, odsyłanie wykonanych zadań itp. Efektem tego spotkania była tzw. matura próbna. Cała dziewiątka maturzystów otrzymała zadania maturalne, wykonała je i odesłała wychowawczyni.

Kilka dni później 28 kwietnia podobne spotkanie na skype mieli rozdzice tegorocznych maturzystów. Ich rola w wirtualnej maturze była bardzo istotna, a pomoc podczas przygotowań i samego egzaminu nieoceniona. Nie tylko mobilizowali i wspierali swoje pociechy emocjonalnie, zapewniali ciszę i spokój, rekwirowali telefony, ale przede wszystkim udostępnili swoje konta e-mailowe i stanowili coś w rodzaju „pierwszej pomocy” na wypadek nieprzewidzianych problemów z komputerem czy połączeniem internetowym.  

Uzbrojeni w wiedzę i umiejętności techniczne maturzyści: Julia, Natalia, Michelle, Emilia, Daniel, Dawid, Adam, Kamil i Marcin 2 maja przystąpili do historycznej matury w czasie epidemii covid 19. Prezentowali się wspaniale – odświetnie ubrani,  z biało-czerwonymi akcentami w tle, przejęci egzaminem nie mniej niż gdyby zdawali go w sali lekcyjnej. Po powitaniu i życzeniach powodzenia  rozpoczął się pisemny egzamin maturalny, który składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała zadania sprawdzające umiejętności rozumienia czytanego tekstu i pisanie, natomiast druga część zadania praktyczne z szeroko rozumianej gramatyki języka polskiego.

Tydzień później 9 maja uczniowie ponownie przystapili do egzaminu maturalnego – tym razem do jego części ustnej.  Po wylosowaniu jednego zestawu  zadaniem każdego maturzysty było: omówić swoją prezentację przygotowaną w programie Power Point lub Google Slide, opisać ilustrację i odpowiedzieć na pytania z nią związane oraz odpowiedzieć na pytanie z literatury polskiej. Komisjia Egzaminacyjna
w składzie: dyrektor Anna Siek, prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda oraz wychowawczyni Anna Witowska z zainteresowaniem i dumą przysłuchwali się wypowiedziom wszystkich uczniów.  
Jak podkreśliła później pani dyrektor uczniowie byli świetnie przygotowani, a ich wypowiedzi stały
na bardzo wysokim poziomie. Nic dziwnego, że czworo uczniów zostało wyróżnionych. Forma tego wyróżnienia będzie dla nich niespodzianką podczas ogłoszenia wyników, które zostało zaplanowane
na 16 maja również w formie video konferencji na platformie skype. Gratulujemy naszej dziewiątce maturzystów i miejmy nadzieję, że na początku września będą mogli przeżyć uroczystą graduację.

Anna Witowska, wychowawczyni klasy maturalnej  
Kartka ze szkolnego kalendarza – grudzień 2019

W grudniu zajęcia w naszej szkole skupiają się głównie wokół zwyczajów i tradycji związanych
ze świętami Bożego Narodzenia. Najważniejszymi wydarzeniami tego okresu są: wizyta św. Mikołaja oraz szkolne jasełka i Wigilia.

Wizyta Świętego Mikołaja
7 grudnia wizytą św. Mikołaja rozpoczęliśmy w naszej szkole okres świąteczny. Każda klasa miała możliwość spotkania i rozmowy z tym wyjątkowym gościem w specjalnie przygotowanym miejscu. Młodsi uczniowie, zanim otrzymali prezenty, śpiewali kolędy i pastorałki, recytowali wiersze o tematyce świątecznej. Natomiast starsi odpowiadali na pytania gościa związane ze zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi. W nagrodę wszyscy otrzymali bardzo ładne torby ze szkolnym logo, kalendarze oraz symbolicznie słodycze. Dziękujemy tym rodzicom i uczniom, którzy pomogli spakować prezenty oraz udekorować kącik, gdzie nasz gość mógł spotkać się z uczniami.
Dziękujemy Świętemu Mikołajowi i jego pomocnikom za przybycie do naszej placówki
oraz za niezapomniane wspomienia.

Szkolne jasełka
14 grudnia odbyły się szkolne jasełka, które przygotowała klasa IV z wychowawczynią panią Ewą Zabczyk przy współudziale wybranych uczniów z klas V-VII. W tegorocznym programie jasełkowym
do betlejemskiej stajenki, gdzie narodził się Pan Jezus zawitały postacie z ulubionych dziecięcych bajek. Przyszły one, by pokłonić się maleńkiej Dziecinie i ofiarować Jej, to co każda miała najcenniejszego. Jako pierwsza pojawiła się Dziewczynka z zapałkami, która przyniosła narodzonemu Zbawicielowi pudełeczko niesprzedanych zapałek. Następnie przyszli Jaś i Małgosia, ofiarując pierniki, korale i cenne świecidełka. Kolejną bajkową postacią, która przywędrowała do szopki był przemieniony Pinokio. Złożył on w darze długi nos i ośle uszy. Następnie na scenie pojawili się Kopciuszek i Rybak. Korowód bajkowych bohaterów zamyka Czerwony Kapturek, który przyniósł Bożej Dziecinie koszyk wypełniony domowymi ciastami i smakołykami. Każda z postaci przychodzących do szopki wypowiada także ważne życiowe prawdy, że należy w drugim człowieku widzieć swego brata, siostrę i odnosić się do nich z miłością i życzliwością oraz pomagać sobie wzajemnie.


Szkolna Wigilia
Po programie jasełkowym rozpoczęliśmy szkolną Wigilię. Zgromadzonych przy pięknie udekorowanych stołach uczniów, wychowawców i rodziców powitali dyrektor Szkoły Anna Siek oraz prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Następnie uczniowie klasy maturalnej odczytali fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a o. Marek Janowski pobłogosławił opłatki i złożył  obecnym życzenia. Po podzieleniu się opłatkami i złożeniu życzeń wszyscy zaczęli spożywać wigilijne potrawy. Na zakończenie wigilijnego spotkania każda klasa zaśpiewała wybraną kolędę. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie szkolnej Wigilii, szczególnie paniom: Annie Niewiarowskiej, Katarzynie Oleksy i Karolinie Przewrockiej.

Kartka ze szkolnego kalendarza – listopad 2019

W listopadzie najważniejszymi wydarzeniami w życiu naszej szkolnej społeczności były:
zapalenie zniczy i złożenie symbolicznej wiązanki na grobach Patrona Szkoły i Jego małżonki, uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia, udział w ogólnopolskiej akcji
Niepodległa do hymnu oraz międzyszkolnym konkursie plastycznym Pamiętamy rok 1939.

Z okazji Święta Zmarłych delegacja szkolna zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobie Patrona Szkoły, Feliksa Konarskiego i Jego małżonki, Niny Oleńskiej, którzy spoczywają na cmentarzu Mary Hills
na działce kombatanckiej.


2 listopada miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Rozpoczęła się ona
od uroczystego wprowadzenia na pięknie udekorowaną przez rodziców scenę 20 pierwszoklasistów
w asyście wychowawczyni p. Karoliny Pabian i asystentki Elizy Palarz. Następnie w krótkim programie artystycznym uczniowie pokazali zebranym rodzicom oraz kolegom i koleżankom z klasy zerowej
i drugiej, że są gotowi, by być przyjętymi do naszej szkolnej społeczności. Gdy na scenę został wprowadzony Sztandar Szkoły, a uczennica kl. V Julia Mazur odśpiewała hymn Polski, uczniowie wypowiedzieli tekst ślubowania. Następnie ślubowanie złożyli rodzice pierwszaków. Zobowiązali się
do uważnego słuchania dziecka, doceniania jego wysiłków oraz do cierpliwości, wyrozumiałości
i mądrej miłości. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia. Każde dziecko podchodziło do dyrektor Szkoły, która wymawiając jego imię, dotykała ramienia kolorowym ołówkiem i wypowiadała następujące słowa: „pasuję cię na ucznia Polskiej Szkoły Językowej imienia Feliksa Konarskiego”.
Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom, Akt ślubowania, książeczkę A to Polska właśnie oraz szkolny ołówek. Natomiast uczniowie klasy zerowej przygotowali bohaterom uroczystości kolorowe kwiatki ze zdjęciami poszczególnych uczniów, a klasy drugiej zaśpiewali piosenkę Szkoło, szkoło jak się masz.  


2 listopada odbyła się również doroczna sprzedaż domowych wypieków. Celem tej akcji jest pozyskanie dodatkowych funduszy na dofinansowanie wyjazdów uczniów na imprezy kulturalne
i paradę trzeciomajową. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy upiekli i zakupili ciasta, chleby
i inne słodkości.

9 listopada wzięliśmy po raz drugi udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu.
O godzinie 11.11 uczniowie zgromadzeni na szkolnym korytarzu odśpiewali hymn Polski.
Podczas śpiewu została rozwinięta biało-czerwona flaga.

17 listopada w Muzeum Polskim w Ameryce miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Pamiętamy rok 1939 zorganizowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli Polsich w Ameryce z okazji
80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Naszą Szkołę reprezentowały prace dwóch uczennic.
Julia Mazur z klasy piątej zdobyła w swojej grupie pierwsze miejsce za plakat na temat
Nigdy więcej wojny. Natomiast Alexandra Meyka namalowała piękną ilustrację do wiersza
Władysława Broniewskiego pt. Żołnierz polski.


 
                      


Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines otrzymała wsparcie finansowe od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" ze środków Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku
w wysokości 10,000 zł, co jest równoważne $ 2458.16.

Kartka ze szkolnego kalendarza - październik 2019

12 października uczniowie programu katechetycznego wraz z katechetkami i grupą rodziców wzięli udział w nabożeństwie różańcowym. Modlono się, rozważając kolejne wydarzenia z Tajemnicy Bolesnej. Modlitwę różańcową prowadziły klasy od drugiej do piątej i była ona przeplatana pięknymi pieśniami maryjnymi.
Podziękowanie

15 września w malowniczym zakątku Busse Woods odbył się nasz szkolny piknik na pożegnanie lata. Dzięki pracy, zaangażowaniu wielu rodziców, nauczycieli i przyjaciół Szkoły było to bardzo udane przedsięwzięcie. Piękna Msza św. z poruszającą homilią o. Marka Janowskiego, wiele atrakcji i zabaw dla dzieci (pokaz motyli, zabawa z klaunem, przejazd ciuchcią, spektakularny pokaz baniek mydlanych i wiele innych), spotkanie z wielokrotną medalistką i mistrzynią świata w karate Agatą Smetaniuk, mecz piłki nożnej oraz występ zespołu „Polonia” to tylko niektóre piknikowe atrakcje. Dużo emocji wzbudziła również loteria fantowa.Pragniemy serdecznie podziękować sponsorom tegorocznego pikniku oraz fundatorom nagród na loterię:
Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, delikatesom Montrose Deli, Krystyna Deli, Alex Deli, My Polish Deli, Sam’s Farmers Market, Deli 4 U, Shop&Save,  firmie ubezpieczeniowej Western&Southern Life, restauracjom: Czerwone Jabłuszko, Opolska i Qulinarnia, sklepom Witaminka i Nutrition Center Health, księgarni Quo Vadis, butikowi Just Unique, biurze podróży DOMA, piekarni Wiklański oraz indywidualnym darczyńcom: p. Mariuszowi Folcie z Taxpol, p. Beacie Gillespie, p. Halinie Gradzki, p. Monice Pardale,
p. Marcie Pytel, p. Annie Witowskiej, p. Zofii Krzeptowskiej-Mrowca, p. Stefanowi Białasowi, p. Ryszardowi Siek, p. Hubertowi Szmajdzie i p. Michałowi Żołądziowi.

Sukces tegorocznego pikniku nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc naszych wspaniałych rodziców, z głębi serca składamy podziękowania: państwu Marcie i Rafałowi Knyszewskim, Ewie i Radosławowi Kowalczukom,
Annie i Tomaszowi Niewiarowskim, Karolinie i Wiesławowi Przewrockim, p. Renacie Kusiak, p. Katarzynie Oleksy, p. Monice Pardale, p. Andrzejowi Pankiewiczowi oraz przyjaciołom Szkoły: p. Edycie Dąbrowskiej  oraz panom Krzysztofowi Jagodzie i Bogdanowi Rosińskiemu.

Dziękujemy również nauczycielom, którzy wytrwale pracowali podczas pikniku, upiekli ciasta, postarali się
o fanty na loterię: pp. Małgorzacie Białas, Małgorzacie Jagodzie, Monice Dąbrowskiej, Wiolecie Karasińskiej, Ewie Kowalczuk, Agacie Nowakowskiej, Barbarze Rosińskiej, Danucie Sitko, Annie Witowskiej i Ewie Zabczyk oraz p. Markowi Kalinowskiemu i p. Joannie Szyszce za oprawę muzyczną pikniku.
Szczególne podziękowania kierujemy do p. Marty Pytel za jej zaangażowanie i pracę w przygotowanie pikniku, dziękujemy również p. Hubertowi Szmajdzie za pomoc podczas pikniku.

Kartka ze szkolnego kalendarza - wrzesień 2019

Rozpoczęcie roku szkolnego
7 września uroczystą Mszą św. w kościele św. Stefana Męczennika rozpoczęliśmy siódmy rok działalności Szkoły. Wspólnej modlitwie przewodniczył o. Tomasz Oleniacz, przełożony polskich jezuitów w Chicago.  
W wygłoszonej homilii nawiązał do życia Pana Jezusa jako dziecka i ucznia. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnili: pani Joanna Szyszka i pan Marek Kalinowski, a nad całością czuwała p. Małgorzata Jagoda,
która przygotowała uczniów do udziału w Eucharystii. To właśnie piękne śpiewy, czytania, modlitwa
wiernych, uroczysta procesja darów poprzedzona  komentarzem oraz udział w niej naszych uczniów
stworzyły niepowtarzalny klimat modlitewnego spotkania.
Po zakończonej Mszy św. głos zabrała dyrektor Szkoły Anna Siek, która przywitała obecnych rodziców,
dzieci i młodzież, a następnie przedstawiła Grono Pedagogiczne.
Po przedstawieniu wychowawców klas, nauczyciele, uczniowie i rodzice udali się do sal lekcyjnych,
gdzie odbyły się krótkie zebrania informacyjne, a po nich rozpoczęły się regularne lekcje. 

Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2019
 
W maju, mimo że spotykamy się tylko trzy soboty, to każda z nich wypełniona jest wydarzeniami
i uroczystościami. Bierzemy udział w paradzie trzeciomajowej, uczniowie klasy II przystępują do sakramentu
I Komunii Świętej, a III liceum zdają maturę ustną. Trzecia sobota to uroczyste zakończenie roku połączone
z graduacją uczniów klasy ósmej i maturzystów. W tym roku cała społeczność szkolna była świadkiem niecodziennego wydarzenia – uhonorowania medalami Komisji Edukacji Narodowej pracy pedagogicznej
i społecznej na rzecz polonijnego szkolnictwa pięciu naszych pań.
 

Parada trzeciomajowa
Już po raz szósty braliśmy udział w paradzie upamiętniającej 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to już 128. parada trzeciomajowa w Chicago. Manifestując polskość w śródmieściu Chicago, dumnie maszerowaliśmy 4 maja ulicą Columbus ubrani w biało-czerwone barwy, trzymając polskie chorągiewski
i piękne, czerwone maki. Radośni, uśmiechnięci, dumni ze swego pochodzenia pięknie prezentowaliśmy się na tle innych grup marszowych.


 
Matura ustna
 
Tradycyjnie w drugą sobotę maja najstarsi uczniowie naszej Szkoły: Sabina Fijor, Gabriela Lipiński, Nicole Lysik, Dominia Szal, Kacper Zyra i Magdalena Zyra przystąpili do ustnego egzaminu maturalnego. W tym roku wypowiedziom maturzystów przysłuchiwała się komisja maturalna w składzie: Ryszard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, Danuta Blando – wychowaczyni klasy maturalnej, Anna Siek – dyrektor Szkoły i Hubert Szmajda – prezes Szkoły. Odpowiedzi uczniów potwiedzały, że są znakomicie przygotowani, posiadają wiedzę na dany temat i co najważniejsze posługują się piękną, poprawną polszczyzną. Podczas egzaminu uczniowie przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje na wybrany temat. Wśród referowanych zagadnień były omawiające postać i dokonania króla Kazimierza Wielkiego, polskich noblistów, polonijne miejsca w Chicago, powstanie warszawskie i udział w nim harcerzy oraz postać i działalność Ireny Sendlerowej. Następnie uczniowie odpowiadali na dwa wylosowane  pytania z zakresu polskiej literatury, historii, kultury i tradycji.  

Uroczystość I Komunii Świętej
 
1 maja w bazylica św. Jacka dziewiętnaścioro uczniów klasy drugiej programu katechetycznego przystąpiło do sakramentu I Komunii Świętej. Ta pięna i wzruszająca uroczystość poprzedzona była okresem dwuletniego przygotowania, w trakcie którego uczniowie poznawali podstawowe prawdy wiary, modlitwy, brali udział
w comiesięcznych mszach świętych, wyjazdowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej do Saint John w Indianie.  
W klasie II nad bezpośrednim przygotowaniem dzieci czuwała katechetka, Małgorzata Jagoda, która jest koordynatorem do spraw religii w naszej Szkole.

 
Uroczystość zakończenia roku szkolnego
 
W tym roku ostatnia sobota roku szkolnego miała niezwykle uroczysty charakter. Swoją obecnością zaszczycili nas: Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Janicki, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału na Stan Illinois Mirosław Niedziński, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Tadeusz Młynek, druhna Beata Pawlikowska, dyrektor Polskiej Szkoły im. gen. Tadeusza Kościuszki Urszula Gawlik oraz Barbara Kożuchowska aktorka Teatru Ref-Rena. Naszą szkolną uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztów flagowych i Sztandaru Szkoły, a następnie uczennice Julia Mazur i Alexandra Kuzak odśpiewały hymny polski
i amerykański. 18 maja żegnaliśmy nie tylko absolwentów klasy VIII i III liceum, ale także panią Danutę Blando, wieloletnią nauczycielkę i katechetkę, która po 30 latach pobytu w USA wraz z mężem wraca do Polski.
 
Tegoroczne zakończenie roku szkolnego miało wyjątkowy i niecodzienny charakter. Jego powodem było uhonorowanie medalami Komisji Edukacji Narodowej pięciu pań, które związane są z naszą Szkołą od momentu powstania, a ze szkolnictwem polonijnym od dziesięcioleci. Medale, które dzięki staraniom poprzedniej dyrektor Szkoły Anny Witowskiej wręczał konsul Piotr Janicki, otrzymały: Małgorzata Białas, Danuta Blando, Aneta Dabrowski, Marta Pytel i Katarzyna Szczepanek. Dla naszych „medalistek” piosenkę „Takie tango” zaśpiewała Joanna Szyszka.  
 

18 maja minęła 75. rocznica bitwy o Monte Cassino i powstania pieśni „Czerwone maki”, której autorem jest patron naszej Szkoły Feliks Konarski. Pamiętając o tamtych wydarzeniach, uczciliśmy minutą ciszy pamięć
o tych, którzy zginęli, a Joanna Szyszka zaśpiewała pieśń, która opowiadała o tamtych walkach i towarzyszącej im atmosferze.
 

W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego pamiętamy o uczniach, którzy reprezentowali w minionym roku naszą Szkołę w międzyszkolnych konkursach. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Warto podkreślić, że wielu z nich było laureatami tychże konkursów: Apolonia Król - I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Polski Klub Jachtowy w Chicago, Julia Mazur – II miejsce na Festiwalu Piosenki Polskiej w Chicago, Kacper Zyra – I miejsce w konkursie historycznym organizowanym przez Związek Klubów Polskich oraz III miejsce w konkursie literacim organizowanym przez Radę Polonijnych Nauczycieli.
Wzruszającym momentem zakończenia roku szkolnego jest zawsze graduacja uczniów klasy ósmej i trzeciej liceum. Ośmioklasiści ubrani w togi w kolorze maroon, a maturzyści w białe na tle marsza Pomp&Circumstance w asyście wychowawczyń pań Anety Dabrowski i Danuty Blando wchodzą na scenę. Otrzymują świadectwa ukończenia szkoły podstawowej lub liceum pamiątkowe statuetki albumy. Są słowa podziękowań dla wychowawców, rodziców, radość, uśmiech i łzy, że kończy się pewien etap. Maturzyści opuszczają mury naszej Szkoły, ale mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas sobotnich spotkań oraz przekazywane wartości pomogą im osiągnąć sukces w dorosłym życiu.
 

Ostatnim punktem uroczystości zakończenia roku szkolnego był program artystyczny przygotowany przez poszczególne klasy. Klasa IV zadedykowała piosenkę „Mamma mia” maturzystom. Potem były wiersze
i piosenki o matce, wakacjach. Na koniec wystąpili najmłodsi uczniowie (przedszkolaki i klasa zerowa)
w utworze Disco Kids, wprowadzając całą widownię w wakacyjny nastrój.    

 
 
Kartka ze szkolnego kalendarza – kwiecień 2019
 

W kwietniu nauka w naszej Szkole, poza wyznaczonymi w rozkładach materiału tematami, skupiała się wokół tematów związanych z wiosną i Świętami Wielkiej Nocy. W klasach młodszych uczniowie wykonywali wiosenne kwiatki z różnorodnych materiałów oraz kolorowe ptaszki. W klasach starszych poznawali wielkanocne zwyczaje, a uczniowie lasy III liceum przygotowali się do pisemnego egzaminu maturalnego. Natomiast uczniowie klasy II programu katechetycznego uczestniczyli w wyjazdowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a klasy VIII w bezpośrednim przygotowaniu do sakramentu Bierzmowania.
 

Droga Krzyżowa w Saint John
 
7 kwietnia uczniowie klasy II programu katechetycznego pod opiekę katechetki Małgorzaty Jagody wzięli udział  w wyjazdowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Saint John w Indianie. Zadaniem naszej grupy było przygotowanie wstępu oraz rozważań do stacji I – IV. Rozważania podczas nabożeństwa czytali: Natalia Urban, Julia Augustyn, Tobiasz Jurgielewicz, Patrick Bober i Victoria Debek.
 


Wizyta zajączka wielkanocnego
 
13 kwietnia uczniów przedszkola i klasy zerowej odwiedził zajączek wielkanocny. Dzieci bardzo entuzjastycznie przywitały niecodziennego gościa. Pochwaliły się wierszykami i piosenkami, których nauczyły się z okazji wiosny i zbliżającej się Wielkanocy. Następnie wszyscy  udali się na szkolny plac zabaw  w celu poszukiwania ukrytych pisanek z niespodzianką.
 


Bierzmowanie
 

24 kwietnia, po dwuletnim okresie przygotowań pod okiem katechetki Danuty Blando, czworo uczniów z naszej Szkoły przystąpiło w bazylice św. Jacka do sakramentu Bierzmowania, którego udzielił im biskup Andrzej Wypych. Byli to: Dominik Balenda, Mateusz Godlewski, Piotr Świątek i Pola Zabczyk.
 

Pisemny egzamin maturalny
 
28 kwietnia uczniowie III klasy liceum w pięknie udekorowanej przez rodziców sali, podkreślającej rangę i charakter wydarzenia, zdawali pierwszą cześć egzaminu maturalnego. Była to część pisemna, podczas niej nasi maturzyści odpowiadali na pytania związane z przeczytanym tekstem oraz wykonywali inne ćwiczenia, których celem było sprawdzenie poziomu opanowania języka polskiego ze szczególnym naciskiem na sprawności: czytania ze zrozumieniem, rozumienia tekstu pisanego oraz gramatyki. Uśmiechnięte twarze po zakończeniu egzaminu świadczyły, że ten sprawdzian wiedzy i umiejętności językowych uczniowie napisali bardzo dobrze.


 
                      


Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines otrzymała wsparcie finansowe od Stowarzyszenia Wspólnota Polska ze środków Kancelarii Senatu RP
w ramach projektu „Wsparcie oświaty polonijnej na pięciu kontynentach” w 2018 roku
w wysokości 9000 zł, co jest równoważne $ 2380.42

 
Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2018
 


Parada trzeciomajowa
 
Już po raz piąty uczestniczyliśmy w paradzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mimo odległego, 101 numeru, udział w tegorocznej manifestacji polskości nad jeziorem Michigan był udanym przedsięwzięciem. Nasza grupa marszowa wyróżniała się pięknymi czerwonymi makami i biało-czerwonymi parasolami. Dopisała nie tylko pogoda, ale i humory uczestników.
Matura ustna
 
12 maja siedmioro uczniów klasy III liceum przystąpiło do drugiego etapu egzaminu maturalnego – matury ustnej. Maturzyści losowali zestawy z dwoma pytaniami przygotowanymi przez wychowaczynię
p. Beatę Gillespie, a następnie prezentowali komisji maturalnej w składzie: Beata Gillespie, Marta Pytel
i Anna Siek wybrany temat prezentacji  w programie PowerPoint oraz odpowiadali na pytania
z wylosowanego zestawu. Matura ustna jest dla naszych absolwentów uroczystym podsumowaniem dwunastu lat nauki w polskiej szkole.Wyjazd na polonijne cmentarze do Niles
 
12 maja uczniowie klas V-VIII oraz I i II liceum wraz z opiekunami pojechali na cmentarze do Niles. Tam p. Iwona Gawłowski oprowadzała ich po polskich miejscach pamięci. Na cmentarzu św. Wojciecha uczniowie zapoznali się z historią powstania pomników upamiętniających żołnierzy Armii Hallera, rozstrzelanych w Katyniu oraz Tablicy Smoleńskiej.
 
Natomiast na cmentarzu Maryhills odwiedzili kwaterę kombatancką, gdzie spoczywają uczestnicy II wojny światowej, głównie żołnierze
i cywile związani z armią gen. Andersa, w tym nasz patron, Feliks Konarski i jego żona Nina Oleńska. Następnie posłuchali historii powstania obeliska Jana Pawła II, Matki Boskiej Częstochowskiej
i Matki Bożej z Guadelupe.
 
Uroczystość I Komunii Świętej
 
12 maja to dla naszych drugoklasistów niezmiernie ważny dzień. Po okresie dwóch lat przygotowań pod okiem katechetki Ewy Kowalczuk, poznawania modlitw i podstaw naszej wiary katolickiej przystąpili do sakramentu I Komunii Świętej w przepięknej bazylice św. Jacka. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w uroczystej Liturgii, czytając Słowo Boże i wezwania modlitw, a także śpiewając psalmy i niosąc dary.
 


Graduacja klasy ósmej i maturalnej
 
19 maja odbyła się uroczysta graduacja uczniów klasy ósmej
i maturalnej. Ośmioklasiści ubrani w togi w kolorze bordo razem z wychowawczynią, p. Anetą Dąbrowski i maturzyści
w białych wraz w wychowawczynią p. Beatą Gillespie, kroczyli dostojnie w rytm marsza Pomp&Circumstance na scenę. Tam otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe statuetki oraz nagrody książkowe.
 
Uroczystość Zakończenie roku to również okazja, by podziękować rodzicom, którzy podczas całego roku szkolnego angażowali się w różne szkolne przedsięwzięcia oraz wyróżnić uczniów biorących udział w szkolnych
i międzyszkolnych konkursach.
 Spotkanie z Parą Prezydencką RP
 
19 maja, po uroczystości graduacyjnej przedstawiciele naszej szkoły udali się do Parku Milenijnego w Chicago, by wziąć udział w spotkaniu
z Parą Prezydencką RP, prezydentem Andrzejem Dudą
i jego małżonką, Agatą Korhauser-Dudą. Podczas spotkania nasza Szkoła i maturzyści otrzymali  pamiątkowe dyplomy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które z rąk Pary Prezydenckiej odebrała szkolna delegacja: maturzyści Magda Sołtys i Piotr Zielinski oraz dyrektor Szkoły Anna Siek.
 
 

Msza Graduacyjna
 
20 maja w bazylice św. Jacka odbyła się ostatnia uroczystość naszych maturzystów – msza dziękczynna za dar nauki
w polskich szkołach. Wzięło w niej udział ponad pięciuset maturzystów z 35 polonijnych szkół, ich rodzice, wychowawcy i dyrektorzy. Po zakończonej uroczystości delegacje szkolne odebrały pamiątkowe dyplomy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Konsulatu RP w Chicago.
 

Modlitwa różańcowa naszych uczninów. Żeby zobaczyć film kliknij tutaj.

    

  
Kwietniowe uroczystości

22 kwietnia w chicagowskiej Katedrze Świętego Imienia odbyła   się uroczysta Msza św. Zakończyła ona trwający dwa tygodnie Rodzinny Kongres Modlitwy - Przebudzenie, w ramach którego odbyły się liczne spotkania formacyjne dla katechetów, uczniów i rodziców. W niedzielnej Eucharystii w śródmieściu Chicago uczestniczyła również delegacja z naszej Szkoły. Wraz ze szkolnym pocztem sztandarowym do katedry przybyli katecheci, uczniowie i rodzice.

 

25 kwietnia w bazylice św. Jacka uczniowie klasy ósmej programu katechetycznego przystąpili, po dwuletnim okresie przygotowania pod okiem p. katechetki Danuty Blando, do sakramentu Bierzmowania.
 28 kwietnia uczniowie III klasy liceum w pięknie udekorowanej przez rodziców sali, podkreślającej rangę i charakter wydarzenia, zdawali pierwszą cześć egzaminu maturalnego. Była to część pisemna, podczas niej nasi maturzyści odpowiadali na pytania związane z przeczytanym tekstem oraz wykonywali inne ćwiczenia, których celem było sprawdzenie poziomu opanowania języka polskiego. Uśmiechnięte twarze po zakończeniu egzaminu świadczyły, że ten sprawdzian wiedzy i umiejętności językowych   uczniowie napisali bardzo dobrze. Gratulujemy! Za dwa tygodnie druga część egzaminu maturalnego, tym razem maturzyści będą odpowiadać na wylosowane pytania z zakresu historii literatury polskiej, kultury i tradycji.

 
 
Miss Illinois z wizytą u Konarskiego

14 kwietnia, w ramach cyklicznych Spotkań z ciekawymi ludźmi Polską Szkołę Językową im. Feliksa Konarskiego 
w Des Plaines, odwiedziła Miss Illinois Karolina Jaśko. Spotkała się ona z uczniami Szkoły, od przedszkolaków po klasy licealne. Dla uczniów było to bardzo interesujące i fascynujące spotkanie z naszą rodaczką, najpiękniejszą dziewczyną stanu Lincolna.
Najmłodsi uczniowie przywitali Karolinę piosenkami o wiośnie i wręczyli przygotowane specjalnie na tę okazję laurki. Starsi pytali 
o wymagania, jakim należy sprostać, by brać udział w tego typu konkursach i zdobyć upragnioną koronę. Interesowało ich również, jak wybór na najpiękniejszą dziewczynę wpłynął na życie Karoliny.
Nasza Miss odpowiadała na wszystkie pytania piękną polszczyzną, dzieliła się swoimi wrażeniami z wrześniowego konkursu, podczas którego zdobyła tytuł najpiękniejszej mieszkanki Illinois, podkreślając, jak ważna jest znajomość języka polskiego i jak bardzo pomaga ona w dorosłym życiu.
   

 
Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły10 marca 2018 roku miało miejsce doniosłe wydarzenie - poświęcenie Sztandaru Szkoły i przekazanie Go społeczności szkolnej. Świadkami jego byli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, m.in. wicekonsul Piotr Semeniuk, prezesi polonijnych organizacji, przedstawiciele instytucji oraz dyrektorzy polonijnych szkół. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Stefana Męczennika, podczas której o. Paweł Witon poświęcił Sztandar, który został przekazany przez Rodziców Chrzestnych dyrektor Szkoły. 

  
 

Następnie uroczystości przeniosły się na salę gimnastyczną, gdzie miało miejsce  symboliczne wbicie gwoździ (metalowych blaszek z wygrawerowanymi nazwiskami osób związanych ze Szkołą od momentu powstania, nazwami instytucji i organizacji polonijnych) w drzewce Sztandaru. W dalszej kolejności odbyło się przekazanie Sztandaru przez dyrektor uczniom i ślubowanie przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli. Uroczystość zakończyła się prezentacją Sztandaru i programem artystycznym w wykonaniu uczniów, który przybliżał sylwetkę patrona Szkoły – Feliksa Konarskiego i jego bogatą twórczość.

  
 

Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły była projektem współfinansowanym w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.
Szkolny konkurs kolęd
 


13 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek „Przy żłóbku Pana”. Celem tej dorocznej imprezy jest popularyzowanie śpiewania pięknych polskich kolęd i pastorałek, pielęgnowanie tradycji świątecznych, a także rozwijanie talentów estradowych naszych uczniów. Panie: Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz i Urszula Sienko, zasiadające w jury, z wielkim zainteresowaniem słuchały popisów wokalnych naszych uczniów i miały nie lada zadanie, aby wyłonić najlepszych wykonawców. 
Oto oni:

Grupa I
1.   Szymon Golonka
2.   Victoria Stoklosa
3.   Jakub Franczyk
 
Grupa II
 
1.   Julia Szmajda
2.   Julia Mazur
3.   Julia Sitko

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i maskotki, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc certyfikaty do księgarni Quo Vadis. Wszystkim uczniom występującym w konkursie oraz jego pomysłodawczyni i organizatorce, pani Małgosi Jagodzie, serdecznie gratulujemy.
 
  
 
Jasełka u Zacharego


7 stycznia 2018 roku uczniowie Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego wystawili jasełka 
w kościele św. Zacharego w Des Plaines. Tak jak biblijni Mędrcy ze Wschodu przybyli do ubogiej betlejemskiej stajenki, by pokłonić się Bożej Dziecinie i złożyć Jej swoje dary, tak i nasi uczniowie ofiarowali nowo narodzonemu Dzieciąteczku owoce swojej pracy i talenty. 
Przedstawienie o narodzeniu Pana Jezusa, ubarwione pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami bardzo podobało się licznie zgromadzonej publiczności. Gratulujemy naszym uczniom oraz paniom odpowiedzialnym za przygotowanie jasełkowego programu: Annie Kulasik i Urszuli Sienko, wspaniałego występu. Wszystkim rodzicom, którzy przywieźli dzieci na występ, a w domu uczyli ról serdecznie dziękujemy.

  

  
Kartka ze szkolnego kalendarza – wrzesień 2017


Rozpoczęcie roku szkolnego – Msza święta   
9 września uroczystą Mszą świętą rozpoczęliśmy piąty rok naszej szkolnej działalności. Podobnie jak w latach poprzednich Liturgię sprawował o. Paweł Witon, jezuita. O oprawę muzyczną zadbały panie Joanna Szyszka i Natalia Głowacka, a nad całością czuwała p. Małgorzata Jagoda, która przygotowała uczniów do udziału w Eucharystii. To właśnie piękne śpiewy, czytania, modlitwa wiernych, uroczysta procesja darów poprzedzona  komentarzem oraz udział w niej naszych uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat modlitewnego spotkania.
Po zakończonej Mszy św. głos zabrała dyrektor Szkoły Anna Siek, która przywitała obecnych rodziców, dzieci i młodzież oraz podziękowała Annie Witowskiej za ogrom pracy na rzecz Szkoły w ciągu ostatnich czterech lat. Następnie przedstawiła Grono Pedagogiczne, które w jubileuszowym roku tworzą panie: Barbara Rosińska, Danuta Sitko, Ewa Kowalczuk, Katarzyna Franczyk, Ewa Zabczyk, Małgorzata Jagoda, Anna Kulasik, Małgorzata Białas, Monika Dąbrowska, Aneta Dąbrowski, Anna Witowska, Danuta Blando, Beata Gillespie i Urszula Sienko oraz asystentki: Eliza Palarz, Gabriela Czochara i Marta Góralczyk. Po przedstawieniu wychowawców klas, nauczyciele, uczniowie i rodzice udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się krótkie zebrania informacyjne, a po nich rozpoczęły się pierwsze w roku szkolnym zajęcia.

 


Szkolny piknik 

Już po raz trzeci, 17 września w Chippewa Woods odbył się nasz szkolny piknik. Była to bardzo udana impreza w plenerze. Rozpoczęliśmy ją tradycyjnie Mszą świętą, następnie był czas na smaczne dania z   grilla, pyszną grochówkę, smakowite domowe wypieki, mrożoną kawę i inne orzeźwiające napoje. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wyśmienitej zabawie. Nasi najmłodsi uczniowie bawili się z  klaunem, starsi próbowali swoich sił w szermierce pod okiem p. Lebiedzińskiego, brali udział w pokazie judo, a wszyscy mogli sobie poskakać w dmuchanych zamkach. Uzdolnieni piłkarsko chłopcy rozgrywali mecze. Niewątpliwie okazją do dobrej zabawy była loteria fantowa. Sukces tegorocznego pikniku to zasługa jego organizatorów, wolontariuszy oraz naszych wspaniałych sponsorów finansowych: LAS Hardwoods i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, sponsorów loterii fantowej:
·       biuro podróży DOMA
·       sklepy: Costco, Herbovit Jewel, Mariano’s, Polish Deli, Sam’s Farmers Market,
          Shop&Save, Target, Witaminka, KD Market w Mont Prospect
·         restauracje: Czerwone Jabłuszko, Jolly Inn, Long Horn Steakhouse, Old Warsaw
·         Millenium Auto Sales, Shell
·         HDS Eagles Soccer Academy
·         księgarnia Quo Vadis
·         Lee Nails & SPA, Beata Panek
       a także firm i osób prywatnych, które przekazały na rzecz pikniku innego rodzaju donacje: Klub Sportowy        „Wisła”, Wiklański Bakery, Michał Żołądź.
 
Wszystkim SPONSOROM i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

   

   

 
.  

 PODZIĘKOWANIE

17 września w Chippewa Woods odbył się już po raz trzeci nasz szkolny piknik. Była to bardzo udana impreza w plenerze. Piękna, słoneczna pogoda, wspaniała, rodzinna atmosfera, smaczne jedzenie, domowe wypieki i super zabawa, w tym wiele atrakcji dla dzieci – tak można w wielkim skrócie opisać to niedzielne przedsięwzięcie, które już na stałe weszło do szkolnego kalendarza imprez.
Sukces tegorocznego pikniku to zasługa jego organizatorów, wolontariuszy oraz naszych wspaniałych sponsorów finansowych: LAS Hardwoods i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
sponsorów loterii fantowej:
·         biuro podróży DOMA
·         sklepy: Costco, Herbovit Jewel, Mariano’s, Polish Deli, Sam’s Farmers Market,
          Shop&Save, Target, Witaminka, KD Market w Mont Prospect
·         restauracje: Czerwone Jabłuszko, Jolly Inn, Long Horn Steakhouse, Old Warsaw
·         Millenium Auto Sales, Shell
·         HDS Eagles Soccer Academy
·         księgarnia Quo Vadis
·         Lee Nails & SPA, Beata Panek
 a także firm i osób prywatnych, które przekazały na rzecz pikniku innego rodzaju donacje: Klub Sportowy „Wisła”, Wiklański Bakery, Michał Żołądź.

Wszystkim SPONSOROM i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

   

   

22 października podczas 48. Bankietu Dziedzictwa Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois uhonorował polskie szkoły działające pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce nagrodą Service to Polish Community.KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA -  LISTOPAD 2016


12 listopada 2016 roku w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, którą w tym roku zaszczycili specjalni goście: konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Konrad Zieliński oraz p. Barbara Kożuchowska, aktorka „Teatru Ref-Rena”, działającego przez wiele lat w Chicago.

Bohaterami tego dnia było niewątpliwie 18 uczniów klasy pierwszej. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny – inscenizacja przygotowana przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Beztroski nastrój rozśpiewanych pierwszoklasistów zakłóciła Zła Wróżka, rzucając na nich czar i sprawiając, że stali się senni i leniwi. Na szczęście Dobra Wróżka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób zrzucić złe zaklęcie. W tym celu musieli odwiedzić cztery krainy: Muzyki, Pracy, Miłości i Mądrości. Na każdym etapie swojej podróży udowadniali, że umieją śpiewać, potrafią pracować zespołowo, kochają rodziców, Polskę i przyrodę, znają odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania.W inscenizacji wszyscy uczniowie popisali się umiejętnością śpiewu i recytacji oraz zdolnościami aktorskimi, a gromkie brawa widzów potwierdziły ich gotowość do stania się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi  i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości – ślubowanie i pasowanie. W obecności gości, rodziców oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: „Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście....”. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Kronice. W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Stojąc, przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości. 

        

Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem pierwszaków czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych książeczek i ołówków, ogromna laurka od młodszych kolegów z zerówki, a także  gratulacje i zdjęcia. Końcowym akcentem uroczystości był poczęstunek (pizza, napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.                                                   
 
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to najważniejsze wydarzenie w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kontynuowaliśmy, zapoczątkowane w kwietniu, obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Uczniowie klas I-V wzięli udział w konkursie historycznym organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Wykonywali flagi, godła Polski oraz makiety osady słowiańskiej. Najlepsze prace – ocenie podlegały między innymi pomysłowość, estetyka i oryginalość – zostały przekazane organizatorom i wzięły udział w międzyszkolnych finałach. Były to prace Christiana Lasaka, Julii Sitko, Nicole Stemplewski, Matildy Brandys, Michaela Dąbrowskiego, Mateusza Niewiarowskiego, Nicholasa Kulasika i Bartosza Koszykowskiego.

                                                               

Uczeń klasy III Mateusz Niewiarowski za wykonanie pięknego godła Polski zanalazł się 
w gronie laureatów i 20 listopada uczestniczył w uroczystości podsumowania Konkursu w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles.
 
 
 
 

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2016

Październik był w naszej szkole bardzo pracowitym i bogatym w wydarzenia miesiącem. Pierwszoklasiści intensywnie przygotowywali się do uroczystości ślubowania, która będzie miała miejsce w listopadzie. Uczniowie klas starszych spędzali sobotnie poranki zdobywając nowe wiadomości, doskonaląc umiejętność czytania, pisania oraz mówienia po polsku. Nauczyciele rozpoczęli planowanie lekcji i konkursów poświęconych postaci Feliksa Konarskiego w związku z dwiema ważnymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku szkolnym: 25. rocznicą śmierci i 110. rocznicą urodzin naszego Patrona.
Regularne szkolne zajęcia urozmiciło też kilka ciekawych wydarzeń. 8 października gościliśmy w szkole p. Magdalenę Solarz oraz czworo tancerzy z zespołu Wici w bajecznie kolorowych strojach. Nasi goście opowiadali o działalności zespołu, rozdawali ulotki, zachęcali do zapisów i przeżycia niezapomnianej przygody z tańcem. Była też okazja do wspólnych zdjęć.

Tydzień później uczniowie liceum i klas VI-VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu multimedialnego „Polita” przygotowanego przez teatr Buffo z Warszawy. Historia Apolonii Kupiec, polskiej artystki, która jako Pola Negri podbiła Hollywood i została okrzyknięta gwiazdą kina niemego, bardzo się młodym widzom podobała. Stroje z epoki, efekty specjalne, technologia 3D, muzyka, śpiew i taniec sprawiły,                że wszyscy z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki spektaklu.Udział starszych uczniów w widowiskowym spektaklu „Polita” był jednym z głównych wydarzeń obchodzonego w naszej szkole Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Pozostałe klasy również celebrowały ten dzień. Uczniowie zapoznali się z wierszami patrona szkoły Feliksa Konarskiego „Bajka o wróbelkach” oraz „Rozmowa”. Utwory te (czytane, inscenizowane oraz ilustrowane) posłużyły jako wstęp do rozmów na temat korzyści, jakie daje dwujęzyczność. Uczniowie klasy IV wykonali w domu projekt „Miasto moich rodziców”. Każdy projekt i towarzysząca mu ustna prezentacja zawierały informacje dotyczące położenia, atrakcji turystycznych oraz sławnych ludzi związanych z przedstawianym miejscem. Na koniec zwartoklasiści odszukiwali na mapie fizycznej Polski omawiane miasta i przyklejali obok nazw swoje zdjęcia. 

Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku katecheci i uczniowie zapisani na religię przygotowali nabożeństwo różańcowe, które odbyło się 22 października w kościele św. Stefana Męczennika. Każda grupa opracowała rozważania jednej Tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Modlitwie towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka wraz z Jasiem Szmajdą akompaniowali na gitarach.Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, w ostatnią sobotę października klasy starsze szkoły pod- stawowej i klasy licealne odwiedziły dwa polskie cmentarze w Niles: Maryhill i cmentarz św. Wojciecha.  Podczas wycieczki złożono  kwiaty i zapalono znicze na grobach: patrona naszej szkoły – Feliksa Konarskiego oraz jego żony Niny Oleńskiej, wieloletniej nauczycielki Ireny Żarczyńskiej i prezesa PNA – Alojzego Mazewskiego. Na chwilę zadumy i modlitwę uczniowie zatrzymali się także przy Pomniku Katyńskim oraz przy obelisku upamiętniającym żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia  i żołnierzy armii Hallera poległych w bitwach I wojny światowej.
Kartka z kalendarza – wrzesień 2016

Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie.  Dzień ten był poprzedzony wcześniejszą pracą wielu osób: w sierpniu odbyły się dodatkowe zapisy i sprzedaż podręczników, przygotowane zostały klasy na przyjęcie uczniów, 
a nauczyciele spotkali się na konferencji, aby zaplanować działania dydaktyczno- wychowawcze.

Pierwszy dzień zajęć
W sobotę 10 września 2016 roku uroczystą Mszą świętą zainaugurowaliśmy czwarty rok działalności Szkoły. Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewniła Joanna Szyszka. Piękny śpiew, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy. Po zakończeniu Mszy świętej  głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas.  W tym roku Grono Pedagogiczne będą tworzyć panie: Barbara Rosińska, Danuta Sitko, Ewa Kowalczuk, Ewa Zabczyk, Małgorzata Jagoda, Anna Siek, Monika Dąbrowska, Aneta Dabrowski, Małgorzata Białas, Danuta Blando, Beata Gillespie i Joanna Szyszka.  W charakterze klasowych asystentek pracować będą pp. Eliza Palarz i Gabriela Czochara. Po Mszy świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne i wybory tzw. trójek klasowych.
Drugą część sobotniego poranka wypełniły regularne zajęcia, wakacyjne wspomnienia, plany na rozpoczynający się rok szkolny, przeglądanie kolorowych podręczników, poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Piknik
W niedzielę, 18 września odbył się drugi już piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego. To powaka-cyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, celebrowaną przez o. Michała Kłosińskiego. Czynny udział  w Niej wzięli uczniowie, którzy służyli jako ministranci, czytali, odmawiali modlitwę wiernych i nieśli dary do ołtarza. O muzyczną oprawę zadbali 
p. Joanna  Szyszka i Jasio Szmajda, uczeń klasy IV. Po Mszy świętej zgromadzonych powitali dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było 
w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.  Wszystkim smakowały także lody, napoje orzeźwiające i domowe ciasta.
Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Dla najmłod-szych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali  zwierzaki z barwnych baloników. W  dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie. A na przejazd kolorową kolejką nikogo nie trzeba było namawiać. Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Można było spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem.  
Dorośli także miło spędzali czas. Mogli porozmawiać  z przedstawicielkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o oszczędzaniu 
i oferowanych przez ten bank usługach. Pan Andzrej Stano, członek grupy rekonstrukcji historycznej pokazywał dawne uzbrojenie 
i  wyposażenie żołnierskie. Wiele osob zatrzymywalo się przy stoisku p. Kubali, aby pooglądać i powąchać olejki eteryczne oraz zapoznać się z ich działaniem. Pokaz judo  i karate oraz loteria fantowa zakończyły  tegoroczny piknik.
Drugi piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego był bardzo udaną imprezą: dopisała pogoda i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego