Aktualności - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kwietniowe uroczystości

22 kwietnia w chicagowskiej Katedrze Świętego Imienia odbyła   się uroczysta Msza św. Zakończyła ona trwający dwa tygodnie Rodzinny Kongres Modlitwy - Przebudzenie, w ramach którego odbyły się liczne spotkania formacyjne dla katechetów, uczniów i rodziców. W niedzielnej Eucharystii w śródmieściu Chicago uczestniczyła również delegacja z naszej Szkoły. Wraz ze szkolnym pocztem sztandarowym do katedry przybyli katecheci, uczniowie i rodzice.

 

25 kwietnia w bazylice św. Jacka uczniowie klasy ósmej programu katechetycznego przystąpili, po dwuletnim okresie przygotowania pod okiem p. katechetki Danuty Blando, do sakramentu Bierzmowania.
 28 kwietnia uczniowie III klasy liceum w pięknie udekorowanej przez rodziców sali, podkreślającej rangę i charakter wydarzenia, zdawali pierwszą cześć egzaminu maturalnego. Była to część pisemna, podczas niej nasi maturzyści odpowiadali na pytania związane z przeczytanym tekstem oraz wykonywali inne ćwiczenia, których celem było sprawdzenie poziomu opanowania języka polskiego. Uśmiechnięte twarze po zakończeniu egzaminu świadczyły, że ten sprawdzian wiedzy i umiejętności językowych   uczniowie napisali bardzo dobrze. Gratulujemy! Za dwa tygodnie druga część egzaminu maturalnego, tym razem maturzyści będą odpowiadać na wylosowane pytania z zakresu historii literatury polskiej, kultury i tradycji.

 
 
Miss Illinois z wizytą u Konarskiego

14 kwietnia, w ramach cyklicznych Spotkań z ciekawymi ludźmi Polską Szkołę Językową im. Feliksa Konarskiego 
w Des Plaines, odwiedziła Miss Illinois Karolina Jaśko. Spotkała się ona z uczniami Szkoły, od przedszkolaków po klasy licealne. Dla uczniów było to bardzo interesujące i fascynujące spotkanie z naszą rodaczką, najpiękniejszą dziewczyną stanu Lincolna.
Najmłodsi uczniowie przywitali Karolinę piosenkami o wiośnie i wręczyli przygotowane specjalnie na tę okazję laurki. Starsi pytali 
o wymagania, jakim należy sprostać, by brać udział w tego typu konkursach i zdobyć upragnioną koronę. Interesowało ich również, jak wybór na najpiękniejszą dziewczynę wpłynął na życie Karoliny.
Nasza Miss odpowiadała na wszystkie pytania piękną polszczyzną, dzieliła się swoimi wrażeniami z wrześniowego konkursu, podczas którego zdobyła tytuł najpiękniejszej mieszkanki Illinois, podkreślając, jak ważna jest znajomość języka polskiego i jak bardzo pomaga ona w dorosłym życiu.
   

 
Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły10 marca 2018 roku miało miejsce doniosłe wydarzenie - poświęcenie Sztandaru Szkoły i przekazanie Go społeczności szkolnej. Świadkami jego byli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, m.in. wicekonsul Piotr Semeniuk, prezesi polonijnych organizacji, przedstawiciele instytucji oraz dyrektorzy polonijnych szkół. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Stefana Męczennika, podczas której o. Paweł Witon poświęcił Sztandar, który został przekazany przez Rodziców Chrzestnych dyrektor Szkoły. 

  
 

Następnie uroczystości przeniosły się na salę gimnastyczną, gdzie miało miejsce  symboliczne wbicie gwoździ (metalowych blaszek z wygrawerowanymi nazwiskami osób związanych ze Szkołą od momentu powstania, nazwami instytucji i organizacji polonijnych) w drzewce Sztandaru. W dalszej kolejności odbyło się przekazanie Sztandaru przez dyrektor uczniom i ślubowanie przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli. Uroczystość zakończyła się prezentacją Sztandaru i programem artystycznym w wykonaniu uczniów, który przybliżał sylwetkę patrona Szkoły – Feliksa Konarskiego i jego bogatą twórczość.

  
 

Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły była projektem współfinansowanym w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.
Szkolny konkurs kolęd
 


13 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek „Przy żłóbku Pana”. Celem tej dorocznej imprezy jest popularyzowanie śpiewania pięknych polskich kolęd i pastorałek, pielęgnowanie tradycji świątecznych, a także rozwijanie talentów estradowych naszych uczniów. Panie: Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz i Urszula Sienko, zasiadające w jury, z wielkim zainteresowaniem słuchały popisów wokalnych naszych uczniów i miały nie lada zadanie, aby wyłonić najlepszych wykonawców. 
Oto oni:

Grupa I
1.   Szymon Golonka
2.   Victoria Stoklosa
3.   Jakub Franczyk
 
Grupa II
 
1.   Julia Szmajda
2.   Julia Mazur
3.   Julia Sitko

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i maskotki, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc certyfikaty do księgarni Quo Vadis. Wszystkim uczniom występującym w konkursie oraz jego pomysłodawczyni i organizatorce, pani Małgosi Jagodzie, serdecznie gratulujemy.
 
  
 
Jasełka u Zacharego


7 stycznia 2018 roku uczniowie Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego wystawili jasełka 
w kościele św. Zacharego w Des Plaines. Tak jak biblijni Mędrcy ze Wschodu przybyli do ubogiej betlejemskiej stajenki, by pokłonić się Bożej Dziecinie i złożyć Jej swoje dary, tak i nasi uczniowie ofiarowali nowo narodzonemu Dzieciąteczku owoce swojej pracy i talenty. 
Przedstawienie o narodzeniu Pana Jezusa, ubarwione pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami bardzo podobało się licznie zgromadzonej publiczności. Gratulujemy naszym uczniom oraz paniom odpowiedzialnym za przygotowanie jasełkowego programu: Annie Kulasik i Urszuli Sienko, wspaniałego występu. Wszystkim rodzicom, którzy przywieźli dzieci na występ, a w domu uczyli ról serdecznie dziękujemy.

  

  

Modlitwa różańcowa naszych uczninów. Żeby zobaczyć film kliknij tutaj.

    

  

22 października podczas 48. Bankietu Dziedzictwa Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois uhonorował polskie szkoły działające pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce nagrodą Service to Polish Community. PODZIĘKOWANIE

17 września w Chippewa Woods odbył się już po raz trzeci nasz szkolny piknik. Była to bardzo udana impreza w plenerze. Piękna, słoneczna pogoda, wspaniała, rodzinna atmosfera, smaczne jedzenie, domowe wypieki i super zabawa, w tym wiele atrakcji dla dzieci – tak można w wielkim skrócie opisać to niedzielne przedsięwzięcie, które już na stałe weszło do szkolnego kalendarza imprez.
Sukces tegorocznego pikniku to zasługa jego organizatorów, wolontariuszy oraz naszych wspaniałych sponsorów finansowych: LAS Hardwoods i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
sponsorów loterii fantowej:
·         biuro podróży DOMA
·         sklepy: Costco, Herbovit Jewel, Mariano’s, Polish Deli, Sam’s Farmers Market,
          Shop&Save, Target, Witaminka, KD Market w Mont Prospect
·         restauracje: Czerwone Jabłuszko, Jolly Inn, Long Horn Steakhouse, Old Warsaw
·         Millenium Auto Sales, Shell
·         HDS Eagles Soccer Academy
·         księgarnia Quo Vadis
·         Lee Nails & SPA, Beata Panek
 a także firm i osób prywatnych, które przekazały na rzecz pikniku innego rodzaju donacje: Klub Sportowy „Wisła”, Wiklański Bakery, Michał Żołądź.

Wszystkim SPONSOROM i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

   

   

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA -  LISTOPAD 2016


12 listopada 2016 roku w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, którą w tym roku zaszczycili specjalni goście: konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Konrad Zieliński oraz p. Barbara Kożuchowska, aktorka „Teatru Ref-Rena”, działającego przez wiele lat w Chicago.

Bohaterami tego dnia było niewątpliwie 18 uczniów klasy pierwszej. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny – inscenizacja przygotowana przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Beztroski nastrój rozśpiewanych pierwszoklasistów zakłóciła Zła Wróżka, rzucając na nich czar i sprawiając, że stali się senni i leniwi. Na szczęście Dobra Wróżka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób zrzucić złe zaklęcie. W tym celu musieli odwiedzić cztery krainy: Muzyki, Pracy, Miłości i Mądrości. Na każdym etapie swojej podróży udowadniali, że umieją śpiewać, potrafią pracować zespołowo, kochają rodziców, Polskę i przyrodę, znają odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania.W inscenizacji wszyscy uczniowie popisali się umiejętnością śpiewu i recytacji oraz zdolnościami aktorskimi, a gromkie brawa widzów potwierdziły ich gotowość do stania się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi  i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości – ślubowanie i pasowanie. W obecności gości, rodziców oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: „Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście....”. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Kronice. W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Stojąc, przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości. 

        

Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem pierwszaków czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych książeczek i ołówków, ogromna laurka od młodszych kolegów z zerówki, a także  gratulacje i zdjęcia. Końcowym akcentem uroczystości był poczęstunek (pizza, napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.                                                   
 
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to najważniejsze wydarzenie w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kontynuowaliśmy, zapoczątkowane w kwietniu, obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Uczniowie klas I-V wzięli udział w konkursie historycznym organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Wykonywali flagi, godła Polski oraz makiety osady słowiańskiej. Najlepsze prace – ocenie podlegały między innymi pomysłowość, estetyka i oryginalość – zostały przekazane organizatorom i wzięły udział w międzyszkolnych finałach. Były to prace Christiana Lasaka, Julii Sitko, Nicole Stemplewski, Matildy Brandys, Michaela Dąbrowskiego, Mateusza Niewiarowskiego, Nicholasa Kulasika i Bartosza Koszykowskiego.

                                                               

Uczeń klasy III Mateusz Niewiarowski za wykonanie pięknego godła Polski zanalazł się 
w gronie laureatów i 20 listopada uczestniczył w uroczystości podsumowania Konkursu w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles.
 
 
 
 

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2016

Październik był w naszej szkole bardzo pracowitym i bogatym w wydarzenia miesiącem. Pierwszoklasiści intensywnie przygotowywali się do uroczystości ślubowania, która będzie miała miejsce w listopadzie. Uczniowie klas starszych spędzali sobotnie poranki zdobywając nowe wiadomości, doskonaląc umiejętność czytania, pisania oraz mówienia po polsku. Nauczyciele rozpoczęli planowanie lekcji i konkursów poświęconych postaci Feliksa Konarskiego w związku z dwiema ważnymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku szkolnym: 25. rocznicą śmierci i 110. rocznicą urodzin naszego Patrona.
Regularne szkolne zajęcia urozmiciło też kilka ciekawych wydarzeń. 8 października gościliśmy w szkole p. Magdalenę Solarz oraz czworo tancerzy z zespołu Wici w bajecznie kolorowych strojach. Nasi goście opowiadali o działalności zespołu, rozdawali ulotki, zachęcali do zapisów i przeżycia niezapomnianej przygody z tańcem. Była też okazja do wspólnych zdjęć.

Tydzień później uczniowie liceum i klas VI-VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu multimedialnego „Polita” przygotowanego przez teatr Buffo z Warszawy. Historia Apolonii Kupiec, polskiej artystki, która jako Pola Negri podbiła Hollywood i została okrzyknięta gwiazdą kina niemego, bardzo się młodym widzom podobała. Stroje z epoki, efekty specjalne, technologia 3D, muzyka, śpiew i taniec sprawiły,                że wszyscy z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki spektaklu.Udział starszych uczniów w widowiskowym spektaklu „Polita” był jednym z głównych wydarzeń obchodzonego w naszej szkole Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Pozostałe klasy również celebrowały ten dzień. Uczniowie zapoznali się z wierszami patrona szkoły Feliksa Konarskiego „Bajka o wróbelkach” oraz „Rozmowa”. Utwory te (czytane, inscenizowane oraz ilustrowane) posłużyły jako wstęp do rozmów na temat korzyści, jakie daje dwujęzyczność. Uczniowie klasy IV wykonali w domu projekt „Miasto moich rodziców”. Każdy projekt i towarzysząca mu ustna prezentacja zawierały informacje dotyczące położenia, atrakcji turystycznych oraz sławnych ludzi związanych z przedstawianym miejscem. Na koniec zwartoklasiści odszukiwali na mapie fizycznej Polski omawiane miasta i przyklejali obok nazw swoje zdjęcia. 

Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku katecheci i uczniowie zapisani na religię przygotowali nabożeństwo różańcowe, które odbyło się 22 października w kościele św. Stefana Męczennika. Każda grupa opracowała rozważania jednej Tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Modlitwie towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka wraz z Jasiem Szmajdą akompaniowali na gitarach.Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, w ostatnią sobotę października klasy starsze szkoły pod- stawowej i klasy licealne odwiedziły dwa polskie cmentarze w Niles: Maryhill i cmentarz św. Wojciecha.  Podczas wycieczki złożono  kwiaty i zapalono znicze na grobach: patrona naszej szkoły – Feliksa Konarskiego oraz jego żony Niny Oleńskiej, wieloletniej nauczycielki Ireny Żarczyńskiej i prezesa PNA – Alojzego Mazewskiego. Na chwilę zadumy i modlitwę uczniowie zatrzymali się także przy Pomniku Katyńskim oraz przy obelisku upamiętniającym żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia  i żołnierzy armii Hallera poległych w bitwach I wojny światowej.
Kartka z kalendarza – wrzesień 2016

Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie.  Dzień ten był poprzedzony wcześniejszą pracą wielu osób: w sierpniu odbyły się dodatkowe zapisy i sprzedaż podręczników, przygotowane zostały klasy na przyjęcie uczniów, 
a nauczyciele spotkali się na konferencji, aby zaplanować działania dydaktyczno- wychowawcze.

Pierwszy dzień zajęć
W sobotę 10 września 2016 roku uroczystą Mszą świętą zainaugurowaliśmy czwarty rok działalności Szkoły. Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewniła Joanna Szyszka. Piękny śpiew, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy. Po zakończeniu Mszy świętej  głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas.  W tym roku Grono Pedagogiczne będą tworzyć panie: Barbara Rosińska, Danuta Sitko, Ewa Kowalczuk, Ewa Zabczyk, Małgorzata Jagoda, Anna Siek, Monika Dąbrowska, Aneta Dabrowski, Małgorzata Białas, Danuta Blando, Beata Gillespie i Joanna Szyszka.  W charakterze klasowych asystentek pracować będą pp. Eliza Palarz i Gabriela Czochara. Po Mszy świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne i wybory tzw. trójek klasowych.
Drugą część sobotniego poranka wypełniły regularne zajęcia, wakacyjne wspomnienia, plany na rozpoczynający się rok szkolny, przeglądanie kolorowych podręczników, poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Piknik
W niedzielę, 18 września odbył się drugi już piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego. To powaka-cyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, celebrowaną przez o. Michała Kłosińskiego. Czynny udział  w Niej wzięli uczniowie, którzy służyli jako ministranci, czytali, odmawiali modlitwę wiernych i nieśli dary do ołtarza. O muzyczną oprawę zadbali 
p. Joanna  Szyszka i Jasio Szmajda, uczeń klasy IV. Po Mszy świętej zgromadzonych powitali dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było 
w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.  Wszystkim smakowały także lody, napoje orzeźwiające i domowe ciasta.
Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Dla najmłod-szych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali  zwierzaki z barwnych baloników. W  dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie. A na przejazd kolorową kolejką nikogo nie trzeba było namawiać. Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Można było spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem.  
Dorośli także miło spędzali czas. Mogli porozmawiać  z przedstawicielkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o oszczędzaniu 
i oferowanych przez ten bank usługach. Pan Andzrej Stano, członek grupy rekonstrukcji historycznej pokazywał dawne uzbrojenie 
i  wyposażenie żołnierskie. Wiele osob zatrzymywalo się przy stoisku p. Kubali, aby pooglądać i powąchać olejki eteryczne oraz zapoznać się z ich działaniem. Pokaz judo  i karate oraz loteria fantowa zakończyły  tegoroczny piknik.
Drugi piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego był bardzo udaną imprezą: dopisała pogoda i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego