Komunikaty - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Przejdź do treści

Menu główne:

 
 


Des Plaines, 7 stycznia 2019 r.
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!          
 
     Witam bardzo serdecznie wszystkich po przerwie świąteczno-noworocznej. Mam nadzieję, że święta minęły Państwu bezpiecznie i radośnie. W szkole pozostajemy jeszcze w klimatach świątecznych, a to ze względu na wydarzenia, w których nasi uczniowie biorą udział. Pragnę jeszcze raz podziękować pani Małgorzacie Białas i panu Markowi Kalinowskiemu oraz uczniom biorącym udział w tegorocznych jasełkach. Były one naprawdę bardzo wzruszające i pięknie przygotowane.
 
Poniżej znajdziecie Państwo informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń w naszej Szkole.
 
v 12 stycznia odbędzie się szkolny konkurs kolęd i pastorałek „Śpiewajmy Jezusowi”. Prosimy o zachęcenie dzieci do wzięcia w nim udziału. Można jeszcze zgłaszać uczestnictwo uczniów do środy 9 stycznia do p. Ewy Zabczyk, tel. (773) 747 – 1889.      
 
v 12 stycznia będziemy zbierać pieniążki w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prosimy o poparcie tej akcji.
 
v 13 stycznia nasi uczniowie jeszcze raz przedstawią jasełka. Tym razem w parafii św. Zacharego po Mszy św. o godz. 12.30. Prosimy o reklamę tego wydarzenia i wsparcie poprzez swoją obecność.
 
v 19 stycznia nasi najmłodsi uczniowie: przedszkolaki i klasa zerowa będą mieli swoją zabawę karnawałową. Zabawa z klaunem rozpocznie się o godz. 9.30 rano.
 
v 19 stycznia nie będzie lekcji religii ani zajęć świetlicowych ze względu na konferencję klasyfikacyjną. Prosimy o punktualne odebranie uczniów ze szkoły o godz. 12.30. Religia zostanie odrobiona poprzez wydłużenie lekcji o 15 min. 2, 9 i 16 lutego.  W te soboty zajęcia świetlicowe również będą wydłużone o 15 min.
 
v 26 stycznia najstarsi uczniowie naszej Szkoły – klasy III liceum będą bawili się na balu studniówkowym w Drury Lane.
 
Drodzy Rodzice, prosimy o jak najszybsze uregulowanie należności za szkołę. Informujemy, że od soboty 12 stycznia naliczana będzie dodatkowa opłata w wysokości $ 25.00 (late fee).  
 
Uprzejmie prosimy o zwrot różowych miseczek do pań Karoliny Przewrockiej lub Anny Niewiarowskiej.
 
Z wyrazami szacunku,
 
Anna Siek, dyrektor Szkoły
 
 
                                                                                  
 
Des Plaines, 7 listopada 2018 r.


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Oto kilka ważnych informacji dotyczących tego, co ostatnio działo się w naszej szkole i co nas czeka w najbliższej przyszłości.

1.      Ślubowanie i pasowanie na ucznia – 3 listopada 20 pierwszoklasistów w obecności rodziców, kolegów i koleżanek z klasy zerowej i drugiej zostało oficjalnie przyjętych do naszej szkolnej społeczności. Słowa podziękowania kierujemy do wychowaczyni klasy I, p. Wiolety Karasińskiej oraz p. Marka Kalinowskiego, nauczyciela muzyki za piękne przygotowanie uczniów do tego ważnego wydarzenia.
2.      Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – 10 listopada o godz. 11.30 na sali gimnastycznej odbędzie się okolicznościowy uroczysty apel przygotowany przez młodzież I i II klasy licealnej i p. Annę Witowską. W programie wezmą również wybrani uczniowie z klas młodszych. Tego dnia weźmiemy udział w akcji Niepodległa do hymnu i wspólnie odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego. Zapraszamy wszystkich rodziców do świętowania z nami tej historycznej rocznicy: uczestniczenia w uroczystym apelu i wspólnego śpiewania hymnu. Aby zaakcentować doniosłość tej rocznicy prosimy wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli o ubranie się na biało-czerwono.
3.      Kalendarz 2019 ponawiamy prośbę o reklamę Państwa usług, biznesu w naszym kalendarzu. Koszt stronicowej reklamy to $100.00, a wizytówki $35.00. Zgłoszenia przyjmujemy do soboty 17 listopada.
4.      Bezpieczeństwo na parkingu – prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas przywożenia i odbierania dzieci. Niedozwolone absolutnie jest przejeżdżanie przez miejsce wyznaczone do zbiórki uczniów.
5.      Prośba o donacje lekko używanych piłek, materiałów do pisania i plastykowych zabawek (mail w tej sprawie otrzymali Państwo wcześniej).
Z okazji nadchodzącego Święta Dziękczynienia życzymy Państwu i bliskim wspaniałego wypoczynku oraz radosnego i rodzinnego świętowania.
Z wyrazami wdzięczności,
Anna Siek, dyrektor Szkoły
 


Des Plaines, 23 października 2018 r.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Przesyłam kilka informacji dotyczących nadchodzących wydarzeń w naszej szkole.

1)     Ślubowanie klasy I – uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia odbędzie się w sobotę
3 listopada o godz. 10.30 rano na sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszamy na nią wszystkich rodziców, dziadków i babcie naszych pierwszaków.

2)     Sprzedaż ciasta -   zaplanowaliśmy również na 3 listopada. Prosimy o donacje domowych wypieków lub ich zakup. Plastikowe pojemniki będą do pobrania w szkole u p. Marty w sali nr 17. Natomiast upieczone, domowe ciasta lub chleby z naklejoną na pojemnik nazwą produktu prosimy przynieść do szkoły 3 listopada rano, w godzinach od 8.30 – 9.30 do sali nr 17. Dochód ze sprzedaży przeznaczymy na potrzeby szkoły, w tym na dofinansowanie wyjazdów naszych uczniów na przedstawienia.

3)    Kalendarz 2019 – jak co roku, uczniowie w paczkach mikołajkowych otrzymają szkolny kalendarz. Tym razem poświęcimy go uroczystości poświęcenia Sztandaru Szkoły, która odbyła się 10 marca 2018 roku. Oprócz zdjęć poszczególnych klas w kalendarzu znajdą się zdjęcia z tego historycznego wydarzenia. Wydanie kalendarza to wspaniała okazja do reklamy Państwa biznesu lub firmy, z której usług korzystacie. 
Osoby zainteresowane umieszczeniem reklamy w kalendarzu mogą już kontaktować się z panem Hubertem Szmajdą (773) 816-6086 lub panią Martą Pytel (847) 666-7483.
 
            wizytówka (buisness card) - $ 35.00              cała strona - $ 100.00
 
Przypominamy, że ze względu na warunki pogodowe, gdy temperatura spadnie poniżej 35 stopni F lub będzie padał deszcz czy śnieg, uczniowie mogą wchodzić do budynku o godz. 8.50 i czekać przed swoją salą lekcyjną na nauczyciela. Prosimy, aby młodsze dzieci (przedszkolaki i zerówka) przynosiły obuwie na zmianę.    
 
Z wyrazami szacunku,
Anna Siek, dyrektor Szkoły

 
  
 
  
 
 
  Des Plaines, 3 września 2018 r.
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
 
Wakacje dobiegły końca i czas na powrót do szkoły. Oto kilka informacji dotyczących organizacji roku szkolnego 2018/19.
 
Pierwszy dzień szkoły
Rok szkolny 2018/19 rozpoczynamy 8 września uroczystą Mszą świętą o godz. 9.00 rano w kościele św. Stefana Męczennika. Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, babcie i dziadków na godz. 8.45. Uczniowie, którzy biorą aktywny udział we mszy (czytają, niosą dary) powinni kontaktować się z p. M. Jagodą. Po zakończonej wspólnej modlitwie nauczyciele zabiorą uczniów do klas i tam odbędą krótkie spotkania z rodzicami. Bardzo proszę wszystkich rodziców o poświęcenie kilku minut na spotkanie 
z wychowawcą. Uwaga! Nie będzie tego dnia spotkań w liceum. Planujemy je zorganizować
w październiku, gdy będziemy mieli więcej informacji dotyczących Studniówki 2019 oraz egzaminu Seal of Biliteracy.
8 września jest normalnym dniem zajęć. Proszę, aby uczniowie mieli ze sobą zeszyty, książki, coś do pisania i drugie śniadanie. Podręczniki zamówione podczas zapisów 25 sierpnia zostaną rozdane uczniom w klasach. O godz. 12.45 rozpoczną się lekcje religii i zajęcia świetlicowe, które kończymy 
o godz. 1.30. Uwaga! Szkolny sklepik będzie czynny dopiero od soboty 15 września. 

Odbieranie uczniów ze szkoły
Uczniowie po skończonych lekcjach zostaną wyprowadzeni ze szkoły i przy wejściu głównym powinni czekać na nich rodzice. Obowiązkiem rodzice czy opiekuna jest odebranie dziecka od nauczyciela lub katechety. Uczniowie nie mogą sami chodzić po parkingu i szukać rodzica. Jest to zbyt niebezpieczne ze względu na podjeżdżające samochody.
 
Odbieranie uczniów rano z parkingu
Od 15 września, w każdą sobotę uczniowie czekają na swych nauczycieli przy wejściu głównym do budynku szkoły. Stamtąd o godz. 8.55 zostaną odebrani przez wychowawców i zaprowadzeni do klas. Prosimy rodziców, aby nie wchodzili do szkoły razem z dziećmi. Gwaratuję Państwu, że nasze panie nauczycielki otoczą właściwą opieką Wasze pociechy. W razie złych warunków atmosferycznych (deszcz, zimno, śnieg) uczniowie gromadzą się w przedsionku szkolnym.

Zapisy do szkoły
8 września będzie jeszcze można zapisać uczniów do szkoły i na lekcje religii. Zapisy będą przyjmowane w sali nr 17. Będzie też możliwość zamówienia podręczników.
 
 Szkolny piknik
23 września o godz. 11.00 zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i przyjaciół na nasz szkolny piknik na pożegnanie lata do Bussy Woods, Grove 31. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji i zabaw dla dzieci. Na wszystkich czekają smakołyki z grilla i pyszne, domowe ciasta oraz aromatyczna kawa 
i orzeźwiające napoje. Jeśli prowadzą Państwo swój biznes, możecie zareklamować swoje produkty czy usługi. Koszt stolika to tylko $35.00. Prosimy również o fanty na loterię. Cały dochód z pikniku przeznaczamy na potrzeby szkoły. Więcej informacji nt. pikniku znajdziecie Państwo na ulotkach albo prosimy o kontakt z p. Martą Pytel lub p. Hubertem Szmajdą albo z dyrektor Szkoły Anną Siek.
Bardzo proszę o szczególną uwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa na parkingu szkolnym, zarówno rano podczas przywożenia dzieci do szkoły, jak i po południu podczas odbierania po zajęciach.
 
Z wyrazami szacunku,
Anna Siek, dyrektor Szkoły
 
 


Des Plaines, 9 lipca 2018 r.


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Wakacje w pełni i wielu z Was korzysta z wolnego czasu, pięknej pogody, odpoczywając na łonie natury. Co prawda, do rozpoczęcia nauki w polskiej szkole mamy jeszcze dwa miesiące, jednak chciałabym Państwa poinformować o najbliższych ważnych datach, aby można je wpisać do kalendarza.
1)     25 sierpnia – dodatkowe zapisy do szkoły połączone ze sprzedażą podręczników. Dziękujemy tym z Państwa, którzy już zapisali swoje dzieci podczas wiosennych zapisów. Jednocześnie informujemy, że cały czas można zapisywać do szkoły drogą korespondencyjną. Karty i oświadczenia są do pobrania na szkolnej stronie internetowej: www.konarskips.org
2)     8 września – początek roku szkolnego. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 9.00 rano i jest to dzień regularnych zajęć szkolnych.
3)     23 września – szkolny piknik w Bussy Woods (Arlington Heights Rd& Higgins Rd w Elk Grove Village). Już dzisiaj serdecznie zapraszamy całe rodziny i przyjaciół. Będzie dobre domowe jedzenie, piwo,  wyśmienite słodkości, loteria, a dla dzieci wiele atrakcji i zabaw. Rozpoczynamy Mszą św. o godz.11.00 rano.

Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Nasza szkoła otrzymała tzw. akredytację w stanie Illinois, a to oznacza, że uczniowie mogą starać się o kredyty za język obcy w szkołach amerykańskich.
Życzę udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji i do zobaczenia w sierpniu podczas zapisów lub w dniu rozpoczęcia szkoły.
Pozdrawiam wakacyjnie,
Anna Siek, dyrektor Szkoły
 
 
  
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                                           20 kwietnia 2018 r.
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!    
                
Przesyłam kilka ważnych informacji na najbliższe 5 sobót, jakie pozostały do końca roku szkolnego.

1) Zapisy na rok szkolny 2018/2019
W najbliższą sobotę, 21 kwietnia rozpoczynamy zapisy na rok szkolny 2018/19. Będą one trwały przez kolejne soboty aż do zakończenia szkoły, z wyjątkiem 5 maja, kiedy jedziemy na paradę 3-majową. Karty wpisowe wraz z oświadczeniami można odebrać w szkole u p. Marty albo pobrać ze szkolnej strony internetowej: www.konarskips.org
Po 19 maja można zapisywać dzieci do szkoły korespondencyjnie, wysyłając wypełnione czytelnie karty, oświadczenia i opłatę na adres:
Konarski Polish School
5914 W. Byron
Chicago, IL 60634
 
2) 28 kwietnia nie będzie lekcji religii ze względu na konferencję klasyfikacyjną. Prosimy o punktualny odbiór dzieci o godz. 12.30.
Tego dnia uczniowie III klasy licealnej będą zdawać pisemny egzamin maturalny. Matura ustna zaplanowana jest na 12 maja. Naszym maturzystom życzymy powodzenia i zdania matury na 5!
 
3) Parada z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja
Jak co roku, weźmiemy udział w paradzie 3-majowej. Zbiórka na parkingu przed szkołą o godz. 9.00 rano, a wyjazd o godz. 9.15. W sobotę uczniowie od klasy I wzwyż otrzymają Oświadczenia, prosimy o ich wypełnienie przekazanie wychowawcom. Nasi najmłodsi uczniowie z grup: przedszkolnej i zerowej mogą jechać na paradę, ale tylko pod opieką rodziców lub dziadków. Apelujemy o stosowny ubiór na wyjazd, ze względu na rangę uroczystości i warunki atmosferyczne.
 
4) 12 maja - wyjazd na polonijne cmentarze: św. Wojciecha i Maryhill
 Uczniowie od kl. V wzwyż będą uczestniczyć w lekcji historii w terenie. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę o polskich miejscach pamięci – pomnikach opowiadać będzie nasz przewodnik, p. Iwona Gawłowski.
 
5) Bierzmowanie i I Komunia Święta
Uczniowie klasy II i VIII po dwuletnim okresie przygotowań przystąpią
w bazylice św. Jacka do poszczególnych sakramentów: ósmoklasiści
do Bierzmowania – 25 kwietnia, natomiast klasa II do I Komunii św. 12 maja.
 
6) 19 maja – zakończenie roku szkolnego
 W związku z wizytą Pary Prezydenckiej i naszym wyjazdem na spotkanie do Parku Milenijnego zmieniona będzie formuła zakończenia roku szkolnego. Oficjalny program uroczystości ograniczymy do graduacji uczniów kl. VIII i maturzystów na sali gimnastycznej. Pozostali uczniowie otrzymają świadectwa w klasach i będą mogli udać się do domu. O szczegóły dotyczące tego dnia proszę pytać wychowawców poszczególnych klas.
 
7) Wielka prośba o wsparcie
Na koniec jeszcze wielka prośba o wsparcie dr. Tomasza Gintera, pracownika IPN, którego żona zmarła zostawiając czwórkę małych dzieci. Pan Tomasz jest twórcą wystaw i gier edukacyjnych promujących najnowszą historię Polski. Podczas pobytu w styczniu edukatorów z IPN mieliśmy warsztaty dla uczniów klas starszych, dostaliśmy również zestaw gier edukacyjnych, które nauczyciele będą wykorzystywać na lekcjach, by w sposób ciekawy przedstawiać tematy z historii Polski. Serdecznie proszę Państwa o poparcie tej akcji, w którą włączyły się inne polonijne szkoły. Okażmy swoje serce i wsparcie dla rodziny pogrążonej w bólu. Datki w postaci symbolicznego dolara będzie można złożyć 28 kwietnia w szkole, wychowawczynie mogą też zebrać w klasach.
Dziękuję za wsparcie i współpracę.
 
Anna Siek, dyrektor Szkoły
  

Des Plaines, 27 marca 2018 roku


Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Rok szkolny szybkimi krokami zbliża do końca. Zostało niespełna 2 miesiące nauki. Oto kilka ważnych informacji na najbliższe tygodnie.

1.   Bezpieczeństwo uczniów na parkingu.
Bezpieczeństwo naszych uczniów jest naszym priorytetem, dlatego prosimy, abyście Państwo przyprowadzali rano dzieci do nauczyciela czekającego przed głównym wejściem do budynku szkolnego, a po zajęciach odbierali je bezpośrednio od niego. Nie chcemy, aby uczniowie wędrując między samochodami na parkingu, narażeni byli na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

2.   Zapisy na nowy rok szkolny.
21 kwietnia rozpoczynamy zapisy na nowy rok szkolny 2018/19. Karty rejestracyjne będą do odebrania w szkole, u p. Marty w sobotę 14 kwietnia. Gorąco zachęcamy do wcześniejszego zapisywania uczniów.

3.   Wyjazd na paradę trzeciomajową.
5 maja będziemy uczestniczyć w paradzie z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas młodszych (przedszkole i zerówka) mogą jechać tylko pod opieką rodzica, pozostali pod opieką nauczyciela. Zachęcamy serdecznie rodziców do uczestniczenia w paradzie razem ze szkołą. Szczegóły dotyczące wyjazdu zostaną podane później.

4.   Spotkanie z Parą Prezydencką.
19 maja Chicago odwiedzi prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Planujemy wziąć udział w spotkaniu w Parku Milenijnym. Na spotkanie pojadą maturzyści, uczniowie klasy I i II liceum oraz kl.7 i 8. Pozostali uczniowie mogą jechać, ale tylko pod opieką rodzica. Jeśli chcielibyście wziąć udział w spotkaniu z Parą Prezydencką, prosimy zgłaszać się do dyr. Szkoły Anny Siek.

5.   Legitymacje szkolne.
Jeśli planujecie Państwo wysłać dzieci na wakacje do Polski, zachęcamy do wyrobienia legitymacji uczniowskich. Upoważniają one do zniżkowych przejazdów środkami lokomocji w Polsce oraz do zniżki na bilety do muzeów i parków. Wnioski o wydanie legitymacji są bezpłatne i można je dostać w szkole u dyrektora.


Anna Siek, dyrektor Szkoły
   
Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines otrzymała ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska dofinansowanie w wysokości $ 1853.48 ze środków Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku. Przyznana kwota będzie przeznaczona na wydatki związane z działalnością Szkoły.
 
  
 
                                        
 
27 lutego 2018 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
10 marca będzie miało miejsce poświęcenie Sztandaru Szkoły i przekazanie   go społeczności szkolnej. To bardzo piękna i podniosła uroczystość, na którą serdecznie Was zapraszamy. Chcemy, abyście Państwo i Wasze dzieci - uczniowie naszej Szkoły byli świadkami tego historycznego wydarzenia i mogli w nim uczestniczyć.
Oto kilka ważnych informacji dotyczących soboty 10 marca:
1)   Odwołujemy zajęcia dla grup przedszkolnych i klasy zerowej oraz lekcje religii i zajęcia świetlicowe.
2)   Jest to obowiązkowy dzień zajęć szkolnych dla pozostałych uczniów, choć nie będzie regularnej nauki w klasach.
3)   Uczniowie przychodzą na godz. 9.00 rano odświętnie ubrani i idą do klas. Następnie razem z wychowawcami udadzą się do kościoła św. Stefana Męczennika, by wziąć udział w uroczystej Mszy św., podczas której zostanie poświęcony Sztandar Szkoły. Po zakończeniu Mszy św. przejdą w procesji na salę gimnastyczną, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości: symboliczne wbicie gwoździ, przekazanie Sztandaru uczniom oraz ślubowanie. Ostatnim punktem uroczystości będzie program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów.
4)   Prosimy o odbiór uczniów około godz. 12.30 po południu, po zakończeniu uroczystości.
 
Na uroczystości poświęcenia Sztandaru Szkoły będziemy mieć wielu gości, m.in. konsula RP, przedstawicieli polonijnych organizacji, dyrektorów polonijnych szkół oraz radną 20. okręgu, dlatego dołóżmy wszyscy starań, aby sobotnie wydarzenie wypadło jak najlepiej i było piękną wizytówką naszej Szkoły.
Anna Siek, dyrektor Szkoły

 


21 stycznia 2018 r.
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
Za nami okres Bożego Narodzenia i związane z nim uroczystości i imprezy, w których brali udział nasi uczniowie. Warto tu wspomnieć o przedstawieniu jasełkowym wystawianym dwukrotnie: w szkole i w kościele św. Zacharego, szkolnej Wigilii i konkursie kolęd. Serdecznie dziękuję paniom, które przygotowywały te uroczystości: Annie Kulasik, Urszuli Sienko oraz uczniom, którzy brali w nich udział, głównie z klasy czwartej, trzeciej i piątej. Podziękowania składam także pani Małgorzacie Jagodzie za przygotowanie konkursu kolęd.
20 stycznia gościliśmy w naszej szkole panią Izabelę Sienkiewicz, edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej. Poprowadziła ona zajęcia z uczniami klas licealnych oraz siódmej i ósmej dotyczące problematyki ratowania  Żydów w okupowanej Polsce. Pani Izabela wręczyła również nagrody laureatom konkursu kolęd, były to karty upomnikowe do księgarni Quo Vadis ufundowane przez szkołę.
Przed nami równie bogaty w wydarzenia i uroczystości czas. Oto, co będzie się działo w ciągu najbliższych kilku tygodni:

27 stycznia
·        zabawa karnawałowa przedszkolaków i uczniów klasy zerowej,
·       półroczna wywiadówka – spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach rozpoczną się 
o godzinie 12.00 w południe. Pół godziny wcześniej, czyli o godz. 11.30 w sali nr 20 będzie spotkanie 
z dyrektorem Szkoły i przedstawicielami Rady Szkoły, na które serdecznie zapraszam. 
·       sprzedaż książek - uczniowie klasy trzeciej będą sprzedawać za symboliczną kwotę różnego rodzaju książki, zarówno polskie, jak i angielskie, dla dzieci i dorosłych. Jest to wspaniała okazja do nabycia po przystępnej cenie wartościowych książek. Dochód uzyskany ze sprzedaży będzie przeznaczony na potrzeby klasy.
·       studniówka klas maturalnych – nasi uczniowie z klasy trzeciej liceum wezmą udział  w corocznym balu studniówkowym organizowanym w sali bankietowej w Drury Lane. Życzymy wspaniałej zabawy 
w gronie rówieśników z ponad 30 polonijnych szkół  metropolii chicagowskiej.
 
3 lutego – sprzedaż ciasta – na końcówkę karnawału proponujemy zakup domowych wypieków: pączki, faworki, ciasta ciasteczka i chleby. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczymy na zakup mikrofonów bezprzewodowych. Pojemniki na ciasto będzie można odebrać w najbliższą sobotę w sali nr 17. Serdecznie proszę o poparcie tej akcji.
 
Anna Siek, dyr. Szkoły
Zmiana terminu zabawy przedszkolaków
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
Informujemy, że ze względów organizacyjnych karnawałowa zabawa przedszkolaków została przesunięta z soboty 20 stycznia na sobotę 27 stycznia.
 
 


7 grudnia 2017
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
W sobotę 2 grudnia, wizytą św. Mikołaja, rozpoczęliśmy w naszej szkole okres świąteczny. Uczniowie zostali obdarowani paczkami pełnymi słodyczy, które ufundowała firma Lowelli szkolnymi kalendarzami. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły przygotować  to wydarzenie: załatwiły i przywiozły donacje słodyczy, pomogły w pakowaniu paczek i przygotowały kącik dla Mikołaja: pp. Monice Pardale, Marcie Pytel, Annie Witowskiej,  Danucie Blando, Ewie Kowalczuk, Annie Kulasik, Barbarze Rosińskiej, Ewie Zabczyk, Katarzynie Oleksy, Karolinie Przewrockiej, Katarzynie Bielskiej, Beacie Podgórni, Bernadetcie Wolińskiej, p. Hubertowi Szmajdzie oraz p. Tomaszowi Krzemieniowi za wcielenie się w św. Mikołaja. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy ogłosili swoje biznesy 
w naszym szkolnym kalendarzu. Gorąco zachęcamy Państwa do korzystania z usług naszych sponsorów: „Popierajmy tych, którzy nas wspierają”. Mamy jeszcze kilkanaście kalendarzy, gdybyście Państwo chcieli zakupić dodatkowy egzemplarz, prosimy o kontakt z p. Martą Pytel lub dyr. Szkoły Anną Siek.
 
16 grudnia odbędą się jasełka przygotowane przez uczniów kl. IV oraz Wigilia. Wszyscy uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 9.00 rano. Przedstawienie jasełkowe rozpocznie się  o godz. 10.00 rano na sali gimnastycznej, natomiast szkolną Wigilię planujemy na godz. 11.00.  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, a także uczniów, którzy przychodzą na lekcje religii do naszej szkoły, na program jasełkowy i Wigilię. Zajęcia szkolne zakończymy o godz. 12.30 po południu. Nie będzie tego dnia lekcji religii ani zajęć świetlicowych.
 
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, to czas, gdy „Bóg rodzi się w człowieku”, czas, gdy jesteśmy bardziej życzliwi i wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Co roku  w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  wspieramy cenne inicjatywy. W tym roku postanowiliśmy wspomóc 
3-letniego Kubusia w walce z rakiem mózgu (informacje o tym zostały już wcześniej rozesłane). 9 i 16 grudnia będzie można składać donacje na ten cel do puszki w sali nr 17. Gorąco apelujemy o poparcie tej akcji.
 
Z okazji najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom radosnego świętowania w gronie najbliższych.
 
Anna Siek, dyr. Szkoły
 
 

 15 listopada 2017 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!                                                                                             
 
11 listopada, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, miały miejsce w naszej Szkole dwa wydarzenia. Uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci do szkolnej społeczności podczas uroczystości Ślubowania i pasowania na ucznia. Dziękujemy paniom, które opracowały program tej szkolnej imprezy i przygotowały pierwszoklasistów do pięknego zaprezentowania się na scenie: Katarzynie Franczyk, Marcie Góralczyk i Urszuli Sienko, a także uczennicy klasy trzeciej, Julii Mazur za odśpiewanie polskiego hymnu. Słowa podziękowania kierujemy również do rodziców uczniów klasy I za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości, dekorację sali i przygotowanie poczęstunku, a w szczególności do pań: Elizy Idec, Jolanty Szal i Barbary Godowski.
11 listopada mieliśmy również doroczną sprzedaż domowych wypieków. Dziękujemy wszystkim, nauczycielom i rodzicom, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji: upiekli albo zakupili ciasta, chleby, ciasteczka, pączki oraz inne słodkości. Szczególne podziękowania składamy paniom: Marcie Pytel, Katarzynie Oleksy, Karolinie Przewrocki, Ewelinie Nicasio, Bernadecie Wolińskiej i Beacie Podgórni za usmażenie pączków oraz p. Annie Niewiarowskiej za pomoc w sprzedaży słodkości. 
Z tej akcji uzyskaliśmy $554.00 i przeznaczymy je na ufundowanie Sztandaru Szkoły.
Przypominamy, że w sobotę 25 listopada nie ma zajęć lekcyjnych. 


Świąteczne konkursy:

1. Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w grudniu konkursu na ręcznie wykonane ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, mikołajki, jeżyki, grzybki etc. Prosimy o przyniesienie własnoręcznie zrobionych i podpisanych (imię i nazwisko oraz klasa) ozdób choinkowych
do szkoły 9 grudnia. Najładniejsze z nich ozdobią nasze szkolne choinki podczas Jasełek
i szkolnej Wigilii, a zwycięzcy otrzymają nagrody. 
2. Natomiast w styczniu odbędzie się nasz szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Serdecznie zachęcamy uczniów do udziału w nim. Więcej informacji dotyczących konkursu podamy
w grudniu.
 
Bardzo prosimy o zgłaszanie uczniów grających na instrumentach do wychowawców klas. Chcielibyśmy pokazać nasze szkolne talenty podczas uroczystości poświęcenia Sztandaru Szkoły, 
10 marca 2018 roku.
 
Z okazji Święta Dziękczynienia życzymy państwu wspaniałego rodzinnego świętowania.
 
Anna Siek, dyrektor Szkoły
 
 
 
 25 października 2017 r.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Oto kilka informacji dotyczących najbliższych wydarzeń w naszej szkole.
1.     Wzorem lat ubiegłych będziemy drukować kalendarz ścienny na rok 2018. Każdy uczeń naszej szkoły dostanie go w paczce mikołajkowej. W kalendarzu zamieszczone zostaną zdjęcia poszczególnych klas oraz z różnych wydarzeń i uroczystości szkolnych. Wydanie kalendarza to wspaniała okazja do reklamy Państwa biznesu lub firmy, 
z której usług korzystacie. Osoby zainteresowane umieszczeniem reklamy w kalendarzu mogą kontaktować się do 18 listopada  z panem Hubertem Szmajdą (773) 816-6086 lub panią Martą Pytel (847) 666-7483.
 
      wizytówka (buisness card) - $ 45.00              cała strona - $ 100.00
 
2.     W sobotę 11 listopada uczniowie klasy I zostaną oficjalnie przyjęci do naszej szkolnej społeczności. Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia rozpocznie się o godz. 10.30 w sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszamy na nią wszystkich rodziców oraz babcie i dziadków pierwszoklasistów.
Tego dnia będziemy również sprzedawać domowe wypieki (ciasta, ciasteczka i chleby). Gorąco prosimy o poparcie akcji sprzedaży ciasta. Dochód przeznaczymy na ufundowanie Sztandaru Szkoły.

3.     Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły zaplanowaliśmy na 10 marca 2018 roku. Podczas niej odbędzie się także symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru. Chcielibyśmy, aby osoby związane z naszą szkołą, 
a zwłaszcza rodzice takie gwoździe ufundowali, wpisując się tym samym na trwałe w historię Szkoły. Koszt ufundowania gwoździa przez osobę prywatną wynosi $ 50.00,     a przez firmę $ 100.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z dyrektor Szkoły Anną Siek   (773) 954-9814 do 17 listopada.

4.     Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa główne wejście będzie zamykane o godz. 9.10. Uczniowie spóźniający się powinni wchodzić do szkoły przez salę nr 17. W sezonie jesienno-zimowym, gdy temperatura spadnie poniżej 35 stopni F oraz gdy pada deszcz lub śnieg uczniowie mogą wchodzić do budynku szkoły o godz. 8.50 
i czekać na korytarzu przed swoją salą. Prosimy, aby młodsze dzieci (przedszkolaki i zerówka) przynosiły obuwie na zmianę.    

5.     Na koniec miła wiadomość. 22 października podczas 48. Bankietu Dziedzictwa Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois docenił działalność polonijnych szkół działających pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, przyznając nagrodę Service to Polish Community. Dyplom uznania dla naszej placówki oświatowej zamieściliśmy na szkolnej stronie internetowej w zakładce Aktualności.


Z wyrazami szacunku,
Anna Siek, dyrektor Szkoły 
 

4 września 2017 roku

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Witamy bardzo serdecznie po wakacyjnej przerwie w piątym roku działalności naszej szkoły. Rozpoczynamy rok, w którym czeka nas wiele ciekawych imprez i uroczystości, w tym poświęcenie Sztandaru Szkoły, które zaplanowaliśmy na 10 marca 2018 roku.
Oto kilka ważnych informacji dotyczących pierwszego dnia regularnych zajęć:

1) Rozpoczęcie szkoły. Zajęcia rozpoczynamy 9 września Mszą św. o godz. 9.00 rano w kościele św. Stefana Męczennika odprawioną w intencji nauczycieli, uczniów i rodziców. Uczniowie, którzy czytają lub niosą dary powinni zgłaszać się przed Mszą św. do p. Małgorzaty Jagody. Prosimy wszystkich o wcześniejsze przybycie (8.45), abyśmy mogli rozpocząć punktualnie. Po Mszy św. wychowawcy przejdą z uczniami i rodzicami do sal lekcyjnych, gdzie odbędzie się krótkie spotkanie  i omówienie najważniejszych spraw związanych z organizacją roku szkolnego i wymaganiami 
w poszczególnych klasach. Zachęcamy rodziców do takiego spotkania z nauczycielami. Przypominamy, że 9 września jest dniem regularnych zajęć lekcyjnych i uczniowie powinni mieć ze sobą podręczniki, zeszyty i przybory do pisania, a młodsze również kredki.     

2) Lekcje religii i zajęcia świetlicowe. 9 września odbędą się również lekcje z religii. Przypominamy, że katecheza w naszej szkole trwa 45 min., od 12.45 do 1.30.  Natomiast nie będzie tego dnia zajęć świetlicowych.

3) Drugie śniadanie. Prosimy, aby pierwszego dnia szkoły każde dziecko miało drugie śniadanie i wodę albo sok do picia. Nie będzie możliwości zakupu jedzenia w szkolnym sklepiku. Sklepik rozpocznie swoją działalność 16 września.

4) Punktualne odbieranie uczniów. Bardzo prosimy o puktualne odbieranie dzieci ze szkoły. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii będą wyprowadzani ze szkoły o godz. 12.30 na wysepkę przy wejściu do szkoły i stamtąd powinni zostać odebrani przez rodziców lub opiekunów. Po lekcjach religii o godz. 1.30 katecheci wyprowadzą uczniów w to samo miejsce i stamtąd powinni być odebrani przez rodziców. Bardzo prosimy, aby rodzice nie wchodzili do szkoły i czekali pod salą lekcyjną na swoje dziecko. Jest to wymóg jaki musimy spełniać w związku z wynajmowaniem klas od Archidiecezji Chicago.

5) Zapisy do szkoły i na dyżury.  9 września  będą przyjmowane zapisy do większości klas i na religię. Bardzo prosimy również o zapisywanie się na szkolne dyżury. Grafik szkonych dyżurów będzie dostępny  w sali nr 17.

6) Szkolny piknik. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, uczniów i sympatyków szkoły  na coroczny piknik, który odbędzie się w niedzielę 17 września w Chipewa Woods w Des Plaines (River Rd i Touhy).
 
Gorąco apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa na parkingu podczas przywożenia i odbierania dzieci.
 
Z wyrazami szacunku,
Anna Siek, dyrektor Szkoły
  
 
    14 sierpnia, 2017 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Wakacje nieubłaganie dobiegają końca. Mam nadzieję, że nasi uczniowe nadal bezpiecznie wypoczywają, ale, że podobnie jak my, powoli przygotowują się do nowego roku szkolnego. Uprzejmie informuję o dodatkowych zapisach i sprzedaży podręczników, które odbędą się 26 sierpnia, w godzinach od 9.00 rano do 1.00 po południu w sali nr 15-16 (Mezydlo Room).
 
                                      Adres:   Our Lady of Destiny School
             1880 Ash Street
                                                  Des Plaines, IL 60016
 
W tym dniu można będzie: dokonać zapisu dzieci do szkoły, na zajęcia religii oraz na zajęcia świetlicowe, zakupić podręczniki, uzupełnić opłatę za szkołę, wpisać się na listę dyżurów rodziców oraz uzupełnić brakujące dokumenty, np. kopie świadectw klasy ukończonej w roku szkolnym 2016/17 (dotyczy to tylko uczniów po raz pierwszy zapisanych do naszej szkoły). Ze względów organizacyjnych proszę nie odkładać zapisów i zakupu podręczników do września.
 
Korzystając  z okazji, chciałabym przekazać Państwu informacje dotyczące zmian w naszej szkole. Zgodnie
ze Statutem Szkoły w maju odbyły się wybory dyrektora i jego zastępcy na kolejne dwa lata. Ze względów osobistych postanowiłam w tych wyborach nie kandydować . Dyrektorem Szkoły została p. Anna Siek, pełniąca do tej pory funkcje zastępcy, natomiast nowym zastępcą p. Małgorzata Białas. 1 sierpnia bieżącego roku p. Siek przejęła moje dotychczasowe obowiązki.  Obu paniom gratuluję i życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wielu sukcesów. Pytania dotyczące działalności szkoły należy kierować do: p. Siek  (773) 954-9814 lub na adres e-mailowy: konarskips@gmail.com
 
Wszystkim Państwu serdecznie dziękuję za cztery lata wspaniałej współpracy, za życzliwość i zrozumienie. Na pewno będzie mozliwość kontynuowania tej współpracy w innym nieco charakterze, gdyż pozostanę w szkole na stanowisku nauczyciela 
j. polskiego i członka Rady Szkoły.
 
Przypominam, że pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2016/2017 odbędą się 9 września 2017 roku. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną przesłane drogą e-mailową na początku września. Będą one zamieszczone również na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org
 
                                    Anna Witowska
    
                                                                                                                                  

                              13 maja, 2017 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Rok szkolny 2016/2017 dobiega końca. Zajęcia w sobotę 20 maja rozpoczynamy tak jak zwykle, czyli w klasach o godzinie 9.00 rano. Natomiast o godzinie 10.30 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz graduacja uczniów klasy VIII i III liceum. Zapraszamy na nią wszystkich rodziców, a także uczniów uczęszczających do naszej szkoły tylko na zajęcia religii. Po programie artystycznym uczniowie przejdą do klas, gdzie otrzymają świadectwa. 
Wszystkie zajęcia w tym dniu, łącznie z religią zakończymy o godzinie 12.30.
Przypominamy, że w dalszym ciągu trwają zapisy na rok szkolny 2017/2018. Po 20 maja można będzie ich dokonywać drogą korespondencyjną. Wszystkie formy i informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej naszej szkoły: www.konarskips.org
Można też z dodatkowymi pytaniami dzwonić pod następujące numery: 
847-437-9833, 773-799-1508, 773-954-9814
 
Gratulujemy naszym absolwentom, a także uczniom klasy VIII, którzy w kwietniu przyjęli sakrament Bierzmowania i dzieciom, które dzisiaj przystępują do sakramentu I Komunii Świętej.
Dziękujemy bardzo serdecznie Państwu za współpracę, życzliwość, zaangażowanie w życie szkoły, liczny udział w pikniku i paradzie trzeciomajowej, a także za czynne popieranie naszych różnorodnych przedsięwzięć. Dzięki Waszej wspaniałej ofiarności zebraliśmy $492.00 na WOŚP oraz $292.90 w ramach akcji „Podziel się chlebem”. Kolejny rok działalności szkoły można więc uznać za bardzo udany.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspomagały szkołę, przekazując donacje materialne i pieniężne. Byli to: 
B. Gabryel , M. Pardala, E. Biernacka, Ł. Szczepanski, H. Szmajda, B. Zielińska, R. Kusiak, B. Wolińska, A. Berezowski, J. Szal, 
B. Buszek, K. Lompart, J. Mazan, K. Malik-Parks. Dziękujemy również p. Sabinie Myszce za zaprojektowanie nowego logo szkoły. Będziemy się nim posługiwać od przyszłego roku szkolnego.
W imieniu Rady Pedagogicznej, Rady Szkoły oraz swoim własnym życzę Państwu udanego letniego wypoczynku. Do zobaczenia po wakacjach.

Daty do zarezerwowania:                                                                                                                                            
19 sierpnia  2017 roku – sprzedaż podręczników
9 września 2017 roku – rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
17 września 2017 roku – szkolny piknik
 
                                                                                                              Anna Witowska, dyrektor Szkoły
 
   
 
 
     28 marca, 2017
 
 Drodzy Rodzice i Opiekunowie! 

Rozpoczynamy przygotowania do kolejnego roku szkolnego, 2017/2018, których najważniejszym punktem są zapisy.

Zapisy będziemy przyjmować w szkole w soboty: 1, 8, 22, 29 kwietnia oraz 13 i 20 maja.
Prosimy o dokładne przeczytanie i czytelne wypełnienie Kart rejestracyjnych (jedna na każde dziecko) oraz Oświadczeń, a także 
o czytelne podanie aktualnych numerów telefonów i adresów e-mailowych. Zrezygnowaliśmy w tym roku z wcześniejszego zamawiania podręczników przez rodziców. Podręczniki można będzie, tak jak do tej pory, zakupić w sierpniu i we wrześniu  
w naszej szkole. Karty rejestracyjne i Oświadczenia są umieszczone na stronie internetowej:  www.konarskips.org pod zakładką Formy.

Po zakończeniu obecnego roku szkolnego zapisów można będzie dokonać drogą korespondencyjną. Wypełnione Karty rejestracyjne, podpisane Oświadczenie i czek wystawiony na Polską Szkołę im. Feliksa Konarskiego należy wysłać na adres: 

Feliks Konarski Polish School
c/o Anna Witowska
1507 W. Willow Ln.
Mount Prospect  IL. 60056

W przyszlym roku szkolnym oferujemy lekcje religii i tzw. zajęcia świetlicowe dla tych uczniów, którzy czekają na rodzeństwo mające katechezę. 

Dla ułatwienia rozplanowania wydatków związanych z zapisami, opłatę za szkołę można będzie uregulować w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości połowy opłaty obowiązuje przy dokonywaniu zapisów. Drugą natomiast prosimy uregulować najpóźniej do 1 października 2017 roku. Po 1 października 2017 roku rodzice, którzy nie wywiążą się z obowiązku terminowego opłacenia szkoły, mogą być obciążeni kosztami manipulacyjnymi w wysokości 50.00 dolarów.                                     
Do opłaty za szkołę należy doliczyć depozyt za szkolne dyżury w wysokości  40.00 dolarów od rodziny. Po odpracowaniu dwóch dyżurów w wybranych przez siebie terminach rodzice otrzymają zwrot  depozytu.
 
Przypominamy, że w naszej szkole dzieci przyjmowane są do poszczególnych klas na podstawie ukończonego 1 września roku życia:

  • 3-latki - ukończone 3 lata
  • 4-latki - ukończone 4 lata
  • 5-latk i - ukończone 5 lat
  • zerówka - ukończone 6 lat
 
Do klasy I przyjmujemy dzieci, które 1 września danego roku kalendarzowego ukończyły 7 lat. Dotyczy  to uczniów zapisywanych do naszej szkoły po raz pierwszy. Uczniowie uczęszczający do innych szkół, a chcący zapisać się do naszej szkoły, muszą dołączyć do Karty rejestracyjnej  kopię świadectwa ukończenia danej klasy w poprzedniej szkole.
 
Zgodnie z wymaganiami Archidiecezji chicagowskiej i parafii św. Jacka, która opiekuje się naszym programem katechetycznym, dzieci muszą uczęszczać na lekcje religii przynajmniej dwa lata przed przystąpieniem do sakramentów I Komunii Świętej 
i Bierzmowania. Uczniowie nie powinni też przerywać uczęszczania na katechezę po przystąpieniu do I Komunii Świętej. Apelujemy do Państwa - katolików i rodziców odpowiedzialnych za wychowanie - o zapewnienie swoim dzieciom nieprzerwanej edukacji religijnej.

Prosimy o
Ø  nieodkładanie zapisów do sierpnia. Im wcześniej dokonają Państwo zapisów, tym łatwiej  będzie nam zorganizować zajęcia 
w przyszłym roku szkolnym: zatrudnić nauczycieli i zakupić podręczniki.
Ø  zarezerwowanie daty 19 sierpnia 2017 roku. W tym dniu można będzie dokonać zapisów, zakupić podręczniki, uregulować drugą ratę opłaty za szkołę i wpisać się na dyżury.
 
 
Anna Witowska, dyrektor Szkoły
 
 
                        
                                                                          
        
 
 
   
 
 
 
              11 marca,  2017
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Pragniemy poinformować Państwa o najbliższych wydarzeniach w naszej szkole.
·         Rozpoczynamy już przygotowania do kolejnego roku szkolnego – 2017/2018. W sobotę 18 i 25 marca prosimy o odebranie kopert z informacjami dotyczącymi zapisów. Na początku kwietnia informacje te będą dostępne na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org
 
·         W marcu zamierzamy część lekcji w klasach poświęcić Patronowi  szkoły – Feliksowi Konarskiemu. Okazją ku temu są dwie rocznice z Nim związane: 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci. Uczniowie klas I-VIII i licealnych wezmą udział w konkursie dotyczącym życia i twórczości Konarskiego. Zadania konkursowe to: wykonywanie maków, ilustrowanie wiersza i opracowanie prezentacji graficznej. Na najlepszych czekają nagrody w postaci karnetów do kina Muvico oraz kart iTune.
 
·         W sobotę 25 marca odbędą się w naszej szkole finały międzyszkolnego konkursu wiedzy o Feliksie Konarskim. Aby zapewnić naszym gościom – uczniom z innych szkół – odpowiednie  warunki konkursowej rywalizacji, potrzebujemy kilku dodatkowych sal. Dlatego w tym dniu dzieci z przedszkola A (p. B. Rosińska) oraz z przdszkola B (p. D. Sitko), nie będą mieć swoich zajęć.
 
·         25 grudnia 2016 roku w setną rocznicę śmierci św. brata Alberta Chmielowskiego rozpoczął się rok jubileuszowy poświęcony tej wyjątkowej postaci. Polska szkoła w Chicago nosząca Jego imię organizuje zbiórkę pieniędzy pod haslem „Podziel się chlebem” w myśl słów brata Alberta: „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. Pragniemy przyłączyć się do tej akcji. Na lekcjach religii katechetki przybliżą dzieciom postać św. brata Alberta, a w sobotę 18 marca będzie można złożyć ofiarę. Zebrane fundusze zostaną przekazane siostrom albertynkom pracującym                                      z najbiedniejszymi dziećmi w Boliwii i na Syberii.  Zachęcamy i prosimy o ofiarność w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu.
 
·         W ostatnich tygodniach nasi uczniowie brali udział w kilku konkursach międzyszkolnych i znaleźli się w gronie najlepszych z najlepszych. Oto nazwiska zdobywców punktowanych miejsc: Sabina Fijor (kl. I liceum) -2. miejsce w konkursie „Stawiam na polski”, Natalia Tokarska (kl. I) – 2. miejsce (konkurs recytatorski), Julia Szmajda (kl. I) - 3. miejsce (konkurs piosenki), Claudia Lassak (kl. VI) – 3. miejsce (konkurs pt. Polskie miejsca w Chicago). Gratulujemy!
 
 
·         Dziękujemy wszystkim rodzicom za wspomaganie zainteresowań swoich dzieci, za zachętę do udziału w konkursach i poświęcony czas (przygotowania, transport). Dziękujemy za donacje rzeczowe i finansowe: pp. P. Topor (telewizor), H, Szmajda, R. Kusiak, B. Gabryjel, E. Biernacka. Dziękujemy pp. A. Niewiarowskiej i K. Przewrockiej za bezinteresowną pomoc w soboty, pp. M. Pytel. B. Wolińskiej, K. Oleksy, E. Ruszała za upieczenie pączków, które były sprzedawane 18 marca.
 
·         Przypominamy, że raz w miesiącu sprzedajemy w naszym szkolnym sklepiku pizzę, natomiast w pozostałe soboty hot dogi. Ze względów organizacyjnych nie jesteśmy w stanie sprzedawać hot dogów w te soboty, kiedy jest pizza. Jeśli dzieci nie lubią lub nie chcą kupić pizzy, prosimy zabezpieczyć im domowe drugie śniadanie. 
 
                                                                                                                                                Rada Pedagogiczna
 
  
                                                                                                                                

7 stycznia, 2017
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
W najbliższą sobotę, 7 stycznia wznawiamy zajęcia w polskiej szkole.  Wszystkie lekcje, religia i zajęcia świetlicowe odbędą się zgodnie z planem. Mamy nadzieję, że dwie wolne soboty, zarówno Państwo jak i nasi uczniowie, wykorzystali na odpoczynek w gronie rodzinnym, na nabranie sił do pracy i nauki w najbliższych miesiącach.
Za nami pełny świątecznych wydarzeń grudzień: odwiedziny św. Mikołaja, konkurs ozdób choinkowych, szkolne jasełka i Wigilia. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w sprawnym przebiegu Wigilii, za przepyszne potrawy, za pomoc w dekoracji sali gimnastycznej i za Waszą obecność w szkole w tym dniu. Dziękujemy za hojność i donacje na naszą szkolną Wigilię: p. J. Wojtaszkowi (opłatki), p. A. Niewiarowskiej ( sztućce), p. K. Głowickiej (talerze), p. M. Lassak (serwetki), p. K.  Potaczek (kubki).
Przed nami równie pracowicie i ciekawie zapowiadający się styczeń.
  • 14 stycznia odbędzie się szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Zachęcamy do udziału w nim naszych uczniów i podtrzymywania pięknej tradycji kolędowania. Informacje, regulamin oraz Karty zgłoszeń można  znaleźć na naszej stronie internetowej: www.konarskips.org
  • 14 stycznia w sklepiku szkolnym sprzedawana będzie pizza. Informujemy też, że w każdą  sobotę (kiedy nie ma pizzy) są do nabycia w sklepiku hot dogi.
  • 14 stycznia zamierzamy się włączyć w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały dzień będzie obecny w szkole wolontariusz  WOŚP, który przeprowadzi zbiórkę. Jak co roku zebrane fundusze będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych i oddziałów geriatrycznych. W związku z tym prosimy, aby uczniowie włączyli się w tę akcję. Każda, nawet niewielka suma (np. 1 dolar) jest cenna i potrzebna. Uczmy nasze dzieci hojności  i pomocy innym.
  • 21 stycznia nasze grupy przedszkolne będą się bawić podczas kostiumowej zabawy karnawa-łowej. Informacje na ten temat przekażą w najbliższą sobotę nauczycielki przedszkola.
  • W niedzielę,  22 stycznia uczniowie klasy I, III oraz przedszkola B  zaprezentują przedstawienie jasełkowe podczas parafialnego spotkania opłatkowego w kościele św. Zacharego w Des Plaines.

 Rada Pedagogiczna
 
 
                                                                                                                                         10 grudnia,  2016 roku
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Przed nami najpięknieszy okres roku: Boże Narodzenie, Wigilia, życzenia, łamanie się opłatkiem, kolędy przy choince, wspomnienia 
i niezapomniane wzruszenia. Te elementy naszego narodowego dziedzictwa pielęgnujemy i pragniemy, aby były bliskie uczniom Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego.
17 grudnia organizujemy naszą szkolną Wigilię, która będzie miała miejsce w sali gimnastycznej. Przed Wigilią odbędą się jasełka przygotowywane przez II i III klasę oraz przedszkole B.
Plan tego dnia przedstawia się następująco:
- 8.30-9.30 – próba jasełek. Obowiązkowa obecność i punktualność uczniów biorących udział w jasełkach!                                  
- 9.30 – uczniowie niebiorący udziału w jasełkach przychodzą do szkoły (zbiórka  w klasach)
- 10.00 – jasełka
- 11.00 – szkolna Wigilia
- 12.30 – zakończenie wszystkich zajęć w tym dniu
 
Na Wigilię i jasełka zapraszamy także uczniów uczęszczających do naszej szkoły tylko na religię. Zajęć z religii oraz zajęć świetlicowych 17 grudnia nie będzie.
 
Prosimy rodziców o współpracę z komitetami klasowymi i pomoc w przygotowaniu wigilijnych potraw, napojów oraz dekoracji na stoły. Potrawy wigilijne należy przywieźć przed godziną 10.00. Pamiętajmy, że w szkole nie mamy dostępu do kuchni, a potrawy powinny być gotowe do podania (ciasto pokrojone).
 
Mimo usprawiedliwionego gwaru i zamieszania w tym dniu, postarajmy się wszyscy, aby szkolna Wigilia miała uroczysty i dostojny charakter. Porozmawiajmy z dziećmi w domu o ważnych częściach Wigilii: modlitwie, opłatku i składaniu sobie życzeń przed przystąpieniem do konsumpcji.
 
W minioną sobotę odwiedził naszych uczniów św. Mikołaj i rozdał im prezenty. Dziękujemy wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w „mikołajkową akcję”. Gorące podziękowania kierujemy pod adresem pp.: T. Krzemienia, M. Pardały, H. Szmajdy, M. Pytel, rodziców, nauczycieli i uczniów pomagających pakować prezenty, a także pań pełniących w tym dniu dyżur. Dziękujemy p. T. Drazkowi za umieszczenie reklamy w szkolnym Kalendarzu.
 
Dziękujemy państwu Wolińskim, Podgorni i Gabryel  za przekazanie $40.00 (depozyt za dyżur) na cele szkoły. Serdeczne podziękowania  składamy pp. A. Niewiarowskiej i K. Przewrockiej za obecność i bezinteresowną pomoc w szkole, poza obowiązkowym dyżurem.
 
 Rada Pedagogiczna
 
 
 
 
 
                                                                                                                                            
 
 
19 listopada 2016 roku
 
               Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
 
Ø  W minioną sobotę 12 listopada miały miejsce w naszej szkole dwa ważne wydarzenia: ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz coroczna akcja sprzedaży ciasta. Uroczystość ślubowania uświetnili swoją obecnością konsul RP w Chicago, Konrad Zieliński
oraz p. Barbara Kożuchowska. Dziękujemy rodzicom: pp. E. Biernackiej, E. Idec, D. Maciejewskiemu, U. Szczepurze oraz państwu Malec za piękne udekorowanie sali gimnastycznej oraz przygotowanie dzieciom poczęstunku.
Ø  Podziękowania składamy również nauczycielom oraz rodzicom za poparcie naszej akcji sprzedaży ciasta i pieczywa: donacje domowych smakołyków oraz ich zakup. Dochód w kwocie $468.00 przeznaczymy na szkolny sztandar.
Ø  Okres świąteczny tuż, tuż...  Podobnie jak w minionym roku organizujemy dla naszych uczniów dwa koknursy związane z Bożym Narodzeniem. Pierwszy z nich to konkurs na własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Prosimy,  aby uczniowie zrobili w domu dowolną ozdobę i przynieśli ją do szkoły 10 grudnia w plastikowym woreczku z kartką zawierającą imię i nazwisko wykonawcy oraz klasę. Techniki i materiały dowolne – mogą być bombki, aniołki, szyszki, łańcuchy, grzybki... Każda ozdoba powinna mieć pętelkę do zawieszenia ozdoby na choince. Najładniejsze, najbardziej pomysłowe zostaną nagrodzone, a wszystkie będą ozdabiać naszą szkolną choinkę.
Ø  Drugi konkurs to konkurs kolęd i pastorałek, który odbedzie się  14 stycznia 2017 roku. Na początku grudnia uczniowie otrzymają dokładniejsze informacje na jego temat, ale już teraz zachęcamy do udzialu w tym konkursie, którego celem jest popularyzowanie znajomości polskich kolęd.
Ø  W sobotę 26 listopada nie będzie zajęć szkolnych z racji Święta Dziękczynienia. Życzymy, aby to piękne święto upływało Państwu w atmosferze radości i zadumy nad dobrem, którego doświadczyliście w mijającym roku.
 
                                                                                                                           Rada Pedagogiczna
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego