Aktualności - Szkoła Językowa im. F. Konarskiego Des Plaines

Idź do spisu treści

Menu główne:

 
Szkolny konkurs kolęd
 


13 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek „Przy żłóbku Pana”. Celem tej dorocznej imprezy jest popularyzowanie śpiewania pięknych polskich kolęd i pastorałek, pielęgnowanie tradycji świątecznych, a także rozwijanie talentów estradowych naszych uczniów. Panie: Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz i Urszula Sienko, zasiadające w jury, z wielkim zainteresowaniem słuchały popisów wokalnych naszych uczniów i miały nie lada zadanie, aby wyłonić najlepszych wykonawców. 
Oto oni:

Grupa I
1.   Szymon Golonka
2.   Victoria Stoklosa
3.   Jakub Franczyk
 
Grupa II
 
1.   Julia Szmajda
2.   Julia Mazur
3.   Julia Sitko

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i maskotki, natomiast zdobywcy trzech pierwszych miejsc certyfikaty do księgarni Quo Vadis. Wszystkim uczniom występującym w konkursie oraz jego pomysłodawczyni i organizatorce, pani Małgosi Jagodzie, serdecznie gratulujemy.
 
  
 
Jasełka u Zacharego


7 stycznia 2018 roku uczniowie Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego wystawili jasełka 
w kościele św. Zacharego w Des Plaines. Tak jak biblijni Mędrcy ze Wschodu przybyli do ubogiej betlejemskiej stajenki, by pokłonić się Bożej Dziecinie i złożyć Jej swoje dary, tak i nasi uczniowie ofiarowali nowo narodzonemu Dzieciąteczku owoce swojej pracy i talenty. 
Przedstawienie o narodzeniu Pana Jezusa, ubarwione pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami bardzo podobało się licznie zgromadzonej publiczności. Gratulujemy naszym uczniom oraz paniom odpowiedzialnym za przygotowanie jasełkowego programu: Annie Kulasik i Urszuli Sienko, wspaniałego występu. Wszystkim rodzicom, którzy przywieźli dzieci na występ, a w domu uczyli ról serdecznie dziękujemy.

  

  

Modlitwa różańcowa naszych uczninów. Żeby zobaczyć film kliknij tutaj.

    

  

22 października podczas 48. Bankietu Dziedzictwa Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział na stan Illinois uhonorował polskie szkoły działające pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce nagrodą Service to Polish Community. PODZIĘKOWANIE

17 września w Chippewa Woods odbył się już po raz trzeci nasz szkolny piknik. Była to bardzo udana impreza w plenerze. Piękna, słoneczna pogoda, wspaniała, rodzinna atmosfera, smaczne jedzenie, domowe wypieki i super zabawa, w tym wiele atrakcji dla dzieci – tak można w wielkim skrócie opisać to niedzielne przedsięwzięcie, które już na stałe weszło do szkolnego kalendarza imprez.
Sukces tegorocznego pikniku to zasługa jego organizatorów, wolontariuszy oraz naszych wspaniałych sponsorów finansowych: LAS Hardwoods i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
sponsorów loterii fantowej:
·         biuro podróży DOMA
·         sklepy: Costco, Herbovit Jewel, Mariano’s, Polish Deli, Sam’s Farmers Market,
          Shop&Save, Target, Witaminka, KD Market w Mont Prospect
·         restauracje: Czerwone Jabłuszko, Jolly Inn, Long Horn Steakhouse, Old Warsaw
·         Millenium Auto Sales, Shell
·         HDS Eagles Soccer Academy
·         księgarnia Quo Vadis
·         Lee Nails & SPA, Beata Panek
 a także firm i osób prywatnych, które przekazały na rzecz pikniku innego rodzaju donacje: Klub Sportowy „Wisła”, Wiklański Bakery, Michał Żołądź.

Wszystkim SPONSOROM i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!!!

   

   

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA -  LISTOPAD 2016


12 listopada 2016 roku w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania, którą w tym roku zaszczycili specjalni goście: konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Konrad Zieliński oraz p. Barbara Kożuchowska, aktorka „Teatru Ref-Rena”, działającego przez wiele lat w Chicago.

Bohaterami tego dnia było niewątpliwie 18 uczniów klasy pierwszej. Wkroczyli oni na pięknie udekorowaną scenę w takt muzyki i z biało-czerwonymi różami w rękach. W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny – inscenizacja przygotowana przez p. Ewę Zabczyk, wychowawczynię klasy oraz panią Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. Beztroski nastrój rozśpiewanych pierwszoklasistów zakłóciła Zła Wróżka, rzucając na nich czar i sprawiając, że stali się senni i leniwi. Na szczęście Dobra Wróżka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób zrzucić złe zaklęcie. W tym celu musieli odwiedzić cztery krainy: Muzyki, Pracy, Miłości i Mądrości. Na każdym etapie swojej podróży udowadniali, że umieją śpiewać, potrafią pracować zespołowo, kochają rodziców, Polskę i przyrodę, znają odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania.W inscenizacji wszyscy uczniowie popisali się umiejętnością śpiewu i recytacji oraz zdolnościami aktorskimi, a gromkie brawa widzów potwierdziły ich gotowość do stania się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi  i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości – ślubowanie i pasowanie. W obecności gości, rodziców oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: „Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście....”. Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na Akcie ślubowania i w szkolnej Kronice. W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Stojąc, przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości. 

        

Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem pierwszaków czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i Akty ślubowania, upominki w postaci kolorowych książeczek i ołówków, ogromna laurka od młodszych kolegów z zerówki, a także  gratulacje i zdjęcia. Końcowym akcentem uroczystości był poczęstunek (pizza, napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców.                                                   
 
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to najważniejsze wydarzenie w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kontynuowaliśmy, zapoczątkowane w kwietniu, obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Uczniowie klas I-V wzięli udział w konkursie historycznym organizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Wykonywali flagi, godła Polski oraz makiety osady słowiańskiej. Najlepsze prace – ocenie podlegały między innymi pomysłowość, estetyka i oryginalość – zostały przekazane organizatorom i wzięły udział w międzyszkolnych finałach. Były to prace Christiana Lasaka, Julii Sitko, Nicole Stemplewski, Matildy Brandys, Michaela Dąbrowskiego, Mateusza Niewiarowskiego, Nicholasa Kulasika i Bartosza Koszykowskiego.

                                                               

Uczeń klasy III Mateusz Niewiarowski za wykonanie pięknego godła Polski zanalazł się 
w gronie laureatów i 20 listopada uczestniczył w uroczystości podsumowania Konkursu w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles.
 
 
 
 

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2016

Październik był w naszej szkole bardzo pracowitym i bogatym w wydarzenia miesiącem. Pierwszoklasiści intensywnie przygotowywali się do uroczystości ślubowania, która będzie miała miejsce w listopadzie. Uczniowie klas starszych spędzali sobotnie poranki zdobywając nowe wiadomości, doskonaląc umiejętność czytania, pisania oraz mówienia po polsku. Nauczyciele rozpoczęli planowanie lekcji i konkursów poświęconych postaci Feliksa Konarskiego w związku z dwiema ważnymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku szkolnym: 25. rocznicą śmierci i 110. rocznicą urodzin naszego Patrona.
Regularne szkolne zajęcia urozmiciło też kilka ciekawych wydarzeń. 8 października gościliśmy w szkole p. Magdalenę Solarz oraz czworo tancerzy z zespołu Wici w bajecznie kolorowych strojach. Nasi goście opowiadali o działalności zespołu, rozdawali ulotki, zachęcali do zapisów i przeżycia niezapomnianej przygody z tańcem. Była też okazja do wspólnych zdjęć.

Tydzień później uczniowie liceum i klas VI-VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu multimedialnego „Polita” przygotowanego przez teatr Buffo z Warszawy. Historia Apolonii Kupiec, polskiej artystki, która jako Pola Negri podbiła Hollywood i została okrzyknięta gwiazdą kina niemego, bardzo się młodym widzom podobała. Stroje z epoki, efekty specjalne, technologia 3D, muzyka, śpiew i taniec sprawiły,                że wszyscy z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki spektaklu.Udział starszych uczniów w widowiskowym spektaklu „Polita” był jednym z głównych wydarzeń obchodzonego w naszej szkole Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Pozostałe klasy również celebrowały ten dzień. Uczniowie zapoznali się z wierszami patrona szkoły Feliksa Konarskiego „Bajka o wróbelkach” oraz „Rozmowa”. Utwory te (czytane, inscenizowane oraz ilustrowane) posłużyły jako wstęp do rozmów na temat korzyści, jakie daje dwujęzyczność. Uczniowie klasy IV wykonali w domu projekt „Miasto moich rodziców”. Każdy projekt i towarzysząca mu ustna prezentacja zawierały informacje dotyczące położenia, atrakcji turystycznych oraz sławnych ludzi związanych z przedstawianym miejscem. Na koniec zwartoklasiści odszukiwali na mapie fizycznej Polski omawiane miasta i przyklejali obok nazw swoje zdjęcia. 

Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku katecheci i uczniowie zapisani na religię przygotowali nabożeństwo różańcowe, które odbyło się 22 października w kościele św. Stefana Męczennika. Każda grupa opracowała rozważania jednej Tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Modlitwie towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka wraz z Jasiem Szmajdą akompaniowali na gitarach.Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych, w ostatnią sobotę października klasy starsze szkoły pod- stawowej i klasy licealne odwiedziły dwa polskie cmentarze w Niles: Maryhill i cmentarz św. Wojciecha.  Podczas wycieczki złożono  kwiaty i zapalono znicze na grobach: patrona naszej szkoły – Feliksa Konarskiego oraz jego żony Niny Oleńskiej, wieloletniej nauczycielki Ireny Żarczyńskiej i prezesa PNA – Alojzego Mazewskiego. Na chwilę zadumy i modlitwę uczniowie zatrzymali się także przy Pomniku Katyńskim oraz przy obelisku upamiętniającym żołnierzy amerykańskich polskiego pochodzenia  i żołnierzy armii Hallera poległych w bitwach I wojny światowej.
Kartka z kalendarza – wrzesień 2016

Tradycyjnie już, w drugą sobotę września, rozpoczęliśmy naukę po wakacyjnej przerwie.  Dzień ten był poprzedzony wcześniejszą pracą wielu osób: w sierpniu odbyły się dodatkowe zapisy i sprzedaż podręczników, przygotowane zostały klasy na przyjęcie uczniów, 
a nauczyciele spotkali się na konferencji, aby zaplanować działania dydaktyczno- wychowawcze.

Pierwszy dzień zajęć
W sobotę 10 września 2016 roku uroczystą Mszą świętą zainaugurowaliśmy czwarty rok działalności Szkoły. Liturgię sprawował jezuita, o. Paweł Witon, a oprawę muzyczną zapewniła Joanna Szyszka. Piękny śpiew, czytania, uroczysta procesja darów poprzedzona komentarzem oraz udział w niej uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat tej Eucharystycznej modlitwy. Po zakończeniu Mszy świętej  głos zabrała dyrektor Anna Witowska, która przywitała zebranych i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas.  W tym roku Grono Pedagogiczne będą tworzyć panie: Barbara Rosińska, Danuta Sitko, Ewa Kowalczuk, Ewa Zabczyk, Małgorzata Jagoda, Anna Siek, Monika Dąbrowska, Aneta Dabrowski, Małgorzata Białas, Danuta Blando, Beata Gillespie i Joanna Szyszka.  W charakterze klasowych asystentek pracować będą pp. Eliza Palarz i Gabriela Czochara. Po Mszy świętej uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do sal lekcyjnych. Tam odbyły się krótkie zebrania informacyjne i wybory tzw. trójek klasowych.
Drugą część sobotniego poranka wypełniły regularne zajęcia, wakacyjne wspomnienia, plany na rozpoczynający się rok szkolny, przeglądanie kolorowych podręczników, poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Piknik
W niedzielę, 18 września odbył się drugi już piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego. To powaka-cyjne spotkanie społeczności szkolnej w plenerze rozpoczęliśmy uroczystą Mszą świętą, celebrowaną przez o. Michała Kłosińskiego. Czynny udział  w Niej wzięli uczniowie, którzy służyli jako ministranci, czytali, odmawiali modlitwę wiernych i nieśli dary do ołtarza. O muzyczną oprawę zadbali 
p. Joanna  Szyszka i Jasio Szmajda, uczeń klasy IV. Po Mszy świętej zgromadzonych powitali dyrektor Szkoły Anna Witowska i prezes Rady Szkoły Hubert Szmajda. Zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy oraz do delektowania się smakołykami pikniowej kuchni. A było 
w czym wybierać i co smakować. Największe powodzenie oczywiście miały wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla, krupnioki i hot dogi.  Wszystkim smakowały także lody, napoje orzeźwiające i domowe ciasta.
Gdy duch i ciało zostały pokrzepione, przyszedł czas na piknikowe atrakcje. Było ich wiele. Dla najmłod-szych uczestników pikniku organizatorzy  przygotowali spotkanie z klaunami, którzy malowali twarze i wykonywali  zwierzaki z barwnych baloników. W  dużym dmuchanym zamku podskakiwały nie tylko kilkuletnie dzieci, ale chętnie wkradali się do niego i starsi uczniowie. A na przejazd kolorową kolejką nikogo nie trzeba było namawiać. Inną atrakcję stanowił pokaz szermierki w wykonaniu podopiecznych Jerzego Lebiedzińskiego. Można było spróbować swoich sił i umiejętności w posługiwaniu się „białą bronią”. Długa kolejka i grono obserwatorów świadczyły, że ten rodzaj zabawy cieszył się dużym powodzeniem.  
Dorośli także miło spędzali czas. Mogli porozmawiać  z przedstawicielkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o oszczędzaniu 
i oferowanych przez ten bank usługach. Pan Andzrej Stano, członek grupy rekonstrukcji historycznej pokazywał dawne uzbrojenie 
i  wyposażenie żołnierskie. Wiele osob zatrzymywalo się przy stoisku p. Kubali, aby pooglądać i powąchać olejki eteryczne oraz zapoznać się z ich działaniem. Pokaz judo  i karate oraz loteria fantowa zakończyły  tegoroczny piknik.
Drugi piknik Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego był bardzo udaną imprezą: dopisała pogoda i humory, zaszczycili nas goście oraz liczni uczestnicy. Smakołyki z piknikowej kuchni, różnorodne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych sprawiły, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i że nikt się nie nudził. Dziękujemy więc wszystkim: organizatorom, uczestnikom, donatorom fantów na loterię oraz sponsorom.
Kartka ze szkolnego kalendarza – maj 2016
Szkolne życie w miesiącu maju koncentruje się tradycyjnie już wokół następujących uroczystości: parady trzeciomajowej, Komunii Świętej klasy II oraz graduacji klasy VIII i zakończenia roku szkolnego.

Parada z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

To już trzeci raz uczestniczyliśmy w paradzie, wydarzeniu upamiętniającym ważną rocznicę z historii Polski i będącym okazją do zamanifestowania polskości w chicagowskim śródmieściu. Hasłem tegorocznej parady, która odbyła się 7 maja, było: 1050 lat chrztu Polski. 
Nasza szkolna grupa prezentowała się bardzo okazale. Byliśmy ubrani w koszulki z logo szkoły zaprojektowane i ufundowane przez Przemysława Króla, rodzica naszych uczniów. Mimo przenikliwego wiatru i zimna z dumą maszerowaliśmy ulicą State, niosąc biało-czerwone chorągiewki, baloniki oraz kwiaty i pozdrawiając zgromadzonych widzów.

 

Uroczystość I Komunii Świętej w bazylice św. Jacka

14 maja dwudziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły, wspólnie z uczniami ze szkół im. Jana Sobieskiego i Marii Skłodowskiej-Curie, przystąpiło po raz pierwszy do sakramentu Komunii Świętej. Tę piękną i wzruszającą uroczystość poprzedziły dwa lata nauki, w czasie której uczniowie poznawali modlitwy i podstawy naszej wiary katolickiej. Ostatnim punktem przygotowań do uroczystości były trzy majowe próby, podczas których dzieci ćwiczyły przydzielone im fragmenty uroczystej Eucharystii: śpiewy, czytania, modlitwy, niesienie darów i podziękowania. Cała ceremonia I Komunii Św. wypadła bardzo okazale. 
Piękne wnętrze kościoła, goście, biel komunijnych sukienek połączona z czernią chłopięcych garniturków i śpiewy sprawiły, że uroczystość była niezwykle wzruszająca dla przyjmujących po raz pierwszy do swoich serc Pana Jezusa chłopców i dziewczynek oraz dla ich rodziców, dziadków i rodzeństwa. Nasi uczniowie i ich rodzice brali aktywny udział w liturgii: śpiewali psalmy, prosili o udzielenie sakramentu, czytali modlitwę wiernych, komentarz do darów, szli w procesji z darami oraz składali podziękowania. Ta piękna uroczystość na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów, ich rodziców i wszystkich obecnych w bazylice św. Jacka.

Graduacja klasy VIII i zakończenie roku szkolnego

Na tle marsza „Pomp and Circumstance” 21 maja uczniowie klasy VIII wraz z wychowaczynią  Danutą Blando dostojnie weszli na scenę. Rozpoczęła się uroczysta graduacja. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, pamiątkowe statuetki i albumy. Rozbrzmiewały podziękowania i  życzenia. Rodzicom, w podziękowaniu za ich trud i poświęcenie, zostały wręczone czerwone róże i zadedykowana piosenka „Cudownych rodziców mam”.Po graduacji na scenę zostali poproszeni uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w różnych konkursach. Byli to: Brożek Michalina, Siek Alexandra, Zieliński Piotr (konkurs językowy), Berezowska Victoria i Szmajda Julia (konkurs piosenki), Żurek Stefania (konkurs talentów), Nowakowska Natalia, Szal Dominika, Zyra Kacper (konkurs historyczny), Król Apolonia, Worszylo Maya, Meyka Alexandra, Topczylko Magdalena, Puścizna Olivia, Mazur Julia,  Nowakowski Michał, Lech Marcel, Nowakowska Natalia (konkurs plastyczny). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.
 Następnie odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się występy uczniów. Na początek klasa V i VI wystąpiły z krótką inscenizacją nawiązującą do obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050–lecia chrztu Polski.  W trzech scenkach przedstawili legendę o założeniu Gniezna, postrzyżyny Ziemowita - syna Piasta i chrzest Mieszka. W dalszej części programu mogliśmy usłyszeć wiersze i piosenki o mamie, tacie i nadchodzących wakacjach. Uczniowie klasy II opowiadali jak wszechstronną instytucją jest mama, która zna lekarstwa na wszelkie dolegliwości, potrafi naprawić różne urządzenia, wspaniale gotuje, piecze, szyje i śpiewa. Julia Szmajda przypomniała wszystkim piosenkę „Puszek-Okruszek”, a Victoria Berezowska o Zuzi – niedużej lalce ze szmatek. Oba te utwory nasze uczennice zaprezentowały w międzyszkolnym konkursie piosenki. Jak zwykle największym zainteresowaniem i aplauzem cieszyły się występy naszych najmłodszych uczniów – przedszkolaków. 

Tym razem zaprezentowali oni „Smerfowy rap” i współczesną wersję ludowej piosenki. Tak zakończył się kolejny rok nauki w naszej szkole. 

 
KARTKA Z KALENDARZA – MARZEC 2016
 
W marcu pracowaliśmy w naszej szkole tylko przez trzy soboty. Oto najważniejsze wydarzenia tego krótszego, z racji świąt wielkanocnych, miesiąca.
 
Konkursy
Zakończyliśmy udział w tegorocznych konkursach międzyszkolnych. Łącznie piętnastu uczniów reprezentowało naszą szkołę w pięciu konkursach. Była to dla nich okazja do zdobycia dodatkowej wiedzy i nowych doświadczeń, a także poznania smaku rywalizacji 
z rówieśnikami z innych szkół.
Nie zdobyli wprawdzie najwyższych lokat, ale jesteśmy dumni z ich dobrych wyników. Gratulujemy!

 
Konkurs językowy „Stawiam na polski”
Brożek Michalina (I liceum), Siek Alexandra (II liceum), Zieliński Piotr (I liceum)Konkurs piosenki „Miłość kwitnie wokół nas”
Berezowska Victoria (klasa IV), Szmajda Julia (przedszkole)


Konkurs talentów
Żurek Stefania (klasa III)


 
Konkurs historyczny
Nowakowska Natalia (klasa VI), Szal Dominika (klasa VIII), Zyra Kacper (klasa VIII)


Konkurs plastyczny
Król Apolonia (klasa III), Topczylko Magdalena (klasa III), Mazur Julia (klasa I),
Lech Marcel (przedszkole), Nowakowska Natalia (klasa VI)
 
Nagradzamy uczniów, którzy decydują się na dodatkowy wysiłek związany z uczestnictwem  w konkursach. W dniu zakończenia roku szkolnego otrzymają oni nagrody rzeczowe i dyplomy.

Droga krzyżowa 
“Rozpięty na ramionach, 
Jak sokół na niebie 
Chrystusie, Synu Boga, 
Spójrz proszę na ziemię”.

Tą pieśnią 12 marca 2016 roku w kościele świętego Stefana Męczennika rozpoczęło się szkolne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wzięli w nim udział uczniowie zapisani do programu katechetycznego, nauczyciele i rodzice. Młodzież klasy VII i VIII wraz z katechetką 
p. Anetą Dabrowski poprowadziła nas drogą, którą ponad tysiąc lat temu szedł Jezus. Przystając przy kolejnych stacjach, rozważaliśmy wydarzenia związane z jego męką i śmiercią. Przeżycie tych chwil pogłębiła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez p. Joannę Szyszkę oraz uczniów klasy III i IV. Specjalna prezentacja multimedialna na ekranie pozwoliła również młodszym uczestnikom zaangażować się w nabożeństwo. Komentarze, wspólny śpiew i wyświetlane obrazy sprawiły, że tegoroczna szkolna Droga Krzyżowa była pięknym modlitewnym spotkaniem. Zakończyliśmy je obietnicą:
 
 „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany
Za żadne skarby świata,
Bo na nim Jezus ukochany
  Grzeszników z niebem brata”. 
 

Gość z PSFUK 
 
12 marca gościliśmy w szkole panią Annę Mścisz z oddziału PSFUK w Mount Prospect. Tematem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz liceum, było oszczędzanie oraz możliwości uzyskania pomocy stypendialnej w Unii. Pani Mścisz wyjaśniła, czym PSFUK różni się od innych banków i w jaki sposób z wypracowanych zysków korzystają polskie szkoły. Podkreśliła, iż ważnym elementem działalności Unii są konta oszczędnościowe oferowane osobom poniżej osiemnastego roku życia. Posiadanie konta w Unii jest równoznaczne z członkostwem i łączy się z dodatkowymi korzyściami. Unia oferuje, na przykład stypendia dla absolwentów szkół średnich wybierających się na studia wyższe. Nasi licealiści byli bardzo zainteresowani tym tematem i pytali, jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie. Na zakończenie p. Hubert Szmajda podziękował pani Mścisz za ciekawe informacje, a uczennice klasy VIII: Nicole Łysik, Magda Zyra i Gabriela Lipiński wręczyły jej kwiaty.

Święta wielkanocne                                                                                                                                                                       W kolejną sobotę, 19 marca dominowała w naszej szkole tematyka świąteczna. Uczniowie rozmawiali na temat Niedzieli Palmowej 
i Wielkanocy oraz polskich i amerykańskich tradycji z nimi związanych. W wielu klasach pojawiły się palmy, pisanki i koszyczki wielkanocne. Klasy III, V i VII wykonywały kartki i pisały życzenia z okazji świąt wielkanocnych.
  
 
Kartka ze szkolnego kalendarza - luty 2016

   
W ostatnią sobotę karnawału, 6 lutego odbyła się nasza zabawa karnawałowo-serduszkowa. Do eleganckiej sali bankietowej „Avalon” przybyło około stu osób: rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły, aby wspólnie spędzić czas i przede wszystkim poszaleć na parkiecie. Wszystkim tego wieczoru dopisywały humory, a wspaniały DJ Mario nie pozwolił nikomu posiedzieć przy stoliku. Naszą zabawę zaszczycili również goście honorowi: państwo Katarzyna i Dariusz Szczepanek, p. Ireneusz Kubsik, mąż śp. Haliny Kubsik oraz p. Anna Mścisz z PSFUK w Mount Prospect. Na wszystkich czekał smaczny obiad, słodki stół przygotowany przez Radę Pedagogiczną i otwarty bar serwujący wyśmienite drinki. Bardzo emocjonującym punktem zabawy okazała się loteria. Wśród zgromadzonych ponad trzydziestu fantów znalazły się: dwa ekspresy do kawy, biżuteria, piękne kosze z kosmetykami, słodyczami, kawą i herbatą oraz karty podarunkowe do restauracji, sklepów i zakładów usługowych. Tak bogata i różnorodna loteria była możliwa dzięki staraniom członków Rady Pedagogicznej  i Rady Szkoły, a przede wszystkim dzięki ofiarności hojnych donatorów.
 
Zabawa rodziców zakończyła cykl świątecznych wydarzeń w naszej szkole. Mikołaj, konkurs ozdób choinkowych, jasełka, wspólna Wigilia, zabawa kostiumowa przedszkolaków, konkurs kolęd to ważne elementy nauczana i wychowania. Uczniowie praktycznie poznają tradycje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, rozwijają słownictwo, kształcą swoją wrażliwość. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy nauczycieli, dyrekcji, a także nieocenionemu wsparciu rodziców nasi uczniowie wynoszą wspomnienia i umiejętności, które będą im towarzyszyć w dorosłym życiu.
Luty był miesiącem intensywnych przygotowań uczniów klasy II i klasy VIII do przyjęcia sakramentów: Spowiedzi, pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.  

20 lutego, w ramach przygotowań do Bierzmowania, czworo uczniów 
z klasy VIII wzięło udział w dniu skupienia w Indianie. Byli to: Dominika Szal, Natalia Kuprewicz, Kamil Orłów i Adrian Karwowski. Pozostali uczniowie nie mogli wziąć udziału z powodu egzaminów do amerykańskich liceów. Duchowym przewodni-kiem tej pielgrzymki był ks. Stanisław Jankowski. Uczniowie, wraz z młodzieżą z sześciu innych szkół, wyjechali sprzed kościoła św. Jacka o godzinie 9.00 rano. Pierwszym przystankiem była miejscowość St. John w Indianie, gdzie znajduje się, zbudowana w plenerze, Droga Krzyżowa. Każda grupa podążała śladami Jezusa i rozpamiętywała Mękę Chrystusową w szesnastu stacjach, poczynając od Ostatniej Wieczerzy i modlitwy w Ogrodzie Oliwnym, a kończąc na złożeniu Chrystusa do grobu.
Następnie wszyscy pojechali do Sanktuarium Ojców Karmelitów Bosych 
w  Munster. Zjedli tam smaczny obiad, a resztę czasu wolnego spędzili na zwiedzaniu parku klasztornego. Ostatnią częścią pielgrzymki była msza święta odprawiona przez ks. Stanisława Jankowskiego w klasztornej kaplicy. Wszyscy z uwagą wysłuchali ciekawej homilii, w której ks. Stanisław nawiązywał do swoich młodzieńczych lat. Uduchowieni, pełni wrażeń wrócili po południu do Chicago. 

W niedzielę 21 lutego do Sanktuarium Ojców Karmelitów Bosych w Munster udali się, razem 
z rodzicami i katechetką Anną Siek, uczniowie klasy drugiej. Tam razem  z innymi grupami komunijnymi uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów było zobaczenie pięknego orszaku górali, którzy swoją obecnością 
i śpiewami dodali uroku Eucharystii.
Kolejnym etapem niedzielnego wyjazdu był St. Johns, gdzie w Sanktuarium Męki Chrystusa wszyscy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozpoczęli je od wizyty w Wieczerniku, potem towarzyszli Panu Jezusowi podczas Jego modlitwy w ogrodzie Getsemani. Kolejne stacje 
i rozważania były czytane przez dzieci i rodziców. Śpiewając pieśni wielkopostne: „Golgotę”, „Rysuję krzyż” uczestnicy Drogi Krzyżowej szli od stacji do stacji, wpatrując się w naturalnej wielkości rzeźby z brązu przedstawiające kolejne sceny z drogi na Golgotę: upadki Pana Jezusa pod ciężarem krzyża, spotkanie z Matką, z Weroniką, z płaczącymi niewiastami, przybicie do krzyża i ukrzyżowanie. Na koniec mieli też możliwość wejść do groty wykutej w skale symbolizującej grób Zbawiciela. Wewnątrz niej, podobnie jak kobiety z Ewangelii, zobaczyli tylko prześcieradło i chustę. Swoją wędrowkę zakończyli przy figurze ukazującej Jezusa Zmartwychwstałego, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. 
 
KARTKA  ZE SZKOLNEGO KLALENDARZA – STYCZEŃ 2016

W pierwszym miesiącu nowego roku kalendarzowego najważniejszymi wydarzeniami w naszej szkole były: zabawa karnawałowa grup przedszkolnych, jasełka wystawiane w kościele św. Zacharego, konkurs kolęd i wywiadówka.
16 stycznia w pięknie udekorowanej serpentynami, bombkami i łańcuchami sali odbył się bal, na który z niecierpliwością czekali uczniowie przedszkola oraz zerówki. Kolorowe dekoracje i kostiumy zachęcały do wesołej zabawy. Trzeba przyznać, że kreacje dzieci były bardzo urozmaicone i ciekawe. Wśród dziewczynek nadal popularnością cieszyła się niebieska sukienka księżniczki Elsy. Ale na balu pojawiły się także pszczółki, wróżki, piratki, a także ... strach na wróble. Chłopcy preferowali bohaterów (Spiderman, Captain America, Olaf, Mario) i policjantów.
Punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się bal prowadzony przez księcia i księżniczkę Bellę w pięknej żółtej sukni. Książęca para bawiła się z naszymi najmłodszymi uczniami w rytmach polskich i amerykańskich utworów: „Cha, Cha”, „Slide”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Limbo Jack”, „Lambada”... Dzieci z zachwytem przyjęły pokaz magii, spadochron z piłeczkami oraz krótkie przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony kapturek”. Podczas przerw na odpoczynek księżniczka Bella malowała twarze dzieci, a książę delikatne, zmywalne tatuaże na rękach. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani zwierzątkami, mieczami i kwiatami wykreowanymi przez książęcą parę z baloników. Wspólne zdjęcia i poczęstunek przygotowany przez rodziców były ostatnimi akcentami balu. Zmęczone, ale uśmiechnięte i pełne wrażeń dzieci powróciły do swoich klas.    

Dnia 23 stycznia 2016 roku odbył się pierwszy w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek. Nad jego organizacją czuwały panie Małgorzata Jagoda i Joanna Szyszka. W dekoracji sali i w  przygotowaniu odpowiedniej scenografii pomagali: p. Anna Siek, p. Danuta Blando, p. Renata Kusiak, p. Agata Smetaniuk i Krzysztof Jagoda. 


Celem  konkursu była popularyzacja polskich kolęd i pastorałek oraz stworzenie okazji do rozwoju umiejętności wokalno-muzycznych uczniów. Swój udział w konkursie zgłosiło 12 solistów i 2 duety. Występowali oni w dwóch kategoriach: uczniowie od przedszkola do klasy trzeciej oraz  uczniowie od klasy  czwartej do ósmej. Uczestnicy konkursu samodzielnie przygotowali repertuar i akompaniament. Jury w składzie Joanna Szyszka, Ilona Bibrowicz oraz Marta Pytel brało pod uwagę: znajomość słów, walory wokalne, interperetację śpiewanego utworu, pomysłowość i ogólny wyraz artystyczny
.  
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a najlepsi wykonawcy statuetki i cenne nagrody w postaci kart upominkowych do księgarni „Quo vadis”. Na zakończenie konkursu wspólnie zaśpiewano kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. „Dobrze, że takie wydarzenia mają miejsce w polskiej szkole” – podsumował jeden z rodziców tę nową inicjatywę Rady Pedagogicznej.

 Laureaci – kategoria I
I   miejsce – Stefania Żurek – klasa III – „Dzisiaj w Beltejem”                                                                  
II miejsce – Natalia Gabryel – klasa I „Aniołek maleńki jak wróbelek”
III miejsce – Julia  Sitko – klasa I – „Świeć gwiazdeczko, świeć”

Laureaci – kategoria II
I miejsce – Natalia Nowakowski – klasa VI „Lulajże Jezuniu”
II miejsce – Julia Szynal – klasa VII „Nie było miejsca”
III miejsce – Pola Zabczyk – klasa V „Jezusa narodzonego”

Już po raz drugi nasi uczniowie wystąpili ze szkolnymi jasełkami w parafii  św. Zachariasza w Des Plaines. Zostały one wystawione 24 stycznia po polskiej mszy świętej. Mimo kilkunasto-stopniowego mrozu dopisała publiczność i występ był bardzo udany. Wszyscy pamiętali swoje role, a sprzęt nagłośniający dzięki p. Hubertowi Szmajdzie i Robertowi Sienko działał tym razem bez zarzutu. Narrator jasełek i uczniowie występujący w roli św. Józefa, Maryi, pasterzy, Aniołów, Trzech Króli zebrali gromkie brawa. Bardzo podobały się też kolędy i pastorałki wykonywane przez chór składający się głównie z uczennic klasy III. Jak zwykle serca publiczności podbiły śpiewające i skaczące reniferki, czyli nasze przedszkolaki. Ogromne brawa i podziękowania należą się pp. Małgorzacie Białas, Joannie Szyszce, Barbarze Rosińskiej i Elizie Palarz za starania, aby niedzielny występ przebiegał bez zarzutu.
 

KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – GRUDZIEŃ 2015
 
W Polskiej Szkole Językowej im. Feliksa Konarskiego w grudniu 2015 roku miało miejsce kilka interesujących imprez.
5 grudnia odwiedził uczniów naszej szkoły św. Mikołaj. Było to ogromne przeżycie, szczególnie dla uczniów młodszych klas. Znakomity gość, w specjalnie przygotowanym i pięknie udekorowanym miejscu na korytarzu, rozmawiał z dziećmi, zadawał im różne pytania, sprawdzał znajomość modlitw i kolęd. W zamian dzieci śpiewały mu piosenki i recytowały wiersze. Święty Mikołaj rozdawał jednak przede wszystkim prezenty. W mikołajowych paczkach znalazły się słodycze ufundowane przez firmę Lowell, szkolne kalendarze oraz długopisy i pomarańcze. Grudniowy gość chętnie pozował do zdjęć z poszczególnymi klasami, a także do zdjęć indywidualnych.

 W tym samym dniu pięcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w „mikołajkach” w polskim konsulacie. Byli to: Adrian Palarz, Alexandra i Christina Solis oraz Max i Apolonia Król. W programie tej imprezy przygotowanej przez pracowników konsulatu znalazły się, m.in.: występ dziecięcego zespołu „Little Stars”, wspólna zabawa z piosenkami, spotkanie z Mikołajem, upominki ufundowane przez PNC Bank,                a także poczęstunek z Krakus Ham i Oak Mill Bakery.

 


W kolejną sobotę, 12 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze ozdoby choinkowe. W konkursie wzięło udział 55 uczniów - najwięcej z klasy trzeciej. Jury w składzie Małgorzata Białas, Katarzyna Szczepanek, Anna Kulasik, Bernadetta Woliński, Hubert  Szmajda i Anna Witowska wybrało 25 najciekawszych ozdób: łańcuchów, bombek, szopek, koszyczków, szyszek, aniołków i gwiazdek. Zostały one nagrodzone kuponem wartości 2 dolarów do szkolnego sklepiku i pluszowymi zwierzątkami - zabawkami. Pozostali uczestnicy również otrzymali zabawki lub przybory szkolne. Nagrody wręczono podczas szkolnej Wigilii.

 
                                             
 Wykonawcy najciekawszych ozdób choinkowych
Myszka Naya, Szmajda Julia, Stuck Natalia, Potaczek Alex, Mazur Julia, Tokarska Natalia, Magnuszewski Jacob, Król Apolonia, Stuck David, Kulasik Nicholas, Woch Nicole, Nowak Gabrysia, Tomaszewski Oliver, Zabczyk Pola, Oleksy Filip, Meyka Alexandra, Nowakowska Natalia, Koszykowski Bartosz, Myszka Gabriel, Szynal Julia, Oleksy Kamil, Oleksy David, Topczylko Magdalena, Koszykowski Jakub, Szal Dominika            
 

19 grudnia odbyły się szkolne jasełka i Wigilia. Przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klasy VII i VI pod bacznym okiem swoich wychowawczyń: p. Małgorzaty Białas i p. Anety Dabrowski. Kolejne sceny pokazywały wydarzenia sprzed 2000 lat: poszukiwanie przez strudzonego Józefa i Maryję noclegu w Betlejem, odpoczynek pasterzy przy ognisku, pojawienie się Anioła z wiadomością o narodzinach Jezusa, składanie darów nowo narodzonej Bożej Dziecinie przez pasterzy, trzech Magów i dzieci z polskiej szkoły. Kolejnym scenom towarzyszyly komentarze narratora oraz piękne kolędy i pastorałki:  „Grudniowe noce”, „Gdy śliczna Panna”, „Pastuszek bosy”, „Kolędnicy wędrownicy”, „Zostań Jezu mym braciszkiem”. Tę piękną oprawę muzyczną przygotowała p. Joanna Szyszka i chór złożony z uczniów klasy III i IV. W przedstawieniu brali także udział najmłodsi uczniowie - przedszkolaki p. Barbary Rosińskiej.

 


Po jasełkach rozpoczęła się szkolna Wigilia. Uczniowie klasy VIII odczytali fragment Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, natomiast tradycyjną modlitwę poprowadziła p. Anna Siek. Przygotowane przez rodziców potrawy wigilijne pobłogosławił proboszcz parafii św . Stefana Męczennika, ks. Noel Reyes. Po życzeniach dyrektor p. Anny Witowskiej i prezesa Rady Szkoły p. Huberta Szmajdy nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem. Jak zwykle były to bardzo wzruszające chwile. Nauczyciele, uczniowie i obecni rodzice, łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia Wesołych Świat i szczęśliwego Nowego Roku, 2016.
 
 
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – LISTOPAD 2015

7 listopada 2015 w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania. Była ona poprzedzona kilkutygodniowymi przygotowaniami: nauką słów piosenek i wierszy, robieniem zdjęć do „Aktów ślubowania” oraz do „Kroniki” szkolnej, a także żmudnymi próbami.
W dniu ślubowania odświętnie ubrana grupa 22 uczniów I klasy zajęła miejsce na scenie. Pierwszoklasistów powitała wychowawczyni, Jakub Podgorni z klasy czwartej i Dobra Wróżka - Natalia Nowakowska z klasy VI. Wszyscy troje dodawali otuchy przejętym pierwszoklasistom, a Wróżka złożyła wierszowane życzenia:

                              „ ...... żeby przez cały rok                                            ...I cenzurek
                              Pierwszaki zbierały                                                     Bez żadnych trójek! 
                              Same pochwały!                                                       Bez żadnych dwójek!”
 
W ten sposób rozpoczęła się pierwsza część uroczystości: program artystyczny opracowany i przygotowany przez 
p. Magdalenę Nowakowską, wychowawczynię klasy oraz p. Joannę Szyszkę, nauczycielkę muzyki. 

 

Wszyscy uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze mówiące  o szkole i o szkolnych kolegach – różnego rodzaju „ananasach”, wiercipiętach, gadułach i spóźnialskich. W recytacjach nie zabraklo humoru, dumy z bycia Polakiem, radości z pierwszych osiągnięć w trudnej sztuce pisania i czytania, a także nutki żalu za ulubionymi przedszkolnymi zabawkami. Recytacjom towarzyszyly wesołe, brawurowo śpiewanie piosenki, miedzy innymi: „Pierwszaczek”, „Ćwierkają wróbelki”, „Dostał Jacek elementarz”. Występ był  prawdziwym popisem umiejętności śpiewu i recytacji wszystkich uczniów klasy rozpoczynającej swoją przygodę z polską szkołą. Widzowie gromkimi brawami potwierdzili gotowość pierwszaków do stania się pełnoprawnymi uczniami.
Po wprowadzeniu biało-czerwonej flagi i odśpiewaniu hymnu Polski rozpoczęła się druga część uroczystości, czyli ślubowanie i pasowanie.

   

W obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z innych klas, pierwszoklasiści z należną powagą wypowiadali słowa: Ja, uczeń pierwszej klasy ślubuję uroczyście.... Potwierdzeniem składanych obietnic (wszak ślubowanie to obietnica) i faktu przyjęcia do szkolnej społeczności było dotknięcie ogromnym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka przez dyrektorkę szkoły p. Annę Witowską, a także odcisk paluszka złożony na „Akcie ślubowania” i w szkolnejKronice”.
W tym dniu ślubowali również rodzice pierwszaków. Wzruszeni, na stojąco przyrzekali, między innymi uważnie słuchać swoich pociech, mądrze je wspierać w nauce, a przede wszystkim okazywać dużo miłości i cierpliwości.  
 
Po emocjach związanych z występami na scenie, ślubowaniem i pasowaniem na pierwszaków - od tego momentu pełnoprawnych uczniów Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego - czekały już tylko przyjemności: pamiątkowe dyplomy i „Akty ślubowania”, upominki w postaci kolorowych książeczek autorstwa p. Małgorzaty Boruch, ołówków, ogromnej laurki od młodszych kolegów z zerówki, a także gratulacje i zdjęcia. Na koniec zaś coś, na co  wszyscy czekali: poczęstunek (pizza, owocowe napoje i słodycze) przygotowany przez rodziców. Gratulujemy uczniom! Gratulujemy rodzicom! Witamy w naszym szkolnym gronie.
 
 

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej było najważniejszym wydarzeniem w listopadzie, ale nie tylko nim żyła nasza szkolna społeczność. Kolejnym sukcesem zakończyła się akcja sprzedaży ciasta przeprowadzona 7 listopada. Jako donacje przyniesiono wspaniałe domowe ciasta i ciasteczka, pączki, faworki, chleb własnego wypieku. Było w czym wybierać! Uzyskany ze sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na nagrody dla wykonawcow najpiękniejszych ozdób choinkowych.

14 listopada uczniowie klas IV-VIII brali udział w teatralnej, żywej lekcji historii pod tytułem „A to historia...” Przedstawienie pokazywało kilka ważnych wydarzeń z dziejów Polski: chrzest, powstanie godła, bitwę pod Grunwaldem, przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy  oraz odzyskanie niepodległości. Barwne kostiumy i muzyka z poszczególnych epok, wartka akcja rozgrywająca się na dwóch planach: historycznym i współczesnym wśród uczniów polonijnej szkoły sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem w spektaklu uczestniczyli.
KARTKA ZE SZKOLNEGO KALENDARZA – PAŹDZIERNIK 2015

Październik upłynął w naszej szkole pod znakiem spokojnej pracy i realizacji programu nauczania. Uczniowie zdążyli się już poznać lub odnowić przyjaźnie po wakacyjnej przerwie. Klasa I intensywnie przygotowywała się do zaplanowanego na pierwszą sobotę listopada uroczystego ślubowania i pasowania.


24 października uczniowie klasy II i klasy III mieli możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez Teatr Scena Polonia pod tytulem „Pipi Pończoszanka”. Historia dziewięcioletnej dziewczynki z mnóstwem piegów, marchewkowymi włosami i ogromną fantazją, przeżywającej (w swojej wyobraźni) niezwykłe przygody bardzo się widzom podobała. Serca uczniów podbiła żywiołowa gra aktorów, humor i muzyka. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z teatrem.Równie ciekawe były sobotnie poranki w przedszkolu i w zerówce. Do tych grup uczęszcza w bieżącym roku szkolnym 47 dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie znają już imiona swoich kolegów, wiedzą jak bezpiecznie poruszać się na terenie szkoły, a podczas zajęć muzycznych odbywających się  w każdą sobotę poznali wiele piosenek, np.: „Idę do przedszkola”, „Kolczasty jeżyk”, „Głowa mówi tak, tak, tak”, „Przyszła jesień”. Dominującym tematem październikowych zajęć w przedszkolu była jesień. Dzieci obserwowały  zmiany zachodzące w przyrodzie, zbierały i opisywały jesienne liście, poznawały też dary jesieni: owoce, warzywa  i grzyby. Zajęciom tym towarzyszyły prace plastyczne związane z jesienią: lepienie owoców z plasteliny, robienie jesiennych koszyków, kompozycje z kolorowych liści.

17 października uczniowie zapisani na religię brali udział w nabożeństwie różańcowym w kościele św. Stefana Męczennika. Dzieci przyniosły różańce, a każda grupa opracowała rozważania jednej tajemnicy radosnej i prowadziła odmawianie tej cząstki różańca. Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali modlitwę wstępną i końcową. Nabożeństwu różańcowemu towarzyszyły pieśni ku czci Matki Boskiej: „Jak paciorki różańca”, „Święta Maryjo, Królowo”, „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Pani Joanna Szyszka i Jasiu Szmajda akompaniowali na gitarach. Wspólna modlitwa różańcowa to jedna  z form wychowania religijnego w naszej szkole.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego